Epiphyllum i jego hybrydy cz.1

Zablokowany
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Wróciłam do domu. Pąkna moim żółto-pomarańczowym epi ciągle jeszcze się nie rozwinął, czekał aż będę na miejscu :D No to teraz czekam :)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Doskonale. :)
Koniecznie pokaż jak zakwitnie.
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Gwiazda dzisiejszego poranka ;:138 Ponieważ "pomarańczowe" epi wciąż nie może się zdecydować się, kiedy zakwitnie, drugi, "ciemny" pąk w nocy rozbił się ukazując swoje oblicze. Co prawda długo wszystko wskazywało,że będzie to jakaś ciemnoczerwona odmiana (liczyłam na Draculę) ale wczoraj pąk wyraźnie pojaśniał, a dzisiaj okazało się że daleko mu nawet do jasnej czerwieni 8-)
Kwiat jest ogromny, większy od mojej dłoni.

Obrazek

https://imagizer.imageshack.us/v2/476x5 ... mx6xTS.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/696x5 ... ok5clt.jpg
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Ładny kwiat - chociaż bardzo różnie wygląda na fotkach które pokazałaś. Która bliższa oryginałowi?
W każdym razie warto było czekać na takie kwitnienie, to na pewno! ;:333
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Po prostu rewelacja! Gratuluję kwitnienia i zazdroszczę obcowania z tak pięknym kwiatem.
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Bardzo ładny kwiat, ciekawe czy pachnie?
krufka
200p
200p
Posty: 210
Od: 1 lip 2009, o 21:18
Lokalizacja: Sudety

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Brombiel, kwiat rano pachniał, niezbyt ładnie, ale też i nie odrażająco. Teraz jest bezwonny. Henryku, pierwsza fotka jest robiona rano w świetle naturalnym. Ta na szarym tle jest wykonana w pomieszczeniu, stąd takie nasycenie koloru :)

W samo południe (zdjęcie z komórki, poprzednie zdjęcia był również z komórki)
https://imagizer.imageshack.us/v2/392x5 ... UM7mlb.jpg

O zmierzchu (lepszym aparatem) Te najbardziej zgodne z rzeczywistym kolorem :)
Obrazek

https://imagizer.imageshack.us/v2/786x5 ... TKY5hq.jpg

Odmiana E. Fiesta de Flores :)

Pod taką nazwą zakupiłam wspomniane epiphyllum kilka lat temu, ale to był zakup przypadkowy, nie ze szkółki, więc na 100% nie mam pewności co do zgodności odmianowej. Nie chcę nikogo nieświadomie wprowadzić w błąd :) :) :)

Proszę o podpowiedź i sugestie, dlaczego pąk właściwie do połowy otwarty nie otwiera się, sprawia wrażenie klapniętego?
Człon epi jest lekko pomarszczony, martwi mnie jego kondycja. Roślina posiada w zasadzie tylko ten jeden człon. Bardzo liczyłam na kwiat, ale w tej chwili martwię się o całą roślinę. Nie chciałabym jej stracić. Co robić? Nadal czekać aż pąk się rozwinie? Czy mogę podzielić człon w połowie, aby go rozmnożyć? Kiedy to zrobić?
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Jeśli człon nie zmienił barwy...jest zielony ale pomarszczony, to pierwsze co mi przychodzi do głowy...brak wody...delikatnie spryskać człon, po godzinie poprawić...albo jeśli to spora roslinka wstawic do miednicy z wodą na 1-2 godz. wyjąć i obserwować przez jakieś 24 godz reakcje rosliny.

Niech jeszcze wypowie się Bożenka i Henryk, bo jednak ja nie mam tak dużego doświadczenia...może trzeba zrobić co innego...więc poczekaj troszkę...

A kwiat na zdjęciach jest piękny ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
pio237
100p
100p
Posty: 195
Od: 30 paź 2011, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Mam Epiphyllum Ackermanii trzeci rok i co roku kwitnie, ale nie wiem jak go przycinać. W necie sprzeczne informacje...raz piszą, że przyciąć wczesną wiosną, a raz że po kwitnieniu. Zupełnie nie wiem też, które pędy są dzikie, na których nie pojawią się kwiaty. Czy mam zostawić tylko te "liście", które wyrastają z ziemi, a obciąć wszystkie małe odrosty wyrastające z boku liścia. Czytałam też, że kwitnie tylko raz na każdej areolce, ale u mnie kwiaty pojawiły się ponownie na tym samym pędzie w następnym roku, więc zupełnie zgłupiałam, które pędy mam obciąć. Bardzo proszę osoby, które mają Epiphyllum już kilka lat i je przycinały o wytłumaczenie mi jak to ma wyglądać.
Dziękuję z góry - łopatologia mile widziana.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

A po co w ogóle tę roślinkę chcesz przycinać? Tego się nie robi.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Tomku, przeczytałam w książce "101 praktycznych porad - kaktusy i sukulenty", że Epiphyllum wymaga przycięcia dla nadania odpowiedniego kształtu i pobudzenia tworzenia nowych pędów. Przycięcie eliminuje nadmiernie wybujałe, ale słabe pędy. Piszą, że należy też obciąć stare łodygi, które już kwitły, przycinając je do miejsca z którego wyrastają młode pędy. Dlatego pytam, bo nie wiem właśnie jak to mam zrobić i kiedy.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Epiphyllum i jego hybrydy

Post »

Mało sensowna jest ta książka. Jeśli rzeczywiście jakieś pędy są wyjątkowo stare i zniszczone to można je usunąć. Podobnie w przypadku pędów, które są zbyt cienkie z powodu niedoboru światła. Nie mniej w przypadku poprawnej uprawy tych roślin takich pędów nie ma więc nie ma czego obcinać.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”