Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Drzewa ozdobne
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Czy tniecie hortensje bukietowe w 1 roku po kupnie? W sesnie-kupiłem i posadziłem w zeszłym jak kwitła i teraz się zastanawiam, czy i jak ciąć. Zależy mi na tym, żeby zbudowała wysoki, silny krzak. Całę pędy w równych pąkach, już puszczają, az szkoda ciąć...

Obrazek
Kakun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 9 sie 2014, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Hortensje bukietowe bardzo dobrze znoszą ciecie, wypuszczają wtedy 1-3 długie, mocne i zakończone dużym kwiatostanem pędy.(1.) Zostawione same sobie karleją, wytwarzają masę krótkich i rachitycznych gałązek z małymi kwiatami.(2.) Cięcie należy stanowczo przeprowadzać co roku. W tym roku możesz przyciąć swoją roślinę na wysokość nie mniej niż 10-15cm tak żeby na każdym pedzie znajdowały się co najmniej 3 pary pączków.(3.) W przyszłym roku można już będzie zostawić tylko 2 pary. Miejsce cięcia powinno znajdować się nie mniej niż 3cm nad ostatnimi pączkami. Jest już trochę późno na taki zabieg, ale nie wahaj się tylko śmiało tnij, Twoja hortensja na pewno odwdzięczy się obfitym kwitnieniem!

Obrazek

Pozdrawiam i życzę udanego strzyżenia! ;:333
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Oki, przycięte! Ciągle tak zimno było, przymorzki, to nie chciałem ciąć-czy im to nie zaszkodzi, tak jak różom?
Kakun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 9 sie 2014, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Hortensje bukietowe są bardzo wytrzymałe i żadne wczesne przymrozki im nie straszne. Na 99% wszystko będzie z nimi OK!
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Czy posiadacze hortensjo bukietowych znają jakieś strony, gdzie można poczytać o znakach szczególnych różnych odmian? Chodzi mi o inne znaki niż opis kwitnień, coś po czym można odróżnić od siebie młode krzaki. W lokalnej Castoramie mają dwie półki hortensji bukietowych, wśród których naliczyłam 5 odmian, a dokładniej 5 tabliczek: Polar Bear, Sundaee Fraise, LimeLight, Mojito i CandleLight (tej ostatniej nazwy nie jestem pewna). Niestety, na moje oko wszystkie krzaczki wyglądają identycznie, a tam gdzie pojawiły się kwiaty, też nie widzę różnic. Chciałabym kupić Mojito ze względu na rozmiar, ale akurat tabliczka z tą nazwą jest ruchoma (wetknięta w doniczkę), co budzi dodatkowe watpliowsci (inne odmiany miewają tabliczki przywiązane do podstawy pnia).
Przynajmniej jeden egzemplarz Mojito ma już kwiaty, więc teoretycznie i im mogę się przyjrzeć, ale moim zdaniem LimeLight ma identyczne kwiatostany? Czy może czymś jednak się różnią, właśnie na etapie wczesnego rozwinięcia kwiatów?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

W moim ogrodzie hortensje zostały posadzone bez sensu na krawędzi rabaty, rozrosły się i zasłaniają resztę kwietnika. Czy takie kilkuletnie krzewy można przesadzać? Jak hortensja reaguje na przesadzanie? Jeśli kiepsko to może kupić nowe ?
Awatar użytkownika
spalonyzasilacz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 maja 2022, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

dziad_Jag pisze: 26 sty 2023, o 14:08 W moim ogrodzie hortensje zostały posadzone bez sensu na krawędzi rabaty, rozrosły się i zasłaniają resztę kwietnika. Czy takie kilkuletnie krzewy można przesadzać? Jak hortensja reaguje na przesadzanie? Jeśli kiepsko to może kupić nowe ?
Jak najbardziej możesz taką przesadzić. Tylko bym poczekał do czasu jak będziesz przycinać pędy, czyli tak do początku marca. Wtedy sobie przytniesz pędy, wykopiesz (pamiętaj, żeby sporo wokół na szerokość wykopać, oraz głęboko, aby jak najmniej uszkodzić korzenie i żeby tak mocno tego nie odczuła), i przesadzić od razu taką przyciętą. Przycięte pędy (sztobry) takie na trzy oczka możesz wbić pod/obok tej hortensji, powinny się ładnie ukorzenić. No i pamiętaj po posadzeniu dość obficie podlać, nawet jak ziemia ci się wydaje, że jest mokra.
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Do "Biedronki" "rzucili" sadzonki hortensji bukietowych.
Kupiliśmy.
Chciałem je wczoraj (sobota) posadzić ale u nas w Wilanowie padał śnieg.
Zobaczymy co z nich wyrośnie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Też się skusiłam w zeszłym roku na takie "Biedronkowe" kartoniki. Hortensja (nie pamiętam nazwy) zakwitła jednym kwiatkiem, roślinka drobna, mam nadzieję, że nadrobi w tym sezonie. W Auchan udało mi się kupić kilka wyrośniętych krzaczków w donicach. Była promocja po 10 zł. Wyraźna różnica, te zakwitły obficie. W tym roku już się nie "rzucam" na kartoniki.(No pewnie się na coś skuszę ;:224 )
Pozdrawiam Lucyna
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Te kartoniki malutkie są, a w nich jeden ukorzeniony patyczek, to nie ma prawa kwitnąć burza kwiatów :) Roślina musi wytworzyć większy system korzeniowy, który będzie zasilał część nadziemną. W drugim roku będzie lepiej a pełnię możliwości zobaczysz po kilku latach. Dlatego małe roślinki są tańsze, bo młode i były u producenta krótko. Większe mają za sobą więcej lat u producenta, a zatem są droższe, ale też od razu bardziej efektownie się prezentują.
Koloman
200p
200p
Posty: 432
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Te kartoniki malutkie są, a w nich jeden ukorzeniony patyczek,
U nas też były w kartonikach ukorzenione patyczki. Ale pogoda byl denna, czasu nie miałem i do dzisiaj
te hortensje stoją w mieszkaniu. Ale to już nie są patyczki. Po Świętach bezwarunkowo posadzę w ogrodzie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

No i oczywiście skusiłam się na kartonik z Biedry. Hortensja Pink Lady. Koronka była spora ale korzeń nikczemnie mały ;:185
Robiłam od podstaw nową rabatę. Poszły na nią hortensje Vanille Fraise x 2, Polar Bear x2, Kyushiu, Wim,s Red i wspomniana Pink Lady. W wolne miejsca pomiędzy poszły pierisy różnych odmian z przodu modrzewnica :D
Pozdrawiam Lucyna
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata )

Post »

Pokażesz tę rabatę? W jakich odległościach od siebie sadzisz hortensje i w jakich odległościach sadzisz dodatki (te pierisy i modrzewnicę)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”