Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Jak była przelana to w jakim stanie były korzenie, oczyściłaś ze starego podłoża. Doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce?
Jak często (kiedy) podlewasz?
Wrzuć zdjęcie całej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
teska00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 gru 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Korzenie były w bdb stanie. Wysuszona na ręcznikach i przesadzona. Nie została całkowicie pozbawiona starego podłoża. Usunęłam ile się dało, bałam się uszkodzić korzeni. Ogólnie jej stan jest bdb. Tylko te dwa liście niepokojące. Stoi w donicy z podstawką.
Obrazek

-- 3 kwi 2022, o 07:34 --

Obrazek
Podlewana gdy górna warstwa przeschnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

No to wszystko wygląda jednak w porządku. Żółknięcie pojedynczych dolnych liści jest rzeczą normalną i wiąże się po prostu z ich starzeniem. Czasami może to być objaw odchorowania po przesadzeniu. Jeśli roślina zaczyna wypuszczać nowe liście, to nie ma się czym przejmować.
Jeśli nie nawozisz, to dawaj co 2 tygodnie albo co drugie podlewanie mineralnego nawozu do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
slavgne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2022, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena - czarne i brązowe plamy na liściach

Post »

Witam. Kupiłem w pewnym znanym, dużym sklepie dracenę wonną. Mam ją 2 tygodnie, podlewam ją niezbyt mocno raz w tygodniu. Posiada ona czarne i brązowe plamki jak na zdjęciu. To kwestia nawożenia czy raczej zbyt małego/dużego podlewania? Nie mam pojęcia czy w sklepie była czymś nawożona, bo nikt w sklepie nic nie wiedział. Co jej może dolegać?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

3 metry od okna, to możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki, a nie żywą roślinę. Dracena powinna stać blisko okna.
Druga sprawa, rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża, ziemi z perlitem.
Przesadź, oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża, odetnij chore korzenie oraz liście z plamami.
Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym.

Roślin nie spryskujemy często wodą, bo to nie daje nic pozytywnego, za to jest ryzyko załapania infekcji grzybowej.
Podobnie roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia. Dracenę podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
slavgne
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2022, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękii za poradę. A zastosować jakiś nawóz po przesadzeniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nawóz daje się dopiero po miesiącu od przesadzenia. Świeże podłoże ma wystarczającą ilość składników odżywczych na ten okres.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
witnica
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 wrz 2022, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć Wszystkim!
Tydzień temu kupiłam dracenę w markecie. Niestety, chyba z grzybem. Dwa dni po zakupie zauważyłam brązowe plamy z żółtą obwódką. Wycięłam je i na razie nie pojawiają się nowe, ale na roślinie jest biały nalot.
Przesadziłam ją do do doniczki z keramzytem na dnie i otworami, stoi na podstawce. Podłoże to ziemia wymieszana z perlitem. Korzenie wyglądały w porządku. Dracena stoi przy dużym oknie, wystawa południowo-wschodnia. I teraz mam kilka pytań:
1. Najważniejsze - co to jest ten biały nalot? Czy to pleśń, szkodniki czy może tylko osad z twardej wody? Nie zraszałam jej, ale nie wiem jak była pielęgnowana przed zakupem. To białe nie lepi się i schodzi przy mocniejszym potarciu. Zastanawiałam się, czy to wełnowce, ale nie widzę kłaczków ani robaków. Jak na osad jest tego bardzo dużo.
2. Czego użyć do ewentualnej walki z grzybem zamiast Topsinu (został wycofany)?
3. Czy w pobliżu tej rośliny można włączyć nawilżacz powietrza w suche dni? Czy podnoszenie wilgotności powietrza może jej teraz zaszkodzić, jeśli to były plamy grzybowe? Pytam o to dlatego, że w tym samym pokoju jest też areka i kalatea i często włączałam w nim nawilżacz. Stoi mniej więcej metr od rośliny.
Obrazek
Obrazek
https://imagizer.imageshack.com/img923/5274/fMLi8g.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/4575/kOtEU2.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/4936/16LLGj.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/6977/1cZPU6.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/6505/SuySau.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7523/Zp21py.jpg
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Biały nalot to osad z twardej wody.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

2. Scorpion 325sc ewentualnie możesz spróbować z Substrala Saprol.
3. Musisz obserwować czy nie będą obsychać końcówki liści. Jeśli nie to nawilżacz będzie zbędny, ale na pewno nie powinien zaszkodzić. Ważne żeby strumień pary nie był skierowany bezpośrednio na roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MichalBKN
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2022, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka białe kropki na liściach

Post »

Hej, proszę o pomoc na liściach pojawiły się takie kropki, dosyć twarde i nie przemieszczają się głównie na dolnych koronach co zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka białe kropki na liściach

Post »

To nie jest juka, tylko Dracena marginata.
Co do kropek to trzeba było by zrobić dokładniejsze zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinekz1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2023, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ginąca dracena

Post »

Witam forumowiczów
Moja przygoda z roślinami w domu zaczęła się stosunkowo niedawno więc dopiero się uczę. Mam duży problem z moją draceną. Otóż od jakiegoś czasu żółkną jej liście. Są okresy że dzieje się to wolniej a czasem potrafią zżółknąć 3 w ciągu tygodnia. Z moich poszukiwań w sieci wywnioskowałem że może być przelana. Przesadziłem do świeżej ziemi. Przez jakiś czas nie podlewałem. Żólknięcie trochę zwooniło ale dalej postępuje. Jak tak dalej pójdzie to będzie do wyrzucenia. A szkoda bo to póki co moja największa i najbardziej ozdobna roślina. Proszę o porady żebym mógł ją uratować. Wiem że coś robię nie tak ale nie wiem co.
Mam trochę ziemiórek. Nie jest to plaga, jakieś pojedyńcze sztuki. Czy to może być przyczyna? Zabierać się za nie chemią?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”