Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Nie sądzę żeby tam była pleśń. Na ogrodzie wszystko może być wilgotne lub suche , zależy od pogody. No i przecież podlewamy rośliny a woda paruje i skrapla się na tej folii.
Za chwilę spadnie lub wyparuje i po problemie.
Bardziej bym się obawiał o przegrzanie wnętrza a więc i roślin. A więc gdy pochmurno - wystarczy uchylone okienko , gdy upał to wewnątrz 50 - 60 stopni może być. Więc trzeba uchylić choć połowę tegoż przykrycia.
Sylvan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2020, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Korneliusz dziękuję za odpowiedź, słońce na te skrzyneczki pada od rana do około 12 godziny, a później są zacienione, więc w zasadzie złapie trochę to najmocniejsze słońce i temperatura może faktycznie zbyt duża, a do jakiej temperatury uważacie, że jest bezpiecznie dla załóżmy pomidorów malinowych koktajlowych i papryki czerwonej?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Jak taka skrzynka wygląda ? Powyżej 30*C pomidory praktycznie bardzo trudno się zapylają, nawet w gruncie a co dopiero pod folią. By się w ogóle zapyliły potrzebują wiatru, są wiatropylne. Musi być solidne wietrzenie i przewiew, pomidory nie lubią wilgoci. Można ewentualnie zapylać sztucznie, ale prawdziwi smakosze pomidorów wyczuwają inny posmak, chemiczny.

Poza tym wysoka wilgotność sprzyja chorobom np kwiatostany może zaatakować szara pleśń. Dotyczy to również papryki.
Pozdrawiam! Gienia.
Sylvan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2020, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Gienia dziękuje za odpowiedź. Co do skrzyneczki to zrobiłem takie okienka żeby w zimniejsze dni można było je uchylać a w cieplejsze całkiem otwierać na przestrzał jak w tunelach. Myślałem, że będzie to wystarczającym wietrzeniem. Jest też możliwość podnoszenia tak jak widać na zdjęciach. Cel tych skrzyneczek był taki, żeby podnosić temperaturę w ten zimniejszy obecnie okres i zamykanie szczelnie na zimną noc. Przez dzień się nagrzeje pod folią i myślałem żeby przez noc przetrzymała temperaturę.
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Te pokrywy mogą być ok na początek. Wietrzniki powinny być bliżej szczytów. Zrobiłeś coś w rodzaju wysokich inspektów. Już niedługo będzie bardzo ciasno w skrzynkach, pomidory trzeba zapalikować, przywiązać troczkami, zaczną kwitnąć i pokrywy będą Ci przeszkadzać. Wystarczy silny podmuch wiatru i pokrywa zniszczy duże już rośliny. Przy takiej ciasnocie chyba poprowadzisz na jeden pęd, więc trzeba usuwać wszystkie wilki. Czeka Cię lektura wątków pomidorowych i paprykowych.
Pozdrawiam! Gienia.
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

A ma jakiś sens robić tunel z podwójną folią ? czyli jedna i 2cm nad nią druga czy to raczej fanaberie ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Ograniczenie utraty ciepła jakieś tam będzie, ale marginalne. By takie zabiegi miały sens potrzebne jest przerywanie konwekcji. Dlatego np. styropian jest z mnóstwa maleńkich komór powietrza poprzedzielanych cieniutką otoczką polistyrenu. Jakkolwiek głupio by to nie zabrzmiało folia bąbelkowa byłaby skuteczniejszą osłoną przed stratami ciepła niż folia 2cm nad folią. Rzecz w tym, że jakoś nie mam zaufania do tych niby ze stabilizatorami, dużo kosztują a i tak długo się z tego nie będzie korzystać bo może ze 2 lata. Ale jeśli koniecznie potrzebna jest solidna izolacja cieplna to tylko tego typu rozwiązanie wchodzi w grę, albo poliwęglan komorowy.
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

bobiczek pisze:
rolnik90 pisze: Stosował ktoś z was takie rury niebieskie co się wodę nimi prowadzi oznaczenie maja chyba PE ?
Mój tak wykonałem, właśnie z tych niebieskich PP.
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 6#p4602896
Te rury PE są wystarczająco sztywne i giętkie by zrobić z nich niski tunel do arbuzów bez żadnych prętów? Myślałem o rurach PCV, castoramie po około 8zł za 3 metry tylko nie wiem czy ich nie złamie przy wyginaniu.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Na YT - "wielki tunel za 800zł". Powinno to większość obaw rozwiać i na większość pytań odpowiedzieć. Modyfikacje oczywiście jak najbardziej dopuszczalne. Można też zerknąć na OYR - tam jest dodatkowo wzmocniony drewnem tunel z półkami itp. Można się w ten sposób bawić. Proszę traktować to jak majsterkowanie.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1413
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

berthold61 pisze:A ma jakiś sens robić tunel z podwójną folią ? czyli jedna i 2cm nad nią druga czy to raczej fanaberie ?
Między folie ze 2-3 warstwy folii babelkowej o drobnych bąbelkach, wtedy to zacznie mieć izolacyjność.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
DOOOMINO
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 cze 2008, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Szklarnia pokryta folią ;-)

Post »

Witam chcę zrobić szklarnię 3 x 6 metra o konstrukcji drewnianej pokrytej folią. Ściany chcę zrobić z kantówki 50x100 mm. Wpadłem na pomysł żeby pokryć folią od wewnątrz i od zewnątrz. Powstanie taka poduszka powietrzna 10 cm powinno to moim zdaniem podnieść temperaturę w środku, ale czy nie będzie za ciemno?
Czyli moje pytania.:
1. Czy temperatura wzrośnie przy takiej podwójnej folii.
2. Czy nie będzie za mało światła.
3 I czy w ogóle to ma sens ;-)
DOOOMINO
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szklarnia pokryta folią ;-)

Post »

Najbardziej izolują folię jak są około 2 do 5 cm od siebie, wówczas nie ma takiej cyrkulacji powietrza między nimi, że nie ma takiego dużego wychładzania. Może lepiej czasowe podwieszanie dodatkowej folii wewnątrz i w razie potrzeby mieć możliwość zdjęcia jej.
Awatar użytkownika
DOOOMINO
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 cze 2008, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Szklarnia pokryta folią ;-)

Post »

Faktycznie nie pomyślałem że przy dużej odległości foli może być za duża cyrkulacja powietrza.
DOOOMINO
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”