Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bo generalnie jest chyba z najłatwiejszą z tej grupy roślin. Mam ją od kilku lat i średnica wynosi prawie metr. :wink: Rośnie jak chwast.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cytryny_cytryny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2020, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kalatea - plamistość liści

Post »

Kochani, proszę o pomoc. 3 tygodnie temu dostałam kalateę, która miała każdy liść na samym czubku przyschnięty. Teraz roślina zaczyna podupadać, tzn. jej liście są coraz niżej. Czy może to wynikać z kilkugodzinnego transportu samochodem i roślina nie odnajduje się w nowym mieszkaniu? Dodatkowo na niektórych liściach zaczęły się pojawiać plamy. Nie znalazłam żadnych larw, ale ze 3 muszki w liściach. Co zrobić z tą moją biedną roślinką? ;:145
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zacząć od lektury tego wątku, znajdziesz wa nim wszystkie informacje dot. uprawy tej rośliny.

Plamy mogą być objawem poparzenia od słońca, jeśli była narażona zarówno podczas transportu, jak i na obecnym stanowisku.

Na pewno wymaga przesadzenia do nowego podłoża oraz dokładnego sprawdzenia korzeni oraz samej rośliny pod kątem szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cytryny_cytryny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2020, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Myślę, że nie chodzi o plamy od słońca - była przewożona wieczorem, w domu stoi w miejscu, gdzie nie jest narażona bezpośrednio na promienie słoneczne.
Z tego co wiem była przesadzana w październiku, powinnam są przesadzić jeszcze raz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Trzeba przesadzić, bo na pewno rośnie w nieprawidłowym podłożu. Zamiast samej ziemi, powinna być mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji ok. 3:1, można dodać trochę podłoża do storczyków.
Poza tym tak czy owak trzeba zajrzeć do korzeni.
Sadzimy do doniczki z odpływem i stawiamy na podstawce.
Plamy mogą być też objawem jakieś choroby grzybowej, np. wskutek przelania, albo obecności szkodników.
Niemniej trzeba sprawdzić system korzeniowy. Przy okazji sprawdzisz czy w podłożu nie ma żadnych szkodników.

Schnące końcówki liści to objaw zbyt suchego powietrza. Te rośliny potrzebują stałej podwyższonej wilgotności powietrza powyżej ok. 60%. Czyli grzejnik do wyłączenia oraz można próbować postawić doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Ale jeśli dalej będą schnąć, to trzeba będzie pomyśleć o elektrycznym nawilżaczu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
matylda_fm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2020, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, czy ktoś może wie co się stało z moją calathea? Padła w ciągu jednego dnia. Od tygodnia miała troszkę o klapnięte liście więc pomyślałam że ją przelałam. Zabrałam ją na dwór (na dworze w sobotę było ciepło) i wymieniłam ziemię. Po powrocie wyglądała tak jak na zdjęciu. Czy da się ją uratować?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na dwór o tej porze roku???? Co to za eksperymenty. To są rośliny z klimatu tropikalnego, a nie umiarkowanego - skutek przemarzła i liście są nie do odratowania... Może coś wypuści jeszcze z ziemi, ale nie ma żadnej gwarancji...
Następnym razem proponuję wpierw poczytać o wymaganiach rośliny pod kątem temperatury i innych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
matylda_fm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2020, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

:( Chwilę tam była tylko do przesadzenia. Dziękuję za informację. Te liście obciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poczekaj do jutra, jeśli się nie podniosą to odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iwons
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 kwie 2020, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej, moja Kalatea ostatnio wygląda bardzo biednie. Ma uschnięte brzegi liści, wiem, że to od słabej wilgotności, ale staram się ją spryskiwać jak najczęściej. Stoi przy małym, południowym oknie, bo gdzie indziej nie chciała rosnąć. Tylko jak sobie przypomnę, jak wyglądała krótko po zakupie a teraz, to aż przykro patrzeć. Kiedyś była wysoka, składała liście na noc. A teraz wygląda tak jak na zdjęciu. Dodatkowo, pod liściami ma dziwne kropeczki, lepkie w dotyku, a inne jakby kryształki cukru. To jakiś szkodnik czy reakcja obronna rośliny?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Spryskiwanie liści nic nie daje. Jedynie nawilżacz powietrza w przypadku tych roślin, a i tak one długo w warunkach mieszkaniowych nie żyją. Jedynie oranżeria. W warunkach domowych nie będzie wyglądać jak po zakupie, do tego trzeba tutaj uwzględnić pędzenie roślin przez producentów, różnymi nawozami. To plus optymalne warunki uprawy przed sprzedażą powoduje, że rośliny przed zakupem tak ładnie wyglądają.
Jeśli chodzi o liście, to z tego co widzę ma wełnowce, względnie przędziorki - nie widzę dobrze. Jeśli to wełnowce zrób oprysk Mospilanem. Jeśli przędziorki, Sanium. Sprawdź po szkłem powiększającym czy te białe kulki się ruszają.

Wełnowce tak wyglądają po powiększeniu:

https://www.google.com/search?q=we%C5%8 ... HgrJcFJRuM

Podłoże też jest nieprawidłowe, powinna być mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu.
Jeśli chodzi o stanowisko, to w przypadku wystawy południowej, powinna stać około metra od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iwons
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 kwie 2020, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wełnowce znam, mama walczyła kiedyś z nimi na storczykach, u kalatei to nie to. Przedziorek też nie. Te białe kulki się nie ruszają i w odczuciu między palcami są jak cukier, nie do roztarcia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18708
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ale widzę, taki jakby biały proszek na spodzie liści, wtedy to byłyby widoczne jaja i larwy przędziorków - kalatea jest podatna na ataki tych szkodników. Nie zawsze będą pajęczynki. No chyba, że to kurz ale sama pisałaś że często spryskujesz wodą.
Inną opcją jest przelanie wskutek nieprawidłowego podłoża oraz podlewania - w takim wypadku roślina też może wypierać nadmiar wilgoci przez liście.

Nie obędzie się bez przesadzenia i sprawdzenia stanu korzeni. Ziemię mieszasz ze żwirkiem albo perlitem w proporcji ok. 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”