Oliwka - choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
JuliaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sty 2023, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dziękuje za odpowiedź. Oliwkę właśnie opryskałam miedzianem, oby grzybica nie postępowała, według rad dałam oliwkę do piwnicy, bo to jedyne chłodne pomieszczenie, wcześniej dużo naczytałam się o oliwce ale miałam nadzieje ze da radę w pokoju na poddaszu bo nie ma tutaj przesadnego ciepła. Martwi mnie jedynie dostęp do światła w piwnicy bo będzie musiało jej starczyć małe okienko przy którym stoi.
Myśle, ze jeszcze za jakiś czas dokonam oprysku mosopilanem w razie jakby taraczniki dalej się utrzymywały.
Mam jeszcze pytanie odnoście tego kiedy oliwkę będzie można wziąć do pomieszczenia? Na wiosnę czy później?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Na marginesie, jeśli chodzi o szkodniki, to są tarczniki, a nie taraczniki...

Wyciągasz na wiosnę, powiedzmy w marcu będzie ok., chyba że sama po prostu zacznie rosnąć. Najlepiej wybrać okres kiedy będą słoneczne dni. Oliwka oczywiście preferuje maksimum słońca, więc najlepiej wystawa południowa i w sezonie (po uprzedniej aklimatyzacji) dobrze jest ją trzymać na zewnątrz. Przed przeniesieniem, przesadź jak napisałem wcześniej.

Jeśli w piwnicy masz temperaturę jaką podałem wcześniej, to roślina powinna wejść w lekki stan hibernacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mgmisiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 sty 2023, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,

Dostałem w prezencie drzewko oliwne. Po zmianie warunków drzewko straciło prawie wszystkie liście (wiadomo trafiło w za ciepłe miejsce w listopadzie) ale odroslo i już się dość ładnie zieleni. W międzyczasie zwalczyliby welnowca. Ale obecnie niestety pojawiają się na liściach białe kropki. Na łodygach to samo. Co to może być? Oliwka stoi obecnie w chłodnym jasnym pokoju. Temp ok 15 stopni.
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

To są narośla - wypukłe, czy całkowicie płaskie? Postaraj się zrobić bardziej wyraźne zdjęcie przynajmniej jednej takiej zmiany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mgmisiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 sty 2023, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Narośla raczej wypukłe. Są tez od spodu liści. Na gałęziach dość spore „skupiska”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dobra, tarczniki.

Poczytaj ten wątek: viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik

Walka nie będzie łatwa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mgmisiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 sty 2023, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Ok to jak tarcznik to na razie spróbuje Polysect 005Sl którego mam jeszcze trochę po walce z welnowcem. A później pewnie ten Promanal i widzę że jakieś pałeczki do doniczki pomagają. Trochę trudno opryskać spore drzewko w domu :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Oprysk opryskiem, ale te tarczniki trzeba potem zebrać ręcznie, najlepiej szczoteczką do zębów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mgmisiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 sty 2023, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

To faktycznie czeka mnie „trochę” zabawy z tym maleństwem. Dziekuje bardzo za pomoc. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Obrazek
Matidudi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 paź 2022, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Cześć
Zimowałem drzewko na klatce schodowej. Do niedawna rosły jej nowe pędy i listki ale zauważyłem ostatnio, że liście sztywnieją, zasychają i zaczynają się skracać. Liscie, które wyglądają na zdrowe opadają. Nie zauważyłem ich brązowienia lub żółknięcia. Sporadycznie na spodniej części listków widać brązowe plamki lub żyłki. Dziwi mnie to bo światła zaczyna naturalnie przybywać i drzewko powinno zacząć rozkwitać.
Proszę o pomoc 😊

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

No dobra, a jak z podlewaniem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Matidudi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 paź 2022, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Maks 2-3 dni temu podlana około 200-300ml.
Z poprzednich wypowiedzi zrozumialem, że zimą oliwki nie potrzebują dużo wilgoci.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

A co za aptekarskie podlewanie? Może będziesz podlewać połową szklanki?
Oliwka to nie sukulent, tylko normalne drzewo. Ok., w niższej temperaturze wchodzi w okres takiego lekkiego spoczynku, ale nie można pozwalać na zbyt długie przesychaniu podłoża.
Natomiast jeśli widzisz, że podejmuje wzrost to musisz zwiększyć stopniowo częstotliwość i ilość wody do podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”