Kroton - gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
stanley
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 wrz 2007, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kroton - Pomocy

Post »

liście mu nie odrosna już. ale na pewno z biegiem czasu wyrosna mu nowe łodyżki na których pojawią się nowe listki tak jak na czubku. z wiekiem kroton zrzuca liście u dołu to u nich normalne. mój miał taką intensywną faze jakiś czas temu. cała moja roślinka ma ok 60cm wysokości a do połowy niestety był łysy. teraz w tym miejscu "się rozkrzewia" - ma kilak łodyżek a na nich nowe liście, przez co nie wygląda juz tak łyso. z własnej obserwacji wiem że troche to trwało zanim łaskawie wypuścił te boczne odrosty. i zdecydowanie służy mu zraszanie/spryskiwanie woda. odrazu po takiej kąpieli/podlaniu wyglada zdrowo a liście "stają dęba" i nie są oklapłe. a czy ktoś się orientuje czy doświetlanie krotona np światłem z żarówki może go wybarwić? czy trzeba czekać do lata i większej ilosci promieni słonecznych?:P po zimie dominuje na moim krotonie kolor zielony mimo że ciagle stoi na parapecie okna zachodniego, natomiast w lecie był głównie żółto czerwony:)
i jeszcze jedna ciekawa obserwacja. im listek był bardziej wybarwiony na żółto tym szybciej na zime kroton się go pozbył.
rain35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2012, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kroton-pytanie

Post »

Witam,jestem nowa na forum i pomimo poszukiwań (chyba ,że źle szukałam :wink: ) , nie znalazłam porady na temat czy mogę
jakoś uratować mojego kwiata.Jest strasznie łysy i nie wiem czy da się go jakoś "naprawić"?
Mam nadzieję,że uda mi się wstawić zdjęcie :)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
AnnaAgnieszka
1000p
1000p
Posty: 1347
Od: 16 sie 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Kroton-pytanie

Post »

On nie ma za małej doniczki?
Podejrzewam również że ma za mało światła, krotony pięknie się wybarwiają w słońcu
rain35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sie 2012, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton-pytanie

Post »

właśnie dziś go przesadziłam i kupiłam za małą ....ale miał cały czas dużo większą...
a ze światłem to pewnie racja ,bo mam słabo nasłonecznione mieszkanie,kiedy się do lubego wprowadziłam kroton był już tylko zielony:)
Awatar użytkownika
Aide
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2020, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - gubi liście

Post »

hej, wiem, że ten wątek nie był odwiedzany już od kilku lat (może ktoś akurat jeszcze zajrzy ;)).

Dostałam niedawno Trójskrzyna(Krotona) na urodziny w odmianie mrs Iceton. Niestety od początku kiedy się u nas znalazł gubi sukcesywnie po kilka liści dziennie. Martwię się, aby nie skończyło się to jego zgonem. Wiem, że roślina wymaga wilgotnego powietrza (mam bardzo suche powietrze w domu, więc zdaję sobie sprawę, że roślinkę trzeba zraszać wodą nawet kilka razy dziennie - jest to woda przefiltrowana więc miękka, bez dużych ilości wapnia i magnezu w składzie). Miałam taką myśl, że być może gubienie liści jest efektem transportu ze sklepu do samochodu i co za tym idzie przewiania, ALE na kilku odpadających liściach znalazłam żółtobrązowe plamy - trochę jak od przepalenia słońcem - co w przypadku mojego Trójskrzyna jest niemożliwe, stoi w odległości 3 metrów od okna. Może go jakieś grzybisko złapało :(?

W załączniku zdjęcia całej rośliny jak i zmiany na liściach. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :))

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Think for yourself. Question authority.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kroton - gubi liście

Post »

:wit na Forum Aide
Nie jestem wielką ekspertką w dziedzinie krotonów, ale poradzę co ja bym zrobiła. Przesadziłabym do ciut większej doniczki z lepszym podłożem, 3m od okna to zbyt ciemno, kroton lubi słońce. Spodnia strona wygląda jakby zaatakował go przędziorek.
Dokładny oprysk odpowiednim środkiem , szczególnie spód liści.
Poza tym bardzo pilnować podlewania, mój po niewielkim przesuszeniu też zrzuca liście.
Inna sprawa, że większość roślin z warunków szklarniowych musi się zaaklimatyzować w domowych.
Odmiana ciekawa ;:333
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
Aide
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2020, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - gubi liście

Post »

Ogromnie dziękuję za poradę ;:167 , a jaka ziemia wydaje Ci się najlepsza? Jaką stosujesz? I jaki środek polecasz na przędziorki? Wiem, że jest mnóstwo producentów nie mniej środek środkowi nie równy :)
Think for yourself. Question authority.
Awatar użytkownika
felixa
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 lut 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kroton - gubi liście

Post »

To podłoże wygląda na taki klasyczny substrat, jaki stosują ogrodnicy, oni intensywnie nawożą, może też brakuje mu 'papu'. Ja do takiego podłoża dodaję trochę kompostu, trochę ziemi ogrodowej. Nie potrafię polecić konkretnej do kupienia. Właśnie dzisiaj zrobiłam dokładny oprysk mojego hibiskusa (robiłam to na dworze), bo zawsze po przeniesieniu do domu na zimowanie, atakuje go przędziorek. Kupiłam w nasiennym małe opakowanie z firmy Substral, środek Magus 200 SC. Powodzenia.
Pozdrawiam, Feliksa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - gubi liście

Post »

Przędziorki objawiają się takimi białymi i czerwono - pomarańczowymi kropkami, głównie od spodu liści, a w dalszej perspektywie pajęczynką. Sprawdź czy takie coś masz u siebie.
Na przędziorki lepszy od Magusa będzie Sanium albo Floramite.

