Jakie polecacie odmiany clematisów?

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Z powojników fioletowych, sięgajacych 5m, trudno będzie znaleźć coś ciekawego.
Wydaje mi się, że najłatwiesjszym do znalezienia rozwiazaniem byłby botaniczny powojnik włoski - clematis viticella (wysokość 4m, kwitnie VI-VIII, kwiaty małe 5cm)

Fioletowe kwiaty, zdecydowanie ładniejsze, maja też odmiany clematis viticella 'Venosa Violacea' i nasza polska odmiana clematis viticella 'Solina' - ale niestety dorastają na mniejszze wysokości (maksymalnie do 3m).

Z takich odmian bardziej czerwonych, lekko wpadajacych w filet, to mogę z własniego doswiadczenie polecić clematis viticella 'Keremsina' (inna nazwa 'Rubra') - u mnie rośnie razem z żółtą różą pnącą - dorsta do 4m, kwitnie VII-IX, kwiaty 6cm - niewymagajacy, silnie się rozrastajacy (na dole zdjęcie tejże odmiany). Często widuję ją na Ślasku w 'Castoramach' więc chyba nie powinno być problemu ze zdobuciem tajże odmiany. Z bardziej niebskich wysoki i popularny jest też Clematis viticella "Polish Spirit" - ale to tak do 3.5m wysokości.

W bardzo wysokich powojników, dorastających do 5m, to można polecić w tych kolorach tylko grupę Clematis montana (pwojnik górski):
Clematis montana "Freda" - 5m, kwiaty fioletowo-rózowe 5cm
Clematis montana var. rubens - 8m, kwiaty różowe 6cm

Powojniki górskie kwitną znacznie wcześniej od viticella - w maju, ale są bardziej wrażliwe na przemarzanie (przemarznięte nie kwitną, tylko wypuszczają nowe pędy od korzenia), dlatego nadają się tylko do cieplejszych rejonów Polski i raczej w osłoniete miejsca.


Obrazek

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Clematisy a strony świata...

Post »

Kochani, może ktoś podsunie mi pomysł na odmiany clematisów na taras, który usytuowany jest wschód-zachód(słońce od ok.14)- północ. Myślałam, żeby postawić donice z nimi, z boku, ale jakby to powiedzieć, kwiaty miałyby odwracać :) się do wewnątrz tarasu, czyli na wschód. Zachodnia strona, to strona na sąsiada. Marzy mi się odpoczynek wśród kwiatów, a nie samych łodyg:). Czy kwiaty clematisów wędrują za słońcem, czy można jakoś zmusić je do pozostania w/w kierunku, jeśli tak, to które odmiany? Znalazłam zdjęcie fragmentu tarasu i tam gdzie stały różyczki, teraz chciałabym urządzić kąt osłaniający nas ścianą kwiatów od zachodu(czyt. sąsiada :wink: ) Obrazek .
P.S.
Czy moje ewentualne typy na to miejsce to dobry, czy zły pomysł:gen. Sikorski, Hagley Hybrid, Rhapsody, Dr Ruppel ? Czekam na Wasze sugestie, bardzo na nie licząc :lol:
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Clematisy a strony świata...

Post »

Wydaje mi się, że bardzo wyraźnie kwiaty w kierunku słońca układają clemki z grupy texensis.
Wielkokwiatowe chyba mają w zwyczaju kwitnąć we wszystkie strony świata. I jeśli bedą mieć bardzo dużo kwiatów, co zwykle ma miejsce od 2 roku od posadzenia młodej roślinki, to z kwiatów będziesz się cieszyć i Ty i sąsiad również... CZego Wam serdecznie życzę.. ;:3
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Re: Clematisy a strony świata...

Post »

Myszko, dziękuję za odpowiedź. Jeszcze tylko sprawa odmian. Chyba wobec tego muszę posadzić odmiany , które rosną na każdej wystawie, bo te , które wymieniłam, to do słonka niekoniecznie...

