Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co jest hortensji dębolistnej?

Post »

Moja wyglądała tak samo po zakupie (przez Internet). Poobrywałam te brzydkie liście i problem zniknął (minęły już jakieś 2 tygodnie i wszystko jest ok). Wydaje mi się, że w szkółce stała w miejscu nazbyt słonecznym (sprzedawca mi odpisał, że "co roku pojawia się taki problem wskutek przebarwiania, ale nie mam co się martwić, bo niedługo liście opadną). Nic Szanownemu Panu nie odpisałam, szkoda zachodu, tym bardziej, że w opisie tej hortensji są same ochy i achy na temat jesiennego zabarwienia liści ;)
Pozdrawiam!
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Witam!

Jestem baaardzo poczatkujaca ogrodniczka, stad moja prosba o pomoc. Kupilam niedawno hortensje ogrodowa, z zamiarem tymczasowego hodowania jej w doniczce, do czasu, gdy nie dorobie sie wlasnego ogrodka (czyli jakies 2-3 lata). Byla nieduza, ale ladna, miala 3 kwiaty, dwa mniejsze, jeden wiekszy. Zaraz po zakupie przesadzilam ja do wiekszej doniczki, bo w dotchczasowej wyraznie miala za malo miejsca (uzylam zwyklej ziemi uniwersalnej do kwiatow doniczkowych). Przez kilka dni wszystko bylo w porzadku, pozniej zwiedly dwa mniejsze kwiaty, jednak ten duzy nadal byl piekny, i wydawalo sie, zdrowy. Ostatnio jednak on rowniez zwiadl, a liscie zaczely pokrywac sie plamami, a pozniej zasychac na koncach. Przeszperalam wszystkie mozliwe informacje, jakie byly dostepne w internecie, najblizsza diagnoza to grzyb, jednak nie pasuja mi purpurowe obwodki wokol plam. Postanowilam wiec zwrocic sie z zapytaniem do bardziej doswiadczonych ogrodnikow. Zalaczam zdjecia i bardzo prosze o pomoc :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Zaczęły gnić korzenie od nadmiernej wilgoci.Widocznie przesadziłaś do zbyt dużej doniczki jednocześnie używając ziemi zbyt mało przepuszczalnej, kleistej.Może też być, że hortensja miała uszkodzone korzenie np. przez podsuszenie w sklepie i nie podjęły pracy w nowym podłożu tylko zaczęły gnić.Trzeba jak najszybciej reagować, zmienić doniczkę na mniejszą( niewiele większą od poprzedniej) i dać bardzo luźną, lekką, dość suchą ziemię, podlać niewiele.Całą roślinę daj po przesadzeniu pod folie na jakiś czas aż się ukorzeni w nowym podłożu.
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Ech... a ja niemadra myslalam, ze im wieksza doniczka, tym lepiej, bo roslina bedzie miala wygodniej, lepiej sie ukorzeni, a tym samym bedzie silniejsza.... Taka ze mnie ogrodniczka jak.. nie powiem co ;)

Dziekuje bardzo za odpowiedz, jednak, jak to zwykle bywa odpowiedz rodzi kolejne pytanie :) Jak juz wyjme ta moja biedna hortensje z aktualnej doniczki, to co dalej? Obcinac korzenie, czy po prostu przeniesc ja tak jak jest? Przepraszam za naiwne pytania, ale mimo ton przeczytanej literatury nadal bladze jak dziecko we mgle..
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Korzeni nie obcinaj, ale jeżeli zauważysz takie brązowe, martwe końcówki, to tylko lekko palcami je usuń.Koniecznie musisz dać inną ziemię, bardziej suchą, włóknistą, albo domieszaj nieco piasku, obstukaj doniczką, by dobrze przyległa.
Hortensje lubią wilgoć, ale dobrze ukorzenione. Mają jednak wrażliwe korzenie i nie znoszą stale stagnującej wody (dlatego marnieją na glinach) Podobna sytuacja ma miejsce gdy doniczka za duża i ziemi/wilgoci za dużo i do tego ziemia mazista (często taką spotykam w workach). Dlatego ja przesadzam czasem 2, nawet 3 razy w sezonie do tylko nieco większej doniczki, zamiast od razu do dużej.
Darhena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 mar 2012, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Bardzo dziekuje za odpowiedz, lece nabrac piasku z pobliskiej budowy i biore sie za przesadzanie, mam nadzieje, ze uratuje roslinke :)
Awatar użytkownika
Tomekl
50p
50p
Posty: 56
Od: 3 kwie 2010, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Trzebinia

