Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Zrobiłam ketchup według przepisu 176.
Poszłam na łatwiznę i trochę go zmodyfikowałam.
Po zagotowaniu pomidorów sok podbierałam chochlą do osobnego garnka.
Ketchup wyszedł po prostu niebiański, była niedawno moja córka i łyżką wyżerała mi prosto z garnka. :D
Sok doprawiony też znalazł uznanie.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Comcia do robienia tego ketchupu (itp) warto poszukać takiego gara, wcale nie za ciężkie pieniądze można trafić, byleby stalowy. Dużo tych dziurek powinno być we wkładce żeby od razu robiła za przecierak
Obrazek
Na odcieku w tym samym garze robi się potem dodatkowe składniki albo można razem z pomidorami.
Ja cebulę jednak lekko zeszkliwiam, nie daję surowej
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

A powiedzcie, co używacie do przecierania pomidorów (oprócz tradycyjnego sitka i kopyści ;:65 lub bardziej zaawansowanie miksera). Widziałam na Allegro, w sklepach internetowych oraz na targu maszynki podobne do maszynki ręcznej do mielenia mięsa, tylko z taką zwężającą się tutką z dziurkami. Produkcji ukraińskiej wszystko było żeliwne, produkcji niemieckiej plastikowe, tylko tutka metalowa. Koszt plastikowej 25 zł. Pieniądze nie wielkie, ale jeśli się nie sprawdza, to po co mi jeszcze jeden grat ;:oj . Czy ktoś to ma i jak wygląda w użyciu. Czy się nie zapycha, czy wytłoki są suche, czy może zostaje w nich jeszcze sporo miąższu?

Pozdrowienia, Jola
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ja używam tylko 'sitka' i drewnianej łopatki/łyżki itp albo zwykłej łyżki (pomidory, jabłka),
Moja przyjaciółka ma takia żeliwną maszynkę o której piszesz, ale przetwarza ogromne ilości i to baaaardzo 'brudna' robota jak zauważyłam
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

I jeszcze polecam tą przykrywkę silikonową, to takie elastyczne, sprężyste tworzywo. Genialna na gejzery pomidorowe też, i b. dobrze się myje, kupiłam ją w lidlu ze dwa lata temu, nie do zdarcia
http://fanlidla.pl/gazetka/2011.07.25.k ... do,patelni
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Do przecierania od lat używam takiego przecieraka:

Obrazek

Jest genialny i czysto sie robi, ale.... 1. blenderuję warzywa gdy gorące 2. przecieram zanim ostygnie
Praktycznie niewiele zostaje odpadu. Sitko i łyżka/pałka przy tym pada.
monika pisze:I jeszcze polecam tą przykrywkę silikonową...
Ja używam nakładke stalowa z IKEI (genialna!)
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10112530/
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

BRZOSKWINKA po blenderze to już bym w ogóle nie przecierała :D
Ale tak pomyślałam że do ketchuou chyba też można surowe pomidory przepuścić przez maszynkę do mięsa i dopiero rozgotować, a potem przez Twojego przecieraka...

Ja ketchup robię bez skórek i w zasadzie bez pestek więc zostanę prz ręcznym przecieraniu. I tak te gary bardzo mi robotę usprawniają. No i nie robię wielkich ilości.
Pomidory do sosów robię przez maszynkę do mięsa ze skórką
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

monika pisze:BRZOSKWINKA po blenderze to już bym w ogóle nie przecierała :D
a ja przecieram, bo zostaja pływają pestki i resztki skórek. Nie lubię jak mi pływa w pomidorówce...
Do sosów "gruboziarnistych" typu ajwar, adżyka nie przecierałam.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Każdy sposób robienia jest dobry, byle by było jak najmniej pracy i mycia garów, no i efekt taki jakiego oczekujemy.
Co do przykrywek antyrozpryskowych, na pryskający tłuszcz zwłaszcza, też tak uważam - ma być prosto, łatwo i przyjemnie :D
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

jode22 pisze:A powiedzcie, co używacie do przecierania pomidorów (oprócz tradycyjnego sitka i kopyści ;:65 lub bardziej zaawansowanie miksera). Widziałam na allegrooo, w sklepach internetowych oraz na targu maszynki podobne do maszynki ręcznej do mielenia mięsa, tylko z taką zwężającą się tutką z dziurkami. Produkcji ukraińskiej wszystko było żeliwne, produkcji niemieckiej plastikowe, tylko tutka metalowa. Koszt plastikowej 25 zł. Pieniądze nie wielkie, ale jeśli się nie sprawdza, to po co mi jeszcze jeden grat ;:oj . Czy ktoś to ma i jak wygląda w użyciu. Czy się nie zapycha, czy wytłoki są suche, czy może zostaje w nich jeszcze sporo miąższu?
W mojej odpady sa suche, nie zatyka sie. Zdjecie jest w przepisie nr 103.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p1761476
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

jode22 pisze:A powiedzcie, co używacie do przecierania pomidorów (oprócz tradycyjnego sitka i kopyści ;:65 lub bardziej zaawansowanie miksera). Widziałam na allegrooo, w sklepach internetowych oraz na targu maszynki podobne do maszynki ręcznej do mielenia mięsa, tylko z taką zwężającą się tutką z dziurkami. Produkcji ukraińskiej wszystko było żeliwne, produkcji niemieckiej plastikowe, tylko tutka metalowa. Koszt plastikowej 25 zł. Pieniądze nie wielkie, ale jeśli się nie sprawdza, to po co mi jeszcze jeden grat ;:oj . Czy ktoś to ma i jak wygląda w użyciu. Czy się nie zapycha, czy wytłoki są suche, czy może zostaje w nich jeszcze sporo miąższu?

Pozdrowienia, Jola
Ja mam taką maszynkę kupioną sporo lat temu na targu od ruskich , jestem zadowolona trzeba odpady jeszcze raz przepuścić i są suche .
Wiesz ja robię jak mam większą ilość pomidorów .. przygotowuję słoiki nakrędki i "poświęcę się" ale warto.
Surowe bardzo dojrzałe pomidory przekręcam przez tą maszynkę daję do gara zagotowuje ściągam szumowinę " dosmaczam" sola troszeczkę cukru można dodać drobniutko pokrojoną natkę selera ale to juz wg uznania..gorący do słoików mocno zakręcam i i stawiam na zakrędkę a potem kocykiem .. nie pasteryzuję .
Nie wiem czy się wprawiłam ale szybko mi to idzie :;230
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Tula pisze:No to 103. bardzo stary, włoski przepis na przecier z pomidorów. W dziurze, w której mieszkam, od pokoleń właśnie tak robią. Jest PYCHA i nadaje się do wszystkiego: na sos do makaronu, na pomidorową, do flaków, do gołąbków.

Składniki:
100 kg pomidorów (przy mniejszej ilości oczywiście wszystko proporcjonalnie zmniejszyć)
duża reklamówka mocno dojrzałej czerwonej papryki - tej co ma kształt rogów
reklamówka bazylii
reklamówka selera naciowego
reklamówka naci z pietruszki
pół reklamówki cebuli
800 gram soli
Tula, przepis brzmi niesamowicie, tylko jak to przeliczyć na mniejszą wersję? 100kg pomidorów na raz jest dla mnie niewyobrażalne... Ile to reklamówek pomidorów? :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Post »

Ja zawsze robiłam pomidorki do słoików w całości, ale teraz chcę spróbować czegoś innego, ale bardzo prostego. Myślę coby te pomidorki wrzucić do gara i co dalej........? Nie mam takiego dużego sitka, żeby jej przetrzeć, bo pewnie będzie dużo skórek, ale fajnie by było, żeby pesteczki były, bo lubię. Ja chcę takie pomidorki na zupkę, właśnie z pesteczkami. ;:108
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”