Miskant - zdjęcia,opis,dyskusje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Mój Gigant na podmokłym terenie jest dwukrotnie wyższy jak jego brat na górce.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Pytałeś w innym wątku czy Gigant nie jest inwazyjny. Nie to typowa trawa kępowa. Paroletni ma bardzo zbitą twardą bryłę korzeniową. Ciężko ją nawet rozłupać siekierą. Zastosowałam go jako barierę dla spartyny, która się podobno rozłazi. Na razie zatrzymała się na miskantusie. Ja nie widzę możliwości by go przeszła, ale natura wszystko potrafi, zobaczymy kto silniejszy. Stawiam na miskantusa.
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

A jak można wykorzystać suche pędy miskanta? Jakaś podpórka, opał kompost??
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Ja stosuje jako tyczki do kwiatów. Na kompost się nie nadaje bo wolno sie rozkłada ja mam jeszcze tyczki z dwu lat. Te z leszczyny zgniły , a z miskantów są twarde. A mam w planie zrobić z niego maty na daszek. Ale to dopiero plany.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Witam fanów miskantów.
Od kilka lat uprawiam różne odmiany a Giganteus sprowadzony specjalnie pod potrzeby bo wiecznie tyczki bambusowe kupowałam - teraz mam w nadmiarze różnej grubości i to dla mnie wielka wygoda.
Jednak w moich stronach nigdy nie zdążył zakwitnąć , owszem ma kwiatostany i czasami niewiele brakuje aby się wyłoniły ale przychodzi przymrozek i ... po wszystkim.
Ścinamy przy samej ziemi, czyścimy, przycinamy jeszcze raz, wiążemy w pęczki i zimuje podwieszony pod dachem . Kwiatostany przycinam, przynoszę do domu i podsuszam wtedy lekko sie rozwijają i są świetnym elementem do suchych bukietów.

Obrazek

W ub roku jedną kępę wykopaliśmy i siekierą była dzielona ... faktycznie trudna sprawa :;230
Sadziliśmy pasem oddzielając rabatę od kompostownika ... rośnie w kilku pojemnikach i jestem ciekawa czy spełni moje oczekiwania.
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

A co zabezpieczaniem?? Należy na zimę nieco otulić go czymś? A tak na marginesie wygląda superowo :).
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Pędy miskanta są naprawdę trwałe. Ja zamierzam na wiosnę zrobić z nich ekran do zasłonięcia kompostu. To jest również świetny materiał do rozpalania grila i kominka. Po rozdrobnieniu można go używać zamiast kory do ściółkowania.
kania84
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 lip 2014, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Wieeeelki ten Miskant:) Ja nigdy nie wiem co zrobić z jego pędami. Dzięki za podpowiedź:)
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Ja swoich miskantów nie okrywam.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

pomidormen pisze:Pędy miskanta są naprawdę trwałe. Ja zamierzam na wiosnę zrobić z nich ekran do zasłonięcia kompostu. To jest również świetny materiał do rozpalania grila i kominka. Po rozdrobnieniu można go używać zamiast kory do ściółkowania.
Właśnie o takim ekranie z zielonej ściany miskantów pomyślałam i ja ze 2 lata temu dlatego posadziłam swoje wzdłuż dłuższej ściany kompostownika i zadaszenia na drewno i inne klamoty...
latem spełniło wstępnie oczekiwania bo troszkę za rzadki był.
Nowy sezon pokaże na co go stać .

Jeśli ściółka i rozdrabnianie to czym planujesz to robić ?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

Kompost mam w cieniu pod drzewami więc zrobię ekran z suchych pędów + rama drewniana. Do ścółkowania najlepiej rozdrobnić w rozdrabniaczu wolnoobrotowym do gałęzi, tnie na kawałki długości około 3cm. Ale tylko pędy bo liście będą przechodziły w całości, lekko poszrpane. U mnie liście trafiają na kompost. Rozdrabniacz wolnoobrotowy to fajna maszyna jak się ma trochę gałęzi. Ja prawie w 100% gałęzie rozdrabniam i idą na ściółkowanie. Ziemia dobrze trzyma wilgoć, jest pulchna, jak chwast urośnie to bez problemu się go wyrywa, można po tym chodzić nie ubijając ziemi. I jest to żródłem próchnicy.
Fifi3000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 mar 2013, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miskant olbrzymi -- Miskant zebrinus zdjęcia i opis .

Post »

colli28 pisze:fifi 3000 co to za odmiana miskanta jak się nazywa na twoi zdjęciu chodzi mi o ten bordo :lol:
Niestety nie pamiętam nazwy ;:145 Jesienią kwitnie na bordowo, przebarwiają się też końce liści, potem wszystkie kwiaty brązowieją. Zawsze możemy wymienić się sadzonkami ;:215
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”