Magia roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Marysia pisze:
A może to jest tak, że te drzewa są chore, bo rośnie na nich jemioła? Boję się, że jak zaszczepię jedną jemiołę to ona opanuje wszystkie drzewa w okolicy :?
tego to nie wiem :? ALE (jak ja lubę to słowo ;-) ) mieszkam pod lasem (nawet nie ma pięciu minut spacerkiem) i w tym lesie Jemioły sporo jest a u mnie czy u sąsiadów - BRAK! więc to chyba nie tak do końca z opanowywaniem wszystkich drzew w okolicy...
jednak nic a nic się na tym nie znam to tylko taki mój "myślotok" ;-)
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Ja niestety też w tym temacie jestem kompletnie zielona :? Może jest wśród forumowiczek i forumowiczów jakiś dendrolog, który mogłby nas "oświecić"?
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Słyszałam, że jemioła najlepiej rośnie na topoli bo zarówno topola jak i jemioła najlepiej czują się na tzw. żyłach wodnych.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Witajcie :) Fajny temat ta jemioła :wink: Z tym jej związkiem z topolami to chyba prawda bo wokół mojego domu jest sporo jemioły waśnie na starych topolach. Nie ma jej na brzozach i na sosnach. Może to przypadek ale tak jest w mojej okolicy. Moja zasuszona jemiołka wisi nad drzwiami wejściowymi też ją pozostawię. Dzięki Wam mam odpowiedź dla ciekawskich dlaczego jeszcze ją trzymam :wink: A, słyszałam że w sypialni nie wskazane jest mieć suszonych kwiatów itp. to zasusza miłość i pożycie intymne małżonków i nie tylko :lol:
Pozdrowionka
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

wronek89 pisze:A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
W większości źródeł podają, że to roślina jednoroczna... :wink: .
Mam jednak odmianę (?), która jest wieloletnia. Na razie
przez trzy lata istnieje i nie było problemu nawet z mroźną,
ubiegłoroczną zimą. Wygląda zupełnie jak ten :

http://tabaza.sapijaszko.net/modules.pH ... wo&tid=952
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Aniu on się bardzo rozsiewa i nawet możesz nie zauważyć,
że to nowa roślinka wykiełkowała.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

wronek89 pisze:A ja powrócę do maku. Czy mak jest tylko rośliną jednoroczną czy też są gatunki wieloletnie?
Mak występuje w trzech odmianach: roślina jednoroczna, roślina dwuletnia, bylina.
W naszym klimacie część bylin krótkowiecznych uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Najczęściej uprawianą w naszych ogrodach makiem-byliną jest Papaver orientalis (Mak wschodni) o ogromnych kwiatach średnicy do 16 cm. Mak wschodni jest byliną bardzo ekspansywną przez wytwarzane rozłogi.
Mietek.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mariola54 pisze:Aniu on się bardzo rozsiewa i nawet możesz nie zauważyć,
że to nowa roślinka wykiełkowała.
Nie, Mariolu - jest ciągle w tym samym miejscu, a zawiązujące się makówki
ucinam. Jak nareszcie wiosną zacznę robić zdjęcia, to zobrazuję fotkami. :wink:
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

Mak syberyjski jest roślinką ,która bardzo się rozsiewa /kw. też pomarańczowo/ale jest bardzo wdzięcznym kwiatkiem
Obrazek
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Oj Marysiu coś zaniedbujesz ten temacik:cry: Twoje wiadomości czytam z wielkim zainteresowaniem i od kilku dni biegnę do kompa, a tu nic nowego. Pewnie z braku cxzasu, coś o tym wiem:) Ukłonu i czekam:D
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Masz rację Szpilko, niestety chroniczny brak czasu nie pozwala mi zaglądać na forum. ;:144 Dzisiaj nadrobię trochę zaległości:


Głóg dwuszyjkowy
Crataegus oxyacantha


Obrazek
Angielska nazwa głogu pochodzi od „haw”, wywodzącego się od staroangielskiego „haga”, oznaczającego także „żywopłot”, ponieważ ciernie i sztywne gałązki czynią go doskonałą barierą dla bydła i świń. Inna dawną angielską nazwę „chleb z serem” zyskał, kiedy w ciężkich czasach ludzie spożywali jego liście.
Gałązki głogu były używane w ceremoniach pierwszomajowych, symbolizowały odradzające się życie, płodność i wiosnę.
Rzymianie wkładali gałązki głogu do kołyski nowonarodzonego dziecka, aby chronić je przed chorobami i wpływem złych mocy.
W tradycji chrześcijańskiej głóg był rośliną użytą w koronie cierniowej. Przez wieku ludzie wierzyli, że błyskawica, dzieło szatana, nie trafi nigdy w głóg, ponieważ roślina ta spoczywała na skroniach Chrystusa.

------------------------------------------------------------------------------------

Piwonia lekarska
Paeonia officinalis


Obrazek
W starożytności uważana była za roślinę boską, która mogła oddalić złe duchy i uchronić przed nocnymi koszmarami.

Nasion używano jako przyprawy. Nalewka ze sproszkowanego korzenia była zalecana przy dolegliwościach wątroby. Uważano, że daje ulgę przy skurczach i konwulsjach, podawano ją również kobietom w połogu.

W magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny: biała piwonia wspiera wierność, różowa pogłębia zrozumienie pomiędzy partnerami, a czerwona przywołuje nową miłość, nasila namiętność.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Nagietek lekarski
Calendula officinalis


Obrazek

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu nagietka w medycynie pochodzą z XII w.
W przeszłości liście były wykorzystywane jako warzywo.
Z kwiatów brzeżnych otrzymuje się barwnik stosowany w przemyśle spożywczym do barwienia tłuszczów (margaryn) i żółtych serów.
Nagietkowi od wieków przypisuje się właściwości magiczne. Jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem czy włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku przynosić mają spokojny sen. Noszone zaś w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego, odpędzać mają wszelkie lęki, zwidy i strachy.
Kwiat nagietka może służyć jako barometr,pozwala bowiem przewidywać pogodę. Jeśli rano przed godziną 9.00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza, to, że w tym dniu nie będzie deszczu
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Amlos pisze:
Mariola54 pisze:Aniu on się bardzo rozsiewa i nawet możesz nie zauważyć,
że to nowa roślinka wykiełkowała.
Nie, Mariolu - jest ciągle w tym samym miejscu, a zawiązujące się makówki
ucinam. Jak nareszcie wiosną zacznę robić zdjęcia, to zobrazuję fotkami. :wink:
Zrobiłam zdjęcie Mariolko. Oto ten mak wschodni, parę dni temu :
Obrazek

Jak podrośnie to mogę się z Tobą podzielić. Ma duże czerwone kwiaty.
Pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”