Plektrantus coleoides Variegata(komarzyca)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

W tym roku zrobiłam wyjątkowo sadzonki, chyba we wrześniu? Przeniosłam do domu przed pierwszymi mrozami. Niespecjalnie je nawet doglądałam, podlewałam rzadko. Ukorzeniły się jakoś bez namaczania w wodzie, wsadzone do mieszanki ziemi i piasku. I nie od razu, tylko po kilkunastu godzinach leżkowania w cieniu, bo nie miałam czasu 8-) Użyłam ukorzeniacza.

Rosną teraz na parapecie i mają młode listki. Przeżyło pięć, nie pamiętam z ilu sadzonek. Roślinie matecznej, dwu- lub trzyletniej już, pozwoliłam zginąć na balkonie. Co będzie dalej - zobaczymy. ;:215
Pozdrawiam, Ilona
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Ja odmianę Nico,zimuję na klatce schodowej,nawet dość ciemnej,zimuje bez problemu od kilku lat.
jasiu_975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 gru 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łąka /k.Pszczyny

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Witam,
ja również w tym roku zrobiłem sadzonki i mniejsza połowa się przyjęła co mnie bardzo zdziwiło :) Bo jeszcze nigdy nie robiłem z niej sadzonek:)
Z kocanek też zrobiłem sadzonki :) Za pierwszym razem się nic nie przyjęło, ale za drugim już tak :D i ciągle je trzymam pod tunelem foliowym na podwórku :)
Szanuj przyjaciół bo to rodzina, którą wybierasz Ty sam...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Po tunelem foliowym w styczniu? Zmarzną.
jasiu_975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 14 gru 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łąka /k.Pszczyny

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

No tak :) Cały czat temperatura tam jest około 5 stopni na plusie :)
No były mrozy po -10 stopni, ale jak sprawdzałem to nic im nie było :) Jutro znowu tam zobaczę, bo sprawdzam ich stan co 4-5 dni :)
Szanuj przyjaciół bo to rodzina, którą wybierasz Ty sam...
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Oczywiście że w tunelu zmarzną,zabierz je szybko do cieplejszego pomieszczenia jak chcesz jeszcze coś z nich mieć.
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Moje komarzyce nadal stoją na parapecie w pokoju i rosną, chociaż słońca ostatnio jest mało. Polewam jeden raz na 2 tygodnie. Po przekwitnieniu kwiatki ścięłam, więc zaczęły się rozkrzewiać.

Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Możesz teraz pobrać sadzonki i je ukorzenić.Będą jak znalazł w nadchodzącym już sezonie.
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Komarzyce bardzo dobrze się przyjmują w torfie z dodatkiem perlitu lub piasku/żwirku. Jak mają ciepło to i ukorzeniacz jest zbędny - kiedyś na szybko je ukorzeniałem i ładnie się przyjęły. Sadzonki 2-węzłowe lub 3-węzłowe (jeśli są krótkie międzywęźla). Te już drewniejące długo się przyjmują, a czasem siedzą jakby czekały na zbawienie :wink: Z takich pędów nie polecam robić sadzonek. Szkoda czasu i miejsca :idea: Sadzonki ciemnej odmiany plectranthus Nico wystarczy robić na przełomie marca i kwietnia by doniczkować ok 10-15 kwietnia. Natomiast odmianę zielono-białą plectranthus Plectranthus należy zrobić wcześniej bo wolniej rośnie. Najlepiej 15-20 marca i po ok 2 tygodniach doniczkować by sadzić w maju na miejsce stałe.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Ja dziś zaszczepiłam 3 sadzonki komarzycy .Najpierw ukorzeniacz potem do ziemi.
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Plektranthusa Niko( takiego jak na zdjęciach Ainy 75),ukorzeniam w wodzie w listopadzie- grudniu.Pisałam o tym w tym wątku. Jak do tej pory ukorzeniają się wszystkie sadzonki.Ta odmiana jest zupełnie bez problemowa.Niszczy ja tylko mróz.Ogrodnik musi się bardzo starać, żeby ją wykończyć.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Takie sadzonki komarzycy pozyskiwane z matecznika miałam we wcześniejszych sezonach.
Obrazek
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Komarzyca - Plektrantus

Post »

Dzisiaj rozmnażałam mego plektrantusa Niko. Sadzonki brałam z tych oto roślin, ukorzenionych na jesieni.

Obrazek

Posadziłam do doniczek i dobrze podlałam.

Obrazek

Mam nadzieję, że się ukorzeni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”