Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Re: Obornik koński jak stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Podepnę się. Porozmawiałem sobie z szefową stajni i wydała mi zgodę na 'eksploatację' góry obornika ze słomą. Góra oczywiście nie jest niczym przykryta. Co do stopnia przerobienia to zależy gdzie wbić łopatę - gdzieniegdzie nie widać nawet śladu kulki - wygląda dokładnie tak jak ziemia, gdzieniegdzie widać zarysy pączków - ale są już czarne, a nie brązowe, gdzieniegdzie wygląda to w miarę świeżo.
Pytanie, czy to, co stamtąd zabiorę, wymaga dodatku dolomitu (nie mam pehametru), a chciałbym mieć stanowisko zdecydowanie uniwersalne. Drugie pytanie, z którego końca najlepiej brać? Taki co wygląda jak ziemia czy jeszcze z kulkami?

Właściwie jeszcze pytanie - czy wsadzenie w taki najlepiej rozłożony peonii teraz - tj wkrótce po przywiezieniu z góry - jest błędem? O ile wszystko rozumiem to w świeży tylko następnej wiosny, ale czym starszy tym to chyba mniej istotne?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński jak stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Czy dostęp do tej góry "złota" masz ciągły? Bo jeśli tylko jednorazowy to zapasy trzeba zrobić.
Do nasadzeń jesiennych, czyli teraz, bierz obornik "bardzo" przekompostowany - pisałaś o piwoniach, możesz go przemieszać z rodzimą glebą i sadzić. Jeśli dasz do dołków świeży to trzeba go przemieszać z ziemią tak by korzenie go nie dotykały, same sobie po niego sięgną i będzie OK.
Do przykopania na zagonach na zimę bierz słomiasty, świeży. Rozłoży się do wiosny, a słoma też jest potrzebna, bardzo szybko się rozkłada.Do nasadzeń wiosennych potrzebny będzie przekompostowany, możesz u siebie spryzmować kilka taczek i mieć pod ręką w każdej chwili.
Nie mieszaj dolomitu z obornikiem. Nie znasz przecież pH swojej gleby.
Pozdrawiam! Gienia.
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

koński obornik

Post »

Mam do Szanownych Koleżanek i Kolegów pytanie , ubiegłej jesieni miałem okazję przywieźć z sąsiedniego pola 6 taczek nawozu końskiego , rzuciłem to na kompostownik i pytanie, ile czasu nawóz koński powinien przeleżeć na kupie ?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Obornik koński rozkłada się szybko, do lata z pewnością się rozłoży, trzeba było go czymś przykryć. Więcej dobra by pozostało.
Moje wątki
Festina Lente
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Obornik koński czy można stosować do wszystkiego?

Post »

Kupiłam dla kwasolubnych krzewów granulowany koński obornik. Chciałabym teraz zastosować ten obornik, ale czy te granulki zmiażdżyć i posypać wokół krzewów? Ile garstek tego obornika na jeden krzew? Czy przysypać go ziemią? A może poczekać do mrozów?

Jelizawieta.
PS. Czy takim pyłem z granulowanego końskiego obornika można posypać teraz trawnik? Przez cały sezon trawnik po koszeniu posypywałam mączką bazaltową, bo mam problem z mchem, a przed mrozami chcę posypać trawnik wapnem.
Pozdrawiam, Jelizawieta
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

A nie szkoda Ci tego dobra przed zimą? Ten obornik nie musi się kompostować tak jak świeży, bo materii organicznej tam praktycznie niewiele, i trochę posklejanego piachu. Większość się zwyczajnie zmarnuje bo rośliny tego nie wykorzystają. Owszem , daję taki obornik do dołków pod sadzone jesienią róże, drzewka, truskawki wtedy gdy nie mam świeżego lub mam go niewiele i jest przeznaczony pod warzywa. Przesuń dokarmianie na wiosnę, no i trzeba go jakoś przygrzebać - przegrzebać ziemią.
Pozdrawiam! Gienia.
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Uczę się ogrodnictwa na tym forum i wywnioskowałam, że na jesień dostarcza się krzewom obornik, a na wiosnę nawozy mineralne. Jako, że ogródek mam w mieście, to zaopatrzyłam się w granulowane oborniki, aby sąsiadom i przechodniom nie przeszkadzał odór zwierzęcych odchodów. Te granulki też mają mocny aromat, ale może po zmieleniu i po przysypaniu świeżą ziemią aromaty zostaną stłumione. Nie chcąc, aby krzewy ożyły przed zimą czekam na większy chłód. Pewnie na wiosnę też im zaaplikuję, chociaż z duszą na ramieniu :D
Jelizawieta.
PS. Zauważyłam, że w ogródku więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć na to co w ziemi, niż na same krzewy.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Ten obornik nie musi się kompostować tak jak świeży, bo materii organicznej tam praktycznie niewiele, i trochę posklejanego piachu.

Wpadłem w zadumę, zastanawiam się co autor przez to rozumie ?
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Ten granulowany obornik chcę zaaplikować między innymi rododendronom. Po Pańskiej wypowiedzi, to już naprawdę nie wiem, czy jutro pod krzewami zastosować ten nawóz, czy czekać do mrozów. Mam w pamięci Pańskie uwagi na temat niedużego zapotrzebowania rododendronów na nawozy, a te naturalne wydają mi się wskazane ze względu na żywienie się tych krzewów składnikami z materii organicznej. No i teraz znowu mam zagwozdkę.
Pozdrawiam, Jelizawieta
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Asprocol, próbowałeś rozpuścić w wodzie granulat obornika? Mętna, brązowa woda, trochę paćki (jakieś farfocle- może to resztki sieczki) i na spodzie piach. Oczekiwałam jakiejś gęstszej lub rzadkiej ale mazi. Spodziewam się różnic w składzie i na pewno takie będą w zależności od producenta, cudów jednak nie oczekujcie.
Pozdrawiam! Gienia.
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Na pierwszej stronie tego wątku nemo56 podał tabelę nawozów, z niej wynika, że oborniki suszone są bardziej skondensowane niż świeże. Czyżby producenci nawozów granulowanych podczas procesów technologicznych doprowadzają do strat w składnikach?
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Czy próbowałem rozpuścić w wodzie - oczywiście nie jeden raz.
Moim zdaniem "sieczka" nie pochodzi z pustyni i jest pozostałością produktów organicznych spożywanych przez konia.
Piasku u mnie nie było ani w podsuszanym oborniku ani w granulacie. Może dlatego że konie nie były arabami i nie wypasały się na pustyni.
Zawsze stawiam na towar najwyższej jakości i cena ma trzeciorzędne znaczenie.
już naprawdę nie wiem, czy jutro pod krzewami zastosować ten nawóz
Rododendrony nawozimy do końca lipca to podstawowa zasada - oczywiście z uwagi na pogodę i wygląd krzewów można od niej odstąpić.
Mamy listopad i to koniec czyli rozsypanie teraz obornika to marnotrawstwo. Zastanów się ile zostanie do czasu aż krzew się obudzi ?
Bywało że we wrześniu podawałem granulat bo ................ został w zapasach.
Rododendrony to nie warzywa więc nie sugeruj się tym co ktoś robi przy marchwi.
Obecnie kupuję podsuszany obornik wysyłkowo - do kupienia na portalu aukcyjnym.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Czyli dwie osoby odradzają zastosowania granulek. Nawet zmielonych :D
Niech nauka nie idzie w las, zastosuję się do mądrych rad. Dziękuje.
Jewlizawieta.
PS. Przy okrywaniu korzeni przed mrozami, też nie? No dobrze, jak nie, to nie.
Pozdrawiam, Jelizawieta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”