Oliwka - choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mama4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2020, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Witam, mam 2-letnią oliwkę, zakupioną w Biedronce, do tej pory pięknie rosła, jednak po ostatniej zimie..widzę problem i bardzo proszę o pomoc co to może być. Oliwka zimuje w chłodnej piwnicy w pobliżu okna, ma jasno. Jedyne co mogłam zaniedbać to zbyt skąpe podlewanie.
Obrazek

-- 5 kwi 2020, o 15:22 --

Obrazek


Ostatnie zdjęcie to listek od spodu.
Obrazek

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Akurat skąpe podlewanie w okresie jesienno-zimowym, a zwłaszcza w przypadku zimowania w niskiej temperaturze jest jak najbardziej zalecane.
Natomiast te plamy mogą świadczyć o załapaniu choroby grzybowej. Poodcinaj liście z plamami, zrób oprysk preparatem grzybobójczym oraz przesadź do nowego podłoża. Do ziemi dodaj trochę rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
layla346
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2020, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Witam,
Około miesiąc temu weszłam w posiadanie pięknej oliwki. Kiedy przyjechała, była cała w kwiatach, które do tej pory już opadły. Tegoroczne przyrosty są piękne i zdrowe, mają już po kilka centymetrów. Obecnie drzewko stoi w mieszkaniu przy oknie wschodnio-południowym, podlewam je 2x w tygodniu, kiedy podłoże na głębokość 2cm jest suche, taką ilością wody, aby widać było, że dotarła do podstawki, ale jej nie zapełniła.
Odkąd ją mam, ciągle opadają jej listki - 1-2 dziennie, zawsze od spodu i od środka, przy czym niektóre są żółte lub zielonożółte z brązowymi przebarwieniami, a niektóre mocno zwinięte całkowicie brązowe. Nie jestem pewna, czy oliwkę przelewam czy może podlewam za mało. Do tego zauważyłam przebarwienia od spodu na starszych liściach, co pojawiło się w poprzednich postach i może wskazywać na chorobę grzybową(?). Myślałam też, że może to kwestia za małej doniczki. Żadnych szkodników nie zauważyłam, chyba że są na tyle małe, że prawie ich nie widać gołym okiem.
Niestety w transporcie oliwka utknęła na ponad tydzień w terminalu przeładunkowym (mimo że miała dotrzeć na drugi dzień) i zastanawiam się, czy to mogło przyczynić się do jej problemów, gdyż kiedy przyjechała, miała bardzo wilgotne podłoże.

Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu, co jest nie tak :(

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Oczywiście, że istnieje ryzyko przelania.
Roślinę powinnaś od razu przesadzić do właściwego podłoża, gdyż w podłożu produkcyjnym bardzo łatwo o przelanie. Podczas przesadzenia sprawdź stan korzeni.
Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Poczytaj wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Ja się zaczynam zastanawiać czy to nie jest kwestia odmiany i jej wytrzymałości.
Oprócz oliwki pochodzącej z drzewka z Chorwacji zakupiłem okazy odmian Leccino i Pendolino,i na nich nie mam takich plam jakie opisywałem. Z oliwek pochodzących z tego chorwackiego okazu najlepiej radzi sobie ta, której substrat składa sie głównie z gliny. Może to kwestia innego pH (ten gliniany ma 7, pozostałe około 6).
Miszel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lut 2021, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Cześć.

Mam na swojej oliwce białe plamki id góry liści, ale też na spodzie. Coś podobnego jak na zdjęciach z poprzedniej strony: https://www.fotosik.pl/zdjecie/5b104160df5bff93
Wydaje mi się, że to będzie to samo. Tam ktoś coś wspomniał o białej pleśni, ale nie wiem czy pytał, czy odpowiadał na tamten post...

