Jarząb, jarzębina (Sorbus) - CHOROBY i SZKODNIKI

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Jarząb mączny

Post »

Od kilku dni obserwuje na swoim jarząbie mącznym szczepionym na pniu, wyciek płynu o barwie rudej.
Drzewo rosnie u mnie już około 6 lat i takie objawy powstały pierwszy raz, pytanie co może być tego przyczyną ?
Zdjęcie pnia z wyciekającym płynem.
Obrazek
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jarząb mączny

Post »

Gumoza. U pestkowych powodowana przez raka bakteryjnego. Nie wiem jak to jest z jarząbami, troszke dziwne. :roll:
Czy na pniu widoczna plama taka brazowa, to jest uszkodzona kora pnia, z ktorej wycieka sok?. Kiedys miałem podobny problem , ale na wierzbie mandżurskiej i okazała sie , że sok jej polubiły chrząszcze, takie kwieciaki i ciagle moja brzoza była raniona i ciekł sok.
Jak na razie zalecam obserwacje i lepiej posmaruj rane maścią szkółkarską. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jarząb mączny

Post »

Na pniu jak i gałęziach drzewa nie ma żadnych uszkodzeń, oraz owadów a soki wypływają nie z pnia lecz z głównej gałęzi.
W dniu wczorajszym musiałem wyciąć jedną z większych gałązek która uschła, lecz nie miała ona oznak wypływu soku.
Pozdrawiam Zenek
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Jarząb usechł

Post »

Witam Ceazaryyy.
Mam problem, coś stało się z kilkoma jarzębami 4 letnimi i kilkuletnimi lilakami. Wszystkie uschły, jarząb najpierw zżółkł a potem liście zbrązowiały. Lilak ma liście brązowiejące od brzegów blaszki. Jakby był zjarany przez słońce, ale kilka lat nic takiego nie było. Innych roślin wkoło nie ruszyło ani wiązy ani lipy itd. tylko lilak i jarząb. Nie miały też oznak choroby na liściach. Co to może być?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4204
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Lilak i jarząb problemy

Post »

Prawdopodobnie werticilioza lub fytoftoroza- grzyb zatykający wiązki naczyniowe.
Póki żyje- opryskać i podlać Aliette.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
lela7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 kwie 2014, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jarzębina żółknie i usycha.

Post »

Witam. Od około 3 tygodni moja jarzębina wygląda tak, jak na zdjęciu. Najpierw odkryłam w jej korzeniach duże mrowisko, rozsypałam preparat na mrówki, następnie wlałam w jej korzenie dużo wody. czy preparat na mrówki mógł zaszkodzić korzeniom ? Na opakowaniu nic na ten temat nie piszą. Czy może to susza ? Pomóżcie proszę.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Post »

Witajcie.
Jak myślicie, czy mojemu jarząbkowi zrobiła się za szybko jesień, czy go coś zżera już za młodu?
Obrazek
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Jarząb, Jarząb pospolity, Jarzębina

Post »

Witam Serdecznie!
Kilka lat temu uratowałem przed buldożerami małą jarzebinę. Wykopałem ją i posadziłem w moim ogrodzie. Drzewko rosło, ja w tym czasie prostowałem jej przewodnik, bo był troszkę krzywy i drzewko się wyprostowało. Niestety, od dwóch lat a moze wczesniej, liście wczesnie brązowieją i opadają. Kulek jest mało i też szybko robią się w nich plamy i opadają jakby zeschnięte. Podczas gdy inne jarzębiny oddalone o jakiś kilometr mają piękne czerwone owoce i zielone liście pmoja jest prawie goła. Porobiłem fotki ok 18 wrzesnia jak wygląda w tym czasie:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bardzo prosiłbym znających temat, by przyjżeli się tej roślince i coś poradzili :(
za porady dziękuję ;:173
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarząb, Jarząb pospolity, Jarzębina

Post »

U mnie sprawa wygląda identycznie.

Stawiam na zrzucanie liści z powodu suszy albo po prostu jesieni, bo nie wygląda to na żadną z chorób, które atakują jarzęby.
MartaB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 kwie 2018, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jarzębina

Post »

Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu przyczyn choroby mojej jarzębiny. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i jak temu zaradzić ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wpływ długotrwałej suszy na jarząb

Post »

Czy stan widoczny na zdjęciach w jakim znajduje się jarząb to efekt długotrwałej suszy ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jolantababcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 sie 2018, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jarzębiny uschły - reszta roślin nie wykazuje oznak schnięcia... co to jest?

Post »

Obrazek

Obrazek

Moje dwie jarzębiny uschły. Inne drzewa i rośliny mają się dobrze - ogród jest podlewany. Czy mógłby ktoś zdiagnozować problem?
StK1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2019, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jarząb zachorował.Prośba o diagnozę i środki zaradcze.

Post »

Witam forumowiczów. Zwracam się z prośbą do forumowiczów o rozpoznanie na podstawie załączonych zdjęć choroby jaka dotknęła w ubiegłym roku mój jarząb.Czy jest szansa na wyleczenie go?I czego ewentualnie powinienem użyć :?: :?: :?:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”