Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Kamil73
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 wrz 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Co tutaj tak cicho, nie wierzę że innym nie kwitną

Obrazek

Obrazek
Kamil73
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 wrz 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Co robicie z przekwitniętymi kwiatostanami, ścinacie czy zostawiacie?
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Kamil73, według uznania.





A tu jeszcze nie koniec kwitnienia.
Obrazek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Witam, prosił bym o pomoc dla początkującego w uprawie Trytomi.
Zakupiłem sobie wczoraj kłącza Trytomi ( w opak. były 3 sztuki, choć jedno kłącze trochę tak marniej wygląda, no, ale może i z niego coś będzie ). Mam zamiar uprawiać ją w pojemniku na balkonie. (Czytałem na kilku stronach, ze nadaje się do uprawy w pojemnikach i można ją trzymać na balkonie ) Oczywiście na razie zasadziłem ją do małych doniczek. Pytanie: Jak duża powinna być donica w której finalnie będzie rosła Trytoma? Moja największa donica jaką posiadam:
- okrągła, średnica góra 30 cm, dół 21,5 cm, wysokość 26 cm. Czy taka się nada? Reszta moich większych donic ma w granicach 25 cm średnicy góra, dół ok minimum 15 cm, a wysokości mają od 13 do 20 cm.
Przypuszczam, że z racji, że Trytoma się lubi rozrastać to w 1 doniczce powinna być 1 sadzonka?
I jeszcze jedno: W jaką najlepiej się zaopatrzyć ziemię? Wiadomo, że na dno doniczki solidny drenaż.
Wszelkie inne cenne uwagi również mile widziane :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Trytoma ma mięsiste korzenie wrażliwe na zalanie, dlatego najlepiej przesadzać w miarę wzrostu korzeni. Posadzić ją najpierw do małej doniczki (tak jak zrobiłeś), a jak się ukorzeni i zacznie rosnąć to do tej o śr.25 cm., nie trzeba robić drenażu, tylko zadbać, by doniczka miała dobry odpływ.Ewentualnie do większej to dopiero w przyszłym sezonie, ale wpierw trzeba ocenić stopień przerośnięcia korzeniami.
Ogólnie jest zasada, że rośliny przesadza się w miarę wzrostu, a nie 'na zapas', czyli sadzi małe sadzonki do wielkich donic.
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Tak aktualnie wygląda moja Trytoma :) Rośnie dosyć szybko. W tej chwili ma niewiele ponad 30 cm.


Obrazek
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Zastanawiałam się, czy nie posadzić trytomy jako tła dla róż, ale tak patrzę na te Wasze pięknie porozrastane kępy i zaczynam się obawiać, czy ona mi tych róż nie przygłuszy...? Jak myślicie?
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Ja bym nie sadził obok róż. Moje rosną na brzegach oczka wodnego

Obrazek Obrazek Obrazek
Kamil73
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 wrz 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Pierwszy w życiu kwiat tej 3-latki
Obrazek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Dawno nie wrzucałem aktualnych zdjęć mojej trytomy rosnącej na balkonie. Tak aktualnie wygląda:
Obrazek

Czy ktoś może mi powiedzieć czy obecnie wymaga jakiś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych? Zauważyłem że puściła z kilka jak by nowych bulw? Nie wiem czy poprawnie to nazywam, ale na zdjęciu może to widać: jak by nowe bulwy i z nich wychodzą nowe liście, jak by tworzyły się nowe sadzonki?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Trytoma rozmnaża się z nasion , ale również poprzez odrosty korzeniowe , które są samodzielną rośliną . Obecnie są już po kwitnieniu więc pielęgnacja polega właściwie na umiarkowanym podlewaniu , u siebie w ogrodzie podsypuję jesiennym nawozem ale w donicy ich nigdy nie miałem . Kiedy zrobi się zimno zabezpiecz przede wszystkim przed nadmiarem wilgoci bo zgniją , ale jeśli nie będą miały dostatecznej ilości wody to uschną - tutaj też jest problem z uprawą w donicach . Kłącza zimują w ziemi , tylko jeśli masz je gdzieś schować aby było chłodno to skorzystaj z takiej sposobności , silny mróz zazwyczaj niszczy liście więc trzeba skupić się na tym co w ziemi zostało.

Pozdrawiam Marek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

No ja trochę przeglądałem ten wątek i z tego co czytałem to niektórzy zaryzykowali trzymanie trytomi w gruncie na zimę oczywiście okrywając ją liśćmi, korą, gałązkami czy co tam mieli i zawiązując liście luźno w chochoł. Efekty były różne, ale dużo osób pisało że roślinka przeżyła.
Czy liście po ew. zawiązaniu w ten tzw. chochoł należy jeszcze czymś okryć np. jakąś agrowłókniną?
Jakie wartości ujemne temperatury można uznać ( oczywiście + / - ) za szczególnie niebezpieczne dla Trytomi gdzie samo okrycie rośliny mogło by nie pomóc?
Raczej nie będę przenosić rośliny z balkonu zimą bo nie mam odpowiedniego miejsca do tego, które było by chłodne a i zarazem z dostępem do światła.
No i co do tych bocznych odrostów. Prawda to, że oddziela się je jesienią? Czyli mógłbym np z końcem Września, początkiem Października porozdzielać je i powsadzać do małych doniczek?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Trytoma rośnie u mnie w ogrodzie od około 10 lat , nigdy jej szczególnie nie przykrywałem na zimę , jeśli obmarzną liście to ścinam i koniec- pojawią się nowe wiosną . Związywanie liści ma na celu ochronę przed nadmiarem wody , ale mało chroni przed mrozem . Postaw donicę gdzieś w kącie , możesz ją czymś owinąć ( ale nie folią ) bo jest niewielka więc szybko przemarznie . Ja bym nie rozdzielał kęp teraz a wiosną jak zobaczysz w jakim są stanie , wtedy nie będzie problemu z przesadzeniem .
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”