Wełnowce to chyba nie są bo z nimi walczyłem na innych kwiatach więc bym je rozpoznał no i są większe. Tu kropki są średnicy szpilki od spodu jest ich sporo. Oliwka rośnie przy południowym oknie nie była przesadzana z oryginalnej ziemi w której przyjechał w ubiegłym roku z Chorwacji. Za zimę straciła z 50% liści zraszałem ją zimą co kilka dni żeby nie gubiła liści w suchym powietrzu (wilgotność była na poziomie 30%). Kropki zaczęły się pojawiać gdzieś może w listopadzie. Nie ma ich aż tak dużo jak na tym zdjęciu powyżej, ale teraz oliwka zaczęła wypuszczać młode listki i na nich też już widzę, że się kropki pojawiają
Pryskałem ją gdzieś w grudniu dwukrotnie Substralem Multi-Insekt który dobrze radzi sobie z wełnowcami. Teraz też jestem po pierwszym oprysku, ale nie jestem pewny czy to dobry kierunek?
Z góry liści te kropki "zeskrobują" się z liścia jakby taka łupinka. Tak to wygląda u mnie - jest tak drobne, że ciężko to ostro uchwycić:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Czerwce, tego nie wolno od razu zeskrobywać.
Wpierw bierzesz pędzelek i moczysz w rozcieńczonym spirytusie albo mieszance wody z olejem i przecierasz wszystkie tarczki. Dopiero po przynajmniej dobie zeskrobujesz szczoteczką. Na koniec robisz oprysk Mospilanem.
Ten preparat, który używałeś sobie odpuść.

Teraz dwie rzeczy, oliwkę powinieneś przesadzić do nowego podłoża.
Druga sprawa to, że gubiła liście to nie od suchego powietrza, bo są to rośliny przyzwyczajone do niego, tylko od zbyt wysokiej temperatury zimowania. Oliwki zimujemy w temperaturze nie przekraczającej około 12 stopni.
Natomiast spryskiwanie liści to oprócz zmycia kurzu nic nie daje, a do tego istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Miszel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lut 2021, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dziękuję za instrukcję.
Z tym zimowaniem jest problem to nie mam w domu pokoi w których jest tak niska temperatura, bo nawet w nieużywanych z ogrzewaniem ustawionym na 15 stopni temperatura nie spada poniżej 18 - nagrzewają się od innych. Jedynie ogrzewany garaż, ale tam są tylko dwa niewielkie okna no i oczywiście przeciągi jak auta wjeżdżają i wyjeżdżają więc niestety będzie chyba skazana na zimowanie w graniach 20 stopni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

No to jak kupujesz roślinę, a nie masz możliwości zapewnienia określonych warunków uprawy? Pewnie wytrzyma tak parę sezonów, ale długiego życia jej nie wróżę. Będzie się męczyć w okresie jesienno-zimowym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Miszel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lut 2021, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Z nadzieją, że się z czasem zaaklimatyzuje i dostosuje do warunków :roll:

Zapytam jeszcze jakie proporcje / ile % nie będzie szkodliwe dla liści? Bo jak piszesz rozcieńczonym spirytusem to rozumiem że wódką 40% to będzie za słabo?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Jedną - dwie łyżki spirytusu na litr wody, w przypadku alkoholu 40% można użyć 3.
Wacikiem albo pędzelkiem najlepiej przemyć całe liście i łodygi żeby jednocześnie uśmiercić dodatkowo jaja i larwy.
Jak następnego dnia zbierzesz osobniki dorosłe, to pozostaje obserwacja, bo istnieje możliwość że zabieg trzeba będzie powtórzyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lukasz369ns
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 maja 2021, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Cześć, od tego roku mam problem z dziwnym zjawiskiem na liściach. Dodam, że w tamtym roku oliwka była bardzo "biedna" bo zaatakowały ją tarczniki. W tym roku zaczęła ładnie odrastać ale te liście.
Co to może być? Dziękuje za pomoc :)


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Przegrzanie od słońca oraz przypalenie - nie wystawiłeś nagle na zewnątrz na pełne słońce?
Sprawdź też bryłę korzeniową czy nie jest przerośnięta.
Jak z nawożeniem? Jaki nawóz i jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”