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Witam, może ktoś wie, co dolega tej hortensji? Niedawno zaczęły jej zasychać liście, w niektórych pojawiają się dziury i przebarwienia.
Roślinę kupiłem w tym roku gdzieś w kwietniu. Zaraz obok rośnie inna hortensja, której nic nie dolega.

Liczę na pomoc, Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
agowe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrowie/ woj.Wielkopolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Witam wszystkich miłośników hortensji.

Tomekl mam ten sam problem. W kwietniu zakupiłam 4 hortensje, 2 Anabelle i 2 Limelight - z tymi na razie nic się nie dzieje. Za to Anabelle mają identyczne objawy co hortensje przedstawione przez Ciebie na zdjęciach. Czy udało Ci się zwalczyć te objawy? Jak tego dokonałeś? Dodam, że Anabelle posadzone są niedaleko siebie, na stanowisku bardzo słonecznym. A może ktoś inny zna przyczyny "choroby" mojej Anabelli? Błagam o pomoc! To pierwsze hortensje w moim ogrodzie i pierwszy mój ogród, także brak mi doświadczenia. Będę wdzięczna za wszystkie rady. Dodam jeszcze, że "obskubałam" chore liście i podsypałam hortensje Sorbinianem amonu, by zakwasić ziemię (tak z 10-15 cm w okół hortensji, bardzo niewielką ilość, bo bałam się by jej nie spalić).

Najpierw wyglądało to tak(+ gdzieniegdzie podsuszone liście jak na zdjęciach niżej):
Obrazek

A teraz tak:
hortensja 1
Obrazek

Obrazek

Druga jest bardziej mizerna:
Obrazek
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

nie chcę zakładać nowego wątku, więc podpinam się pod ten...

kupiłam niespełna miesiąc temu hortensję "Limelight" - bogate, piękne kwiaty, dorodny zdrowy krzewik...
i co? liście uschły, kwiaty obsychają, wyglądają jakby przekwitnięte, (na pewno nie ususzyłam jej, bo wody jej nie żałuje, podlewam deszczówką)
tylko czubek kwiatów jeszcze wygląda normalnie,
Ostatnie dwa pędy z zawiązanymi pąkami wyglądały jeszcze wczoraj dobrze...
a dzisiaj? omdlałe czubki z zawiązanymi pąkami, liście zwiędły, pewnie jutro uschną.... rozpacz... :( :( :(
czy da się ją uratować, czy spisać na straty? ;:145
gdzie błąd? choroba? ;:145
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
czysta
100p
100p
Posty: 118
Od: 25 kwie 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Witam. Czy ktoś mógłby mi pomóc i oświecić co to jest to białe na liściach hortensji? Kupiłam ją jakiś czas temu, jest bardzo mała jeszcze. Dziękuję :wit
Obrazek
Zapraszam do mojego wątku odnośnie Lagerstroemi http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 33&t=63329" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Hortensja - choroby liści

Post »

Czy ten stan kwiatow na ponizszych zdjeciach wskazuje na to ze hortensja jest chora, zaatakowana przez jakiegos szkodnika? Zdjecia byly zrobione dzisiaj.
W odleglosci 1 m rosnie druga hortensja ktora dostala pozniej kwiaty. Jej kwiaty a takze liscie przechodza powoli w faze jesienna, przebarwiaja sie ale sa zdrowe.
Takze liscie sa zdrowe, nie zwijaja sie na koncowkach. Dziekuje za odpowiedz.
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Usychanie kwiatów to normalne liście usychają ponieważ tak jak mówisz zaczyna się przejście roślin w okres spoczynku.. A może je czymś nawoziłeś :P
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Witam serdecznie,


Na swoich zauważyłem takie brązowe plamy na łodygach (identyczne jak na zdjęciach powyżej). Czy jest to jakieś choróbsko?

P.S. Liście są OK - bez żadnych zmian.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”