Katalogowanie host,zapiski,ewidencja...

Hosty
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Pola42 pisze:Mój M nie zajmuje się roślinami, ale bardzo mnie wspomaga :buduje cieniówki, przygotowuje miejsca do sadzenia tak,że mi zostaje tylko roślinki wysadzać,targa donice, nawozy,wysadza drzewa, grabi liście...
Czasem zastaję go nad jakąś wyjątkową hostą ... zadumanego...
Myślę, że widzi moją radość i właśnie to sprawia radość Jemu. ;:167
Po prostu skarb ;:63
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Pumko, czekamy na Twoje zapiski :)
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

No wiem, wiem ....ale skaner się zbuntował ;:14
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Mam - pokonałam wredność skanera :;230
Poniżej jeden z moich zapisków ( rysunków ? ) w zeszycie hostowym. Wiem, wiem - trochę dziwnie kolorowo - ale ja lubię takie wizualizacje ;:122
Teraz ma wszystkie dane w kompie ale ciągle z nostalgią zaglądam do tego zeszytu ... Opisane mam tam, gdzie rosną ( zakątki ogrodowe ), w jakiej ziemi, ile mają słońca/cienia, kiedy były kupione, od kogo, ile kłów przyrastało...
Obrazek
Ceny mam też w plikach komputerowych, na szczęście całkiem jawnych bo Małżonek tez jest " kolekcjonersko - zarażony ". Co prawdę jego akurat ciągnie w jasną stronę mocy, czyli rośliny słońca - kaktusy i sukulenty a szczególnie agawy ( a szczególnie odmiany variegaty ). Jednym słowem rozumie moje zauroczenie streaked-ami. Co do kosztów naszych pasji to czasami jedna jego agawka kosztuje więcej niż całe moje zamówienie, więc nie ma problemu ;:224
Różni nas tylko to, że ja swoje hościaki znam jak własne dzieci ( czyli gdzie co rośnie, od kiedy i jak przyrasta etc... ) a on swoje po prostu ma. Zna nazwy ale kiedy i gdzie kupił to już enigma :lol: Ale za to w nowym, budującym się właśnie domu agawy będą miały własny ogród zimowy ( agawiarnię ? ). Mi zostanie tylko do wykorzystania cień jaki da :;230
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Anetko ... patrzę na wpis Dragon Tails ... Kupiłaś11 -kłową i w ciągu roku przyrost o 5 ? :shock:

Zeszyt śliczny! Chyba muszę zgapić! :D
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

To fenomen...chyba, że Jan się pomylił wysłał mi hostę która była zamówieniem zbiorczym, ha ha :;230
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Aneta, ależ Ty porządny człowiek jesteś! :shock: :shock: :shock: Tak wzorowych notatek jeszcze nie widziałam. ;:138 ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Mój ogrodowy zeszyt najstarszy jest prowadzony od 1998 roku, zawiera wpisy z datą , miejscem zakupu, ceną roślin lub z nazwiskiem osoby od której dostałam rośliny.
Są w nim też mapki z nasadzeniami roślin cebulowych i bylin, adresy szkółek , i numery tel. z ponad 10 lat.Wystają z niego wizytówki , kolorowe znaczniki, opaski zdejmowane z zakupionych roślin.
Nie mogę go Wam zaprezentować-nie zrobiłam zdjęć, jest to mój ulubiony zeszyt :wink:

Od 2006 roku zaczęłam prowadzić oddzielne zapiski dotyczące host w kołonotatniku, hosty były wpisywane i ponumerowane, według kolejności pojawienia się w moim ogrodzie, wpisy zawierały datę i miejsce nabycia , cenę, pochodzenie i wygląd i wielkość host.
Obrazek

Po 2 latach dołożyłam spis alfabetyczny z zaznaczeniem kolejnych numerów host ze starych zapisków, według których są ponumerowane w folderze ze zdjęciami.

Obrazek

Pokarzę Wam też jedną z mapek nasadzeń, które zaczęłam robić od ubiegłego roku.
Mapka jest na papierze w kratkę w skali 1:10 , plan nasadzeń obejmuje docelowy wygląd rabaty po 3-4 latach .Uwzględnia docelową wysokość i szerokość roślin.
Po obsadzeniu rabata była prawie pusta, wolne miejsca dosadziłam funkie które na razie zapełniają rabatę, po 2-3 latach zostaną zabrane w inne miejsca.

Obrazek
Pozdrawiam Jola
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Jolu, miałaś świetny pomysł z rysowaniem w skali docelowych rozmiarów.To daje jakieś wyobrażenie o tym,jak hostowisko będzie wyglądać w przyszłości! ;:7
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Polu zrobiłam najpierw listę posiadanych host z maksymalną wysokością i szerokością dorosłej rośliny.
Dla uproszczenia wycięłam kilkanaście kółek z kartonu z różnymi wielkościami host.
Na dużej kartce w kratkę formatu 2 x A4 rozrysowałam rabatę i później już tylko pojeździłam kółkami po planie , uwzględniając jeszcze tylko wysokość roślin, tak żeby schodziły od płotu do brzegu rabaty z bardzo wysokich do coraz niższych.
Fajna zabawa :wink:
Mam nadzieje że nawet po 5 latach i wysadzeniu tych dodatkowych będzie to wyglądało całkiem dobrze.
Chociaż nie wierze za bardzo że tak będzie :;230 :;230 :;230 , hosty w moim ogrodzie rosną nie raz do tak gigantycznych rozmiarów że za 4-5 lat znowu czeka mnie ta sama zabawa ;:224
Pozdrawiam Jola
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Jolu, tak jak Miłka , masz dobrą ziemię w ogrodzie. U mnie słabe piachy... ile się muszę natrudzić,żeby moje hosty dobrze rosły.
Czekamy na zdjęcia nowych rabat. ;:138
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Polu moja ziemia też nie jest dobra dla host, co roku próbuję rozluźniać ziemię dodatkiem torfu i kory mielonej.
Moją z Twoją wymieszać pół na pół, to będzie najlepsze roziązanie :wink:

Proszę bardzo zdjęcia odnawianej w ubiegłym sezonie rabaty.
Zdjęcie z góry, przy poprzednim obsadzeniu z 2008 roku.
Pozdrawiam Jola
małek
50p
50p
Posty: 67
Od: 13 maja 2008, o 09:58
Lokalizacja: małopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Bardzo mi się podoba rabata w pierwszej wersji. Efekty zmian będzie widać za kilka sezonów,teraz jest tam trochę zamieszania:)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”