Na pewno jednak te plamy to ewidentnie choroba grzybowa - w odległości 3 metrów od okna możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki. Kroton potrzebuje bezwzględnie najlepiej południowego parapetu.
Druga sprawa nieprawidłowe podłoże - zbyt zbite - sama ziemia, a nie mieszanka ziemi i rozluźniacza. Trzecia sprawa pewnie zbyt częste podlewanie i podłoże jest mokre, a nie umiarkowanie wilgotne.

Kup Topsin i zrób roztwór - kilka kropli na litr wody i oprysk w postaci zamgławiania oraz podlej tym samym roztworem. Oprysk dobrze zrobić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, np na klatce schodowej.
Wcześniej jednak przesadź i usuń wszystkie zarażone liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Aide
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2020, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - gubi liście

Post »

Ogromnie dziękuję wszystkim za odpowiedź ;:167 Zakupie wspomniane przez Was środki na przędziorki i grzyba (bo tu ewidentnie jakiś przyatakował roślinkę :( ).

Jeśli chodzi o ziemie wydaje się być dosyć lekka i przepuszczalna (gdy wtykam palec w podłoże ziemia lekko rozstępuje się pod nim i ma umiarkowaną wilgotność) ale zakupię nową, żeby go przesadzić i to do większej donicy, żeby system korzeniowy miał przestrzeń do rozrostu.

W kwestii światła:
norbert76 pisze:w odległości 3 metrów od okna możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki. Kroton potrzebuje bezwzględnie najlepiej południowego parapetu.
Masz rację, nie ma szału :wink: . Okno co prawda jest duże - 220x180cm - i nic nie stoi między nim a Krotonem ale na pewno nie można powiedzieć, żeby miał nadmiar światła. Problem tkwi w tym, że przy samym oknie jest nawiew z ogrzewania i obawiam się, że roślinkę może przewiać ( a to jedyne pomieszczenie gdzie może stać, i jedyne źródło ogrzewania tego pomieszczenia ). Ale coś zakombinuję, żeby Kroton był bliżej okna ale bez narażania go na przeciągi :)

Kochani jeszcze raz dziękuję za pomoc ;:180 . Ostatnie pytanie - jak miksować oprysk na przędziorka z tym na grzyba? Czy najpierw stosować 1 aż do wybicia niechcianych lokatorów potem 2, czy naprzemiennie i w określonych odstępach czasu?

Pozdrawiam ^^ ;:215
Think for yourself. Question authority.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - gubi liście

Post »

Osobiście nie mieszam obu preparatów ze sobą. Osobno robię roztwory i osobno używam. Zrób oprysk jednym, odczekaj aż obeschnie i zrób oprysk drugim. Możesz zastosować dłuższy odstęp czasu, ale w tym wypadku najlepiej użyć obu preparatów jednocześnie. Zarówno grzyb, jak i przędziorki mogą bardzo szybko zniszczyć roślinę.

Wpierw wymień podłoże na mieszankę ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - gubi liście

Post »

Aide, patrząc na zdjęcie Twojego krotona to moim zdaniem albo ma baaardzo przerośniętą i zawiniętą bryłę korzeniową i korzenie nie są w stanie pociągnąć wody, albo....patrząc na łodygi - czy przypadkiem ta roślina nie była przed sprzedażą 'włożona' w doniczkę i osypana ziemią? W obu przypadkach roślina traci liście. Jeśli chcesz to sprawdzić, to bez uszczerbku dla rośliny można ją 'wybić' z doniczki i ponownie włożyć.
Jeśli się zdecydujesz, to pokaż zdjęcie bryły korzeniowej.
Awatar użytkownika
Aide
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2020, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - gubi liście

Post »

Witajcie Kochani,
przepraszam, że tak długo się nie odzywałam - zajęłam się zgodnie z Waszymi sugestiami ratowaniem roślinki.

Jak do tej pory opryskałam Topsinem i przesadziłam. Od momentu tego zdarzenia zgubił 4 liście (a to już jakiś tydzień, wcześniej 4 gubił w ciągu dnia). Roślinka dostała też tymczasowo swój własny pokój dopóki nie zrobi się widniej i nie wyłączę ogrzewania :)


Obrazek


Obrazek

Nie widać tego na zdjęciu,ale donica jest szersza ( o jakieś 6cm w średnicy) oraz głębsza.

Będąc w ogrodniczym dodatkowo uzyskałam sugestię by po przesadzeniu nie ruszać roślinki przez 2 tygodnie, zaś po tym czasie dokonać oprysku Previcurem.

Obrazek


Na pewno pomogło mu przesadzenie i opryskanie Topsinem. Z 1 strony ma nieco poskręcane liście (ale domyślam się, że to od chemii):

Obrazek

Obrazek

Swoją drogą skoro wypuścił 2 nowe zalążki liści to znaczy, że coś ruszyło do przodu :)

Obrazek



Obrazek
Think for yourself. Question authority.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”