Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych (czym)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Takie właśnie misy, o których napisał mój przemówca można wyłożyć cienką warstwą kory - nie tylko jest to zabezpieczenie przed chwastami (bo one jednak się pojawią) ale głównie przed nadmierną utratą wody z gleby oraz - nie ukrywam - stanowi ciekawy element dekoracyjny, szczególnie w połączeniu z zadbaną i koszoną murawą.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Gdzieś wyczytałam, że w młodych sadach utrzymuje się czarny ugór (z powodów "wodno / pokarmowych"), a w starszych można posiać trawę i kosić ją regularnie na krótko.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak, Nalewko - masz rację - chodzi tu o konkurencję pomiędzy nowo posadzonymi drzewkami a rosnącą trawą o składniki pokarmowe oraz (w sumie przede wszystkim) wodę. Dlatego pasy murawy w sadzie zakłada się najczęściej w drugim, najlepiej trzecim roku po posadzeniu drzew (najwcześniej można to zrobić w jabłoniach, najdłużej powinno się poczekać w przypadku drzew pestkowych). W ogrodzie jednak jest troszkę inaczej - po pierwsze priorytetem jest estetyka (w sadzie to mniej istotne), po drugie łatwiej dostarczyć potrzebną wodę, szczególnie w okresach suchych oraz nawozy w razie potrzeby
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Geo
50p
50p
Posty: 79
Od: 15 lut 2008, o 14:19
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A żwir?
Mógłby to być żwir otoczakowy zamiast kory?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Też się nada. Ponadto urozmaici troszkę wygląd ogrodu. Jedynym minusem mogą być problemy z wyrywaniem chwastów czy traw. Ale ogólnie rzecz biorąc bardzo ciekawy i trafny pomysł Geo.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kora pod drzewka owocowe

Post »

Fidelio pisze:nie powinno się kłaść kory sosnowej pod drzewa owocowe.
Dlaczego tak uważasz?
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A trociny? Nie są może tak dekoracyjne, ale lekko żółtawe zabarwienie mis wokół drzew w zestawieniu z zielenią trawy też ładnie wygląda.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Trociny są świetne - jako miejsce schronienia na zimę dla wszelkich gryzoni, myszy, norników i czego tam jeszcze. Ładnie? Owszem, nawet bardzo ładnie, ale może być niebezpiecznie dla młodych drzewek.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja mam trociny, wcale nie przez wzgląd na 'ładne', drzewka prawie dwuletnie (kupione i posadzone jesienią) i właśnie zimowały pod kopczykami z trocin - żadnych gryzoni nie zauważyłam ani wtedy ani teraz, kiedy trociny rozgarnęłam po całej misie i nieco zmniejszyłam ich grubość. W każdym razie wilgoć trzymają dobrze a to mi głównie chodziło. Tyle z mojego doświadczenia.
turek_25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2009, o 19:35

Obsypywanie korą drzew owocowych

Post »

Mam pytanko. Czy obsypywanie drzew owocowych korą ma negatywny wpływ na ich dalszy rozwój?
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Ja swoje na zimę obsypałem. I też się zastanawiam ,bo kora zakwasza ziemię
turek_25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2009, o 19:35

Post »

Właśnie o to chodzi że kora zakwasza ziemię, dla iglaków jest wporządku ale dla drzewek owocowych może zaszkodzić czy nie.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Post »

Kora zakwasza ziemię ? Ale jeśli nawet tak to nie w tak dużym stopniu jak trociny. A kora przekompostowana to chyba prawie w ogóle. Ale ręki sobie obciąc nie dam. :lol: :lol: Poczekajcie jeszcze na odpowiedzi innych.

Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”