Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Pół metra brzmi gęsto, ja planowałam półtora metra, zastanawiam się czy nie zejść na 120cm. Póki się planuje, w myślach albo na kartce, to przy teoretycznej szerokości hortensji dochodzącej do 2m te 150cm jest bardzo ok. A potem wychodzi się w pole i bez zeza rozbieżnego trudno dwie sadzonki na raz objąć wzrokiem, bo stoją jakieś kilometry od siebie :D
Marzy mi się do hortensji wcisnąć jakieś jałowce, które darze miłością wielką, a na których już raz pomyłkę "odleglosciowa" popełniłam (miałam 1m2 zakątek, wsadziłam tam 3 maciupeńkie jałowce płożące, żeby je było widać... po roku wszystkie trzy cięłam o połowę, bo właziły na siebie i w zasadzie z każdego było widać po jednej gałęzi). I z jednej strony wiem jak to się kończy, a z drugiej te sadzonki mam takie małe... Myślałam, że jak znajdę kogoś, kto też takie malizny wysadza, to nabiorę odwagi na te 120cm lub więcej :)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Oj tam, oj tam, wiem, że za gęsto :wink:
Ale może za to będzie zwarta ściana krzewów ;:183
Pozdrawiam Lucyna
Koloman
200p
200p
Posty: 439
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Przełamałem lenistwo; wczoraj posadziłem obie "Biedronkowe"

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Usuń więcej trawy wokół i Odseparuj czymś od trawnika. Taka trawa stanowi dużą konkurencję o wodę i wkrótce hortensje zamiast rosnąć zaczną marnieć.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Muszę przesadzić hortensję Diamant Rouge, bo jest wciśnięta między Anabelkę i tawułę (chyba szarą). Słabo rośnie i w tym roku ma niewielkie kwiatostany w porównaniu do roku ubiegłego.
Będę ją przesadzać może pod koniec września lub w październiku. I w związku z tym mam pytanie, czy posadzona w pełnym słońcu nie będzie się przypalać? Mam tak posadzone Polar Bear i Magical Moonlight. Miś jest ok, a MM przypala się okropnie.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Jak tam "biedronkowe" hortensje, urosły? Moje poszły w końcu do doniczek, z pewnych względów nie udało mi się rabaty uskutecznić :( Na pięć kupionych jedna mi padła już na starcie, a dwie zabrały się za kwitnienie pod koniec lata. Będą miały po jednym kwiatku, ale zawsze coś. Jedna ma cienkie gałązki, za to dużo nowych, taki mały busz. Ostatnia jest zupełnie mała, prawie wcale nie urosła (tzn. straciła parę gałązek na starcie i wzasadzie niewiele ponad tę stratę nadrobiła). Zobaczę ile przezimuje, i jak się będą zachowywały w przyszłym roku. W gruncie byłoby im lepiej, niestety nie dam rady :(
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Ja sadziłam w zeszłym roku na wiosnę "biedronkowe" z kartoników. W zeszłym roku były wątłe i mizerne, w tym roku zaczęły "strzelać" pojedynczymi, ale za to długimi pędami.
Pozdrawiam Lucyna
green90000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 1 lis 2018, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Hej,
Szukam silnie rosnącej hortensji bukietowej - celem jest duży krzew na 2 - 2,5 metra wysokości i podobna szerokość.
Kwiaty najchętniej białe, przebarwiające się na różowo lub tylko białe.
Priorytetem jest silny wzrost i gęsty pokrój, to ma być soliter na środku trawnika.
Ktoś coś?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Jest wiele odmian bukietowej osiągających docelowo 2 - 2,5. Czytałaś/łeś pewnie o tym. Ale żeby miała zagęszczony pokrój musi być każdego roku cięta, więc na szybki efekt nie licz. Moja działkowa sąsiadka ma hortensję nie przycinaną nigdy, czyli od kilkunastu lat. Była brzydka, szeroko rozgałęziona, 3/4 wysokości krzaka łyse (krzak ponad 2m), kwiaty tylko w górnej części i gdzieniegdzie trochę niżej. Chciała ją wyciąć. Przekonałam ją żeby obcięła na taką wysokość i szerokość jaką by chciała ją widzieć. Tak zrobiła w maju. Strasznie żałośnie to wyglądało, miało to wysokość 140 cm, związane ładnym sznurem. Krzew się ślicznie zazielenił i zakwitł ogromnym bukietem. Teraz tylko pilnuje cięcia. Wzięłam sobie z niej kilka patyków do ukorzenienia, bo ładna jest.
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Hortensje bukietowe wszystkie różowieją, można sobie jedynie wybrać jak szybko i jak bardzo. Taka na przykład VanilleFraise idzie w ciemny róż, a z kolei LimeLight w brudny róż (pudrowy róż podbity zielenią). O ile nie wybierzesz odmiany ewidentnie karłowatej, to one wszystkie 1,5 do 2,5m osiągają.
Ja mam "dorosłe" właśnie VanilleFraise i LimeLight. LL jest o rok starsza, w związku z tym bardziej rozkrzewiona ale też niższa, bo miała jakieś 150cm w zeszłym roku. Młodsza o rok VF ścięta prawie do poziomu ziemi w kwietniu, sięgnęła ponad 2m, przy czym połowa gałęzi była na poziomie 70-120cm a drugą połowa 150-200+cm. Dla odmiany VF sąsiadów, starsza o rok lub dwa od mojej, w zeszłym roku miała niewiele ponad pół metra. Moja dostała roślinny odpowiednik sterydów, czyli szczodrze nawozu azotowego na początku sezonu i to widać.
Na ładnego solitera hortensje trzeba sobie wyprowadzić. Czyli nawet jeśli kupisz taką z kilkoma silnymi i długimi pędami, to i tak późną jesienią albo wczesna wiosną musisz wyciąć wszystkie cieńsze pędy do zera, a grubsze skrócić do max 2-3 par oczek. Takie bardzo mocne cięcie służy do zbudowania silnej podstawy krzewu, a zostawienie tylko grubych gałązek i niewielkiej ilości oczek da mniejszą ilość nowych pędów, ale za to będą one mocniejsze (i z większymi kwiatami).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Silny wzrost i gęsty pokrój mają starsze, ażurowe odmiany jak Grandiflora czy Tardiva.U mnie szeroka i dość wysoka jest Phantom, ale ma już ponad 10 lat.
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Sąsiedzi mają na działce hortensję Anabelle. Ma już ok. 10 lat, wiosną tylko obcinają kwiatostany uschnięte - resztę zostawiają. Zawsze ładnie kwitnie. Oczywiście, przy nie obcinaniu kwiatostan jest mniejszy ale i tak prezentuje się okazale. Mam tylko takie zdjęcie:

Obrazek
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

To raczej inny gatunek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”