A , zapomniałabym, jeszcze jedno pytanie- jak daleko od iglaka można sadzić klematisy? Mam wysokiego na prawie 4 m jałowca wirgi..coś tam :) i wymyśliłam puścić na niego Jana Pawła. Czy 30cm od pnia to za blisko?
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Clematisy a strony świata...

Post »

30 cm wystarczy myślę :).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Clematis - wybór odmiany

Post »

Mam dosyć specyficzne miejsce do obsadzenia - prawie czarna wysoka ściana , wystawiona przez cały dzień na bezpośrednie promienie słoneczne
jaki powojnik byście polecili , który zniesie takie warunki i będzie stanowił ozdobę ogrodu ??
Wielka prośba o radę !
Pozdrowionka :)))
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Clematis - wybór odmiany

Post »

troszkę poszperałam.... jak sądzicie czy Błękitny Anioł , Mercury ,ew. Fryderyk Chopin to dobry wybór ??
Pozdrowionka :)))
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Clematis - wybór odmiany

Post »

Powojnki włoskie to dobry wybór, na nich możesz skoncentrować swoje poszukiwania.Z jasno-niebieskich ładny jest też Emilia Plater, z czerwonych np m-me Julia Correvon osiąga 3-4 metrów.
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Clematis - wybór odmiany

Post »

Aga czarną ścianę przemalowałabym na jaśniejszy kolor,a na tak wyeksponowane słoneczne stanowisko poleciłabym Clematis Rubromarginata ,który od lipca do sierpnia zakwita mnóstwem małych ,pachnących kwiatów ,a do tego można dosadzić Betty Corning ,również pachnący z grupy Viticella ,a uzupełnić można clematisem Polish Spirit ,który kwitnie do października ...a i jeszcze słońce kocha clematis Purpurea Plena Elegans też z grupy Viticella.Na wiosnę wszystkie ścinamy nisko ,prawie przy ziemi,więc nie ma problemu z pędami... :D
Emilię Plater też polecam...

http://www.clematis.com.pl/wms/3187863.html&part=3
http://www.taylorsclematis.co.uk/clemat ... rning.html
http://www.clematis.hull.ac.uk/new-clem ... ?dbkey=580
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Clematis - wybór odmiany

Post »

Ja mam na południowej, ciemnej ścianie clematis z grupy viticella 'Alba Luxurians'. Ładnie rośnie i na ciemnym tle, jego biało zielone kwiaty wyglądają rewelacyjnie. Polecam go na takie stanowisko.
Pozdrawiam - Marcin
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Clematis - wybór odmiany

Post »

Wielkie dzięki za podpowiedź ;:180
na pewno wykorzystam pomysł Jurka - M-me Julia Correvon i myślę o dołączeniu Alba Luxurians ( martwi mnie tylko zdanie " niezbyt silnie rosnące pnącze" )
co sadzicie ?
na innej ścianie C.Rubromarginata - dla zapachu warto znaleźć miejsce :D
Pozdrowionka :)))
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Clematis - wybór odmiany

Post »

Moja 'Alba Luxurians' posadzona 3 lata temu, dorosła do 3m. W tym roku, gdy kwitła liści prawie nie było widać, przykrywały je kwiaty. "Niezbyt silnie rosnące pnącze"- dlatego, że z pewnością są mocniej rosnące pnącza, ale jak na klematis to wg. mnie nie rośnie gorzej niż inne z gr. viticella.
Pozdrawiam Marcin
nadija28
50p
50p
Posty: 67
Od: 9 mar 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Clematis - wybór odmiany

Post »

Proponuję większe powojniki np.z grupy Tangutica odmiana "Bill MacKanzie" który osiąga 6 metrów lub z grupy Vitalba odmiane"Paul Farges"Summer Snow który osiąga około 7 metrów lub odmianę "montana var. rubens" która osiąga około 8 metrów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”