Woda w oczku - nasze doświadczenia

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Można,tylko jest to żmudna praca wymagająca cierpliwości. Natomiast co do samej wody można pokusić się o filtry przez co znacznie poprawi się jej jakość,nie będzie brudna,druga kwestia to odpowiednie nasłonecznienie,to jest równie istotne.
regulamin forum
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Jeśli zdecydujesz się na zakup filtrów to pamiętaj, że pojemność filtra w stosunku do objętości stawu powinna wynosić od 1% do 3 % w zależności od ilości roślin i ryb. Nie daj się nabrać na filtry 10-15 litrowe dedykowane do zbiorników 8-10 tys. litrów szkoda kasy.
1andrzej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Filtr można wykonać samemu, jest to bardzo proste. Jeżeli wykonasz go prawidłowo będzie dużo tańszy i b. dużo bardziej skuteczny niż kupiony. Tak w skrócie: beczka z gąbką i strumyk ze żwirem obsadzony roślinami błotnymi.
domenilio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2014, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam.
Mam problem ze swoim stawem gdyz od pewnego czasu w stawie woda zrobiła sie ciemno zielona i powstał osad przy brzegu tez zielony i konsystencją podobny do farby.
Obrazek
Obrazek Obrazek
I jeszcze do tego złowiłem karpia ktory był tak jasny prawie biały a jak wrzuciłem go do biezacej wody to zrobil sie normalny czy to moze byc jakas choroba czy co . Nie wiem co robic
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zielona woda i dziwny osad na stawie

Post »

Słaby przepływ wody i mało tlenu w wodzie do tego pewnie mało roślin. Opisz trochę zbiornik.
1andrzej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zielona woda i dziwny osad na stawie

Post »

Wygląda to na zakwit sinic.
domenilio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2014, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zielona woda i dziwny osad na stawie

Post »

Staw ma wymiary tak z 30m na 20m ale jest dość płytki najgłębsze miejsce około 1,8m trzciny jest dość dużo ale w jednym końcu stawu tylko.
magda7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 sie 2014, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zielona woda i dziwny osad na stawie

Post »

Najpierw proponuje natlenić trochę staw. Wystarczy zwykły wąż ogrodowy z taką końcówką rozpryskującą wodę. Robimy taką mini fontannę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zielona woda i dziwny osad na stawie

Post »

magda7 pisze:Robimy taką mini fontannę.

Przy takiej ilości wody to tylko pompa i solidny ruch wody, napowietrzacz na kilka wyjść i dużo roślin... pewnie za dużo ryb jest też
lyll
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 maja 2015, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam serdecznie :) chciałbym się poradzić w sprawie dotyczącej utrzymania oczka wodnego. W mojej firmie znajduje się oczko, w nim ryby kolorowe (chyba orfy ale pewności nie mam) w ilości dużych (od 10-15cm) z 15szt, małych (urodzonych już w oczku) z 20-30szt, nie da się policzyć bo ich po prostu za bardzo nie widać :D Karmione są takimi kolorowymi chrupkami, raz dziennie lub jak się komuś przypomni. Dodatkowo przylatują dzikie kaczki ale akurat jak pstrykałem zdjęcie to ich nie było. Czasem ktoś im rzuci chleb lub wyżerają jedzenie rybek :) Roślin niewiele, dwie lilie i dwie donice z jakąś roślinką nazwy której nie znam ale słabo rosnącej zwłaszcza w tym roku :/ Oczko wyłożone folią, głębokie na okolo 60-70cm , z jednej strony dochodzi do 1.2-1.3m
Problemem jest wiecznie zielona woda (jak to zwykle bywa). Oczko nigdy nie jest w cieniu co pewnie sprzyja rozwojowi glonów. Wodę wymieniamy co jakiś czas jednak po kilku dniach robi się znowu zielona. Czerpiemy ja z rowu melioracyjnego na terenie firmy co nie wiem czy jest dobrym rozwiązaniem, niby woda tam krystalicznie czysta ale po kilku dniach robi się zielona jak na zdjęciach. Filtr założony nieduży mechaniczny (gąbka, jakieś tam biokule, mata kokosowa) niestety bez lampy UV ale woda z niego wypływająca jest tak samo zielona jak wpływająca (zdjęcie).
Proszę o radę w jaki sposób ogarnąć czystość tej wody bo roślinność dookoła bardzo ładna, fontanny z kamieni też fajnie wyglądają tylko ta woda szpeci wszystko :/ czy więcej roślin, mniej ryb czy woda nie z rowu, porobić badania twardości, pH, azotynów, związków amonowych i wtedy dopiero działać ?? Jak to ugryźć ?

Pozdrawiam :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
z lewej brudna, z prawej po filtrowaniu :D
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oczko wodne pomocy

Post »

Temat wałkowany wiele razy, za dużo ryb, za mało roślin. Na poczatek zredukuj liczbę ryb do 6 sztuk. Roślin trzeba posadzić kilkadziesiąt na "wczoraj".
Wody w oczku się nie wymienia, jak już to przy generalnym czyszczeniu co kilka lat. Jeżeli tego nie zrobisz to temat nie ma sensu być dalej wałkowany.

Tak ma być zarośnięte oczko http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=112 (bez filtracji).
lyll
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 maja 2015, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko wodne pomocy

Post »

Przeglądałem forum i właśnie wyczytałem, że jedynym sposobem duża ilość roślin i sposób z torfem. Tylko, nie wiedziałem od czego zacząć czy najpierw badać pH itd. czy najpierw roślinność.
Więc tak co do roślin to wg. poradnika - "sity (gatunki Juncus), pałki (gatunki Typhia), mięta wodna (Mentha aquatica), oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris), grzybienie (Nymphea) rdestnica (gatunki Potamogeton), moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) i inne np. rosliny pływające" - jutro obczaję co tam jest dostępne w okolicy i działamy. Rybek trochę szkoda ale jak trzeba to trzeba.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oczko wodne pomocy

Post »

Szukaj manny mielec i kosaćców wodnych. Najlepsze na start. No i lilie wodne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”