Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Niepotrzebnie kombinujesz z nawozami, obornikiem, kwaśną ziemią.Małe sadzonki należało posadzić do takiej ziemi jak masz na działce (byle nie ciężka glina to wtedy trochę rozluźnić np. piaskiem) i zrób to jak najszybciej bo je stracisz.Za dużo je też podlewasz, trzeba gdy przeschnie, już widzę oznaki zalania.Szkodzi młodym roślinom też od razu podany nawóz, czy obornik.Hortensje bukietowe nie potrzebują kwaśnej ziemi i specjalnych zabiegów. U mnie zdrowo od lat rosną w takiej jak jest na działce, u mnie piaszczysto gliniastej.Niczym ich nie nawożę, tylko podlewałam w czasie letniej suszy gdy były młode, teraz same sobie radzą.Malutkie sadzonki robione w zeszłym sezonie rosną teraz na razie na warzywniaku posadzone tam jesienią.
KasiaM_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 maja 2019, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Czyli co mam teraz z nimi zrobic? Da sie je w ogole odratowac? Dzisiaj rano wsadzilam je do malych doniczek z normalna ziemia i postawilam na balkonie. A moze dac je normalnie do gruntu tylko w inne miejsce niz byly tam gdzie ziemia jest normalna a nie zakwaszona? Chcialam dobrze, a widocznie przesadzilam z zabiegami...


Proszę o poprawną pisownię na forum.
bab...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Do gruntu w inne miejsce.To są małe sadzonki, więc lepiej na razie gdzieś na warzywnik, czy jakiś zapasowy zagon, a wiosną przyszłego roku jak podrosną to posadzisz w docelowe.Hortensje bukietowe akurat lepiej rosną w gruncie od małego niż w doniczkach.Ja kiedyś miałam sadzonkę w doniczce, męczyła się jakoś i żółkła, dopiero jak poszła w grunt to odżyła.
KasiaM_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 maja 2019, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

A jeszcze mam pytanie - czy te powiedle listki urwac czy zostawic?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Zostaw, same uschną, a może się pozbierają.
Cerbin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 maja 2013, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wola Batorska k. Niepołomic

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Jeśli potrzebuję hortensję docelowej wysokości około 150cm i szerokości ok 100-120, to lepiej będzie uzyskać to cięciem normalnej odmiany (np. wim's red) cz też kupić jaką kompaktową z natury (np. skyfall)?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Jeżeli miejsca niewiele, to radziłabym kompaktową.Cięciem udaje się utrzymać do pewnego czasu, potem im silniej się tnie tym wyżej odbija, bynajmniej u mnie tak jest u odm. Limelight.Nie wiem jednak czy inne też tak reagują.
Koloman
200p
200p
Posty: 436
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Fakt, moja Limelight też tak reaguje.
A teraz zmienia kolor i wita jesień.

Obrazek
Cerbin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 maja 2013, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wola Batorska k. Niepołomic

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Ale nawet nisko ścięte odbijają na ponad 1,5 metra?
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Nie wiem gdzie zadać pytanie?Przeprowadziłam się do domku i wkoło są hortensje pięknie wyglądają spód przykryty jest agrowłókniną i obsypane korą ,poprzedni najemcy bardzo zaniedbali i ziele jest wyższe niż hortensje z racji wypadku samochodowego nie moge wyplewić tak jak bym chciała czy jest jakiś środek na chwasty i trawę a żeby nie zaszkodził hortensjom?
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Przyjechały dzisiaj do mnie trzy Hortensję i martwie się ich stanem. Nie wyglądają zbyt dobrze jak na ten moment nawet nie wiem czy żyją

Obrazek

Obrazek

Obrazek
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Mikoasasin - wszystko zależy od odmiany hortensji. Jeżeli jest to bukietowa to powinna odpuszczać od korzeni a ogrodowa ma paki i z nich tez odrasta. Z tego co mi się wydaje ba ostatnim zdjęciu masz zielone pąki. Napisz coś więcej o odmianach.
Pozdrawiam
Dominika
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Sadzonki wyglądają na młode, jednoroczne, takie często odbijają od najniżej położonych pąków, to się okaże.Najlepiej niezwłocznie posadzić je do gruntu, ale jeszcze nie na stałe miejsce tylko gdzieś na zagon, by podrosły i zmężniały i były latem podlewane.Na stałe miejsce w przyszłym sezonie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”