Szklarnia,tunel nieogrzewane - jak używać, co posiać, kiedy posadzić itd...

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3910
Od: 21 lut 2010, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

nie reagują :D bo są osłaniane cieniuchną agrowłókninką :heja jest im wyjątkowo dobrze ;:108 ,Nawet sama jestem zaskoczona bo pierwszy raz odważyłam się tak wczesnie wysadzić pomidorki zawsze szły do tunelu po świętach majowych a teraz już tydzien jak są w ziemii :wink:
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Moje pomidory ( i papryka) od wczoraj rosną na miejscu stałym w szklarni( dach z folii).



Obrazek
bara8
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Tadeuszu jestem pełna podziwu -ile ich tam masz ,? czy zacząłeś już ich pryskać mlekiem ?czy czymś może innym?.Moje pomidorki na razie przyzwyczajają się do zimnych nocy i apetytu ślimaków .W tą noc nie przykryłam ich włókniną bo wydawało mi się że jest ciepło -rano nie miałam czasu nawet dokładnie sprawdzić jak się czują .
popiz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 gru 2009, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Tadeusz: tylko