Orzech włoski - zmiany i choroby pnia

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Popękane drzewo orzech włoski

Post »

Mój orzech nie ma kory z jednej strony. Każdy patrzy na niego, jak na przyszłego zdechlaka, a to trzyma się dzielnie i nic sobie z tego nie robi. Inną sprawą jest, że orzechy trudno odchodzą od skorupek, ale to nie wina kory.
jarekxs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lut 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popękane drzewo orzech włoski

Post »

Dzięki serdeczne za wszystkie porady. Orzech jest ozdobą okolicy, daje cień na całe podwórko, jest ładny, i dobrze owocuje; przeraża skala pęknięcia, głębokość i szerokość. zobaczymy jak to się rozwinie.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Popękane drzewo orzech włoski

Post »

Co do przyspieszenia owocowania siewki, to pewnie zadziałaoby podcinanie korzeni tak jak u innych drzew owocowych. Inne praktyki w postaci podcinania kory, czy innego rodzaju okaleczenia drzewa, w przypadku orzechów włoskich nie powinny mieć miejsca. Orzechy są podatne na choroby drewna, więc prędzej czy później dojdzie do infekcji i choroby. Owocowanie może przyspieszyć nawożenie, szczególnie potasem i fosforem. Przy nawożeniu trzeba pamiętać, że orzechy mają dość duże zapotrzebowanie na mikroelementy, w szczególności bor. Dlatego dobrze jest używać nawozy wieloskładnikowe, lub do pojedynczych dodawać mikroelementy. Obornik i inne nawozy organiczne mile widziane.

Pozdrawiam, kozula
Lianis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sty 2013, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Northamptonshire, UK

Nadpalony orzech wloski

Post »

Witam,
to jest orzech na dzialce mojej mamy, kilka lat temu bylo uderzenie pioruna przez co spalila sie stojaca obok altanka, niestety orzech tez ucierpial, mama wtedy nic z tym z jakiegos powodu nie zrobila. On jest juz stary, ale daje duzo dobrych owocow, niestety chyba cos go zjada, w tym miejscu spalenia drewno jest jakby sprochniale, da sie go jeszcze jakos uratowac? jeśli tak to czym, jak? Wszelkie porady mile widziane.
Lianis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sty 2013, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Northamptonshire, UK

Re: Orzech włoski - zmiany na pniu

Post »

Nikt nic nie poradzi?
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Orzech włoski - zmiany na pniu

Post »

Nie ! Nikt nic nie poradzi .
Drzewa też umierają.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - zmiany na pniu

Post »

Poradzi! Czasem trzeba tylko poczekać. :D Powstał ubytek rynnowy. Trzeba go oczyścić z miękkiego murszu, żeby obniżyć wilgotność wewnątrz pnia. Niczym potem nie impregnować. Na wiosnę nawożenie. Jeśli drewno w brzeżnych strefach pnia jest zdrowe, to orzech może jeszcze długo żyć.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Czy to coś poważnego u orzecha włoskiego?

Post »

Witajcie, zrezygnowałam w tym roku z oprysku orzecha na antraknozę, okazało się po bliższym przyjrzeniu się, że orzech choć młody ma jakieś rany gnilne? Załąćzam fotki. Czy moglibyście mi napisać, czy jest to coś poważnego, czy zwykły funaben pomoże? Dzięki za pomoc <3
Obrazek Obrazek
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Orzech włoski - zmiany na pniu

Post »

Po lewej infekcja - gałąź do wycięcia. Po prawej zwykły wyciek soku z rany - nic nie robić.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Lkomenda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sie 2018, o 07:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Młody orzech włoski - choroba pnia

Post »

Witam,
Dwa tygodnie temu zauważyłem w dolnej części pnia (10 cm nad ziemią) zmianę chorobową wyglądającą tak:

Obrazek

Kora na zmianie jest martwa. W pewnym momencie była pokryta drobnymi pomarańczowymi kropeczkami (grzyb?)
Pod korą surowe drewno.

Nieco powyżej -w miejscu z ktorego wyrastał liść / gałązka pieniek wygląda też nieciekawie:
Obrazek


I teraz moje pytanie. Drzewko (chyba resovia) jest młode (2 lata), jest generalnie zdrowe (3 ładne orzechy). Niestety po zeszłorocznych przymrozkach wypuściło pierwsze liście i koronkę na wysokości ponad 2 metrów. Nie jestem jeszcze do niego bardzo przywiązany, więc zastanawiam się czy warto walczyć (jakoś spróbowac leczyć) czy usunąć i szybko zastąpić, żeby nie marnować sezonu. Nie mam bladego pojęcia co to za zmiana i czy da się łatwo wyleczyć.

Pytanie 2 z innej trochę beczki:
Czy da się takie drzewko ogłowić, żeby zacząć formowanie korony nieco niżej. W zeszłym roku przymrozek uszkodził wszystkie pąki poniżej i nie wiem czy coś z tego by było.

Wszystkim doświadczonym hodowcom orzechów z góry dziękuję za rady.

I pozdrawiam
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

grzyb w obrębie pnia - orzech

Post »

Jakiś miesiąc temu usunąłem grzyba, szczotką drucianą tyle ,ile dałem rade usunąłem martwą zapewne pozostałość pnia , zalałem funabenem (akurat był pod ręką), nie pomogło.
Prosze o info jak uratować to drzewo (orzech włoski), miejsce w cieniu
Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, WW
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - zmiany na pniu

Post »

Cześć, mam na działce orzecha włoskiego. Na jego pniu jest zielony nalot jakby mech ale dookoła. Czy powinienem czymś przeciwdziałać czy może to być jakaś choroba?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Orzech włoski - zmiany na pniu

Post »

To ... złotorost ścienny (Xanthoria parietina ) porost.
Nic złego.

Edit.
przeczytaj sobie jego biochemię opisaną choćby w Wikipedii ;:oj https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82ot ... 5%9Bcienny ;:oj
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”