Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Takie rozwiązania stosuje się w tunelach produkcyjnych, wielkopowierzchniowych, dlatego nie zobaczysz go w małych tunelach, są nawet takie z otwieranym całym dachem podnoszonym elektrycznie na 50cm. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli masz coś z Mac Giwera to próbuj i pochwal się jak to zrobiłeś :uszy :uszy :uszy
Rbert
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2021, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Bardzo dziękuję.Jak tylko się ociepli przystąpię do realizacji.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Możesz ulżyć roślinom cieniując tunel.
Pozdrawiam! Gienia.
Rbert
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2021, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Tak,to również;zakładam od wewnątrz wiosenną agrowłókninę;jednak okienko u szczytu i pośrodku cały czas wierci mi dziurę w mózgu.
kuba82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 lut 2021, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Czołem, mam taki chytry plan aby zrobić szklarnie z paneli foliowych,które będą przykręcane do szkieletu.Panele wysokości szklarni,szerokość zależna od rozstawu słupków,myślę 100-120 cm.Przed zimą odkręcam panele i chowam do garażu lub komórki-uważacie że to szalony pomysł? Zastanawiam się nad dachem,ale myślę zrobić dwuspadowy i oczywiście panele foliowe na górę.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Kuba
A kto bogatemu zabroni :D Ja Tobie napiszę że raczej nie ma sensu. Jak kupisz dobrą folię to za 6 lat wymienisz na następną bez zdejmowania na zimę.
Według Twojego pomysłu to pewnie i tak przyjdzie wymienić tą folię po takim samym czasie. Jedynym mankamentem jest czekanie na śnieg, żeby wrzucić do tunelu w przerwie zimowej.
W przeciwnym wypadku susza jak na pustyni. Najważniejsze jest wietrzenie, to podstawa. Najlepiej tak kombinuj, żeby oba tzw. szczyty miały jak najszersze otwory drzwiowe.
Twój pomysł nie jest taki zły, tylko trzeba się trochę nakręcić wiosną i jesienią. Dlatego też panele mogą być trochę szersze. Jak foliak ma mieć 5 m długości to podzielić na pół ze wzmocnieniem na wysokości słupka mijanego pośrodku. No i solidne przykręcenie bo te wiatry obecnie to szaleństwo.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Ten chytry plan ma jeszcze jedną wadę... mam wykręcane okna w tunelach 8.5 x 16 x 4, i właśnie na tych oknach jako pierwsze uszkadza folię. Musiały by być naprawdę solidne mocowania a to utrudnia konstrukcję.
kuba82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 lut 2021, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Dziękuję za sugestie. Zbieram informacje, bo będzie to mój pierwszy tunel foliowy i nie wiem jakie patenty zastosować.Konstrukcja będzie na pewno drewniana, myślę że 5cmx5cm będzie ok.Jest jeszcze kwestia dachu.Czy lepszy dwuspadowy,czy może półokrągły,który mam zamiar zrobić w taki sposób,że każde jakby przęsło dachu będzie wygięte z kilku sklejonych ze sobą cienkich listewek szerokości powiedzmy 10 cm. Ktoś mi podpowiedział,aby pomalować konstrukcje na biało, bo w miejscu przylegania folii do drewna ,szybciej się " wypala" od słońca.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Od białego też się wypala, szczególnie że belki mają zadziory które pomalowane będą jeszcze twardsze. O wiele skuteczniejsze jest pomalowanie folii nad belkami od zewnątrz, wapnem do bielenia lub zwykłą emulsją zewnętrzną, są też specjalne środki do tego. ja malowałem wałkiem na długim rozsuwanym sztylu. Dwuspadowy to prostsza konstrukcja i śnieg się łatwiej zsypuje. Przy belkach 5 x 5cm to odległości między przęsłami nie większe niż 1.5m. Trochę zdjęć konstrukcji jest w moim wątku >od ugoru< w stopce.
Powodzenia :)
Adi9397
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 14 gru 2016, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Ja przymierzam się właśnie do konstruowania tunelu foliowego na rurkach PCV tych takich do centralnego ogrzewania ;:306
kuba82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 lut 2021, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Myślałem dać odległość 1,2m. Materiału jest pod dostatkiem,co prawda olszyna,ale jest to tunelik testowy.Popełnione teraz błędy będą nauczką na przyszłość.
Rbert
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2021, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Zibi_41 pisze:Takie rozwiązania stosuje się w tunelach produkcyjnych, wielkopowierzchniowych, dlatego nie zobaczysz go w małych tunelach, są nawet takie z otwieranym całym dachem podnoszonym elektrycznie na 50cm. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli masz coś z Mac Giwera to próbuj i pochwal się jak to zrobiłeś :uszy :uszy :uszy
Obrazek
Za wielkie zdjęcie, zmniejszyłam. Iwona

Dziś nieśmiały pomysł z przed paru miesięcy stał się ciałem.Koncepcja takiego właśnie kształtu wynikła z ograniczenia,jakim jest brak możliwości mocowania od góry.Dlatego okno wąskie a długie,bo jedynie bokiem mogłem go przełożyć z wnętrza tunelu ponad jego wysokość;no jeszcze wąskie ,bo łuki rurek i konieczność doń mocowania.Okno jest szersze i nieco dłuższe od futryny,by podczas opadów nie dostawała się woda;posiada również uszczelki ze starych plastikowych okien.Uchylać można jeden,lub dwa boki na dowolną wysokość,co zapewniają otwory w płaskownikach.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Bardzo fajnie zrobione, takie niewielkie nawet okno znacząco obniża temperaturę, jak wiadomo ciepło ucieka do góry :)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”