Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Ostrokrzew dość łatwo się ukorzenia, więc jęli jeszcze nie zutylizowałaś obciętych pędów to pod butelki i do jesieni się ukorzeni (można wspomóc ukorzeniaczem), najlepiej obrywać gałązki z piętka. W tej chwili nie mogę sobie przypomnieć nazwy środka od grzybów...
Zakupiłem sobie wiosną ostrokrzew amerykański - ponoć lepszy do wschodniej polski, gdzie kolczasty czasem wymarza.
KaRo jak o. kolczasty sobie tak dobrze u Ciebie radzi to możesz posadzić formę żeńską.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Po raz pierwszy zaowocował mi ostrokrzew Ilex meserveae chyba Blue Princess,bo tatuś 100% Blue Prince -zachowała się zawieszka.Mam czerwone koraliki na dwóch krzaczkach.bardzo się cieszę,bo mam je dość długo i tylko obserwowałam kwitnienie.
Obrazek
Halina
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Ostrokrzewy to ja uwielbiam a im większy tym lepszy. Tego na zdjęciach
poznałem w tym roku jest genialny. Tego nie widać na zdjęciu ale ma jakieś 4-5 metrów wysokości.
Kiedyś zrobię sobie przy nim fotkę będzie do porównania. Co ważne to okaz żeński i ma już kuleczki. Jeszcze zielone ale poczekam do zimy :-) Genialny. A dla zainteresowanych rośnie w Katowicach a podobnej wielkości okazy widziałem we Wrocławiu.
Obrazek

Obrazek
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Piękny okaz, w Polsce to jeszcze takiego nie wiedziałem, no ale ja mieszkam na wschodzie a tu uprawa o. kolczastego jest trochę problematyczna. Mi po pierwszej zimie pozostał 10 cm kikutek, ale ładnie się zregenerował a w tym roku a w tym roku wypościł przewodnik, także może w przyszłości wyprowadzę go na formę drzewiastą. W Anglii widziałem ostrokrzewy wielkie jak dęby całe w czerwonych owocach, to jest dopiero widok.
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Mam i ja u siebie na Pogórzu Karpackim ostrokrzewy (typowy Ilex aquifolium) i jak dotąd sprawują się dobrze. Zostawiam je na zimę bez okrywania i radzą sobie nawet lepiej niż laurowiśnie, które po tej zimie trochę podmarzły. Wszystkie ostrokrzewy pozostały całe zielone, a tak obecnie wygląda jeden z krzaczków (najmniejszy):

Obrazek
Obrazek
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Bardzo ładnie przezimował. Niestety moje (niektóre) w tym roku solidnie ucierpiały. :( W tym sezonie będę testował ostrokrzew amerykański, udało mi się wyhodować parę sztuk z nasion zakupionych z USA
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Weź pod uwagę że w USA b. popularne są zrzucające na zimę liście odmiany I. verticillata.
Pozdrawiam,

J
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Siewki mają już prawie rok, i widać, że to I. opaca.
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Dobry wieczór wszystkim Forumowiczom :wit
Zalogowałam się po raz pierwszy, choć przyznaję, jestem z Wami od jakiegoś czasu :wink:
W poprzednich postach ktoś pytał jak odróżnić ostrokrzew żeński od męskiego... Otóż kiedyś będąc na targach ogrodniczych, miły Pan sprzedawca udzielił mi informacji, że krzaczki różni kolor unerwienia na spodzie listka. W przypadku odmiany męskiej będzie ono zielone, natomiast żeńskiej brązowe. Bądź odwrotnie, teraz to już sama się pogubiłam :oops: W każdym razie jak sprawdzę to uzupełnię info.
Swoją parkę mam jakieś 3-4 lata, były to moje pierwsze nasadzenia w życiu, byłam zachwycona jak zaczęły pięknie rosnąć... aż do ostatniej zimy... Pan jest w dobrym stanie, za to Pani zostały pojedyncze listki :( Myślicie, że się pozbiera czy raczej małe szanse na uratowanie? Podlaskie zimy bywają niefajne :?
A wygląda to tak...
https://scontent-bru.xx.fbcdn.net/v/t1. ... e=597C7326
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Sprawdziłam swoje krzewy, "książę" ma brązowe najgrubsze nerwy od spodu liści, a "księżniczka" wszystkie zielone. :wink:
zauważyłam na mojej bidulce malusieńkie żywe pączki, więc chyba pędy nie przemarzły, a jedynie liście... Zobaczymy, nic nie będę z nią robiła...
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Trochę czasu minie zanim się zregeneruje,ale najważniejsze,że żyje.
Halina
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

U mnie niestety pani ostrokrzewowa nie przeżyła tej zimy.
Miałam stary ostrokrzew. Nie owocował.Dokupiłam w ubiegłym roku żonę.Cieszyłam się, że ta para dochowa się czerwonych jagód.Niestety. Muszę szukać nowej żony.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Osmunda :( a może jeszcze odbije od korzenia? Ja nie tracę nadziei póki co :D
Dodam, że swoich do tej pory niczym nie zabezpieczałam, bo pięknie zimowały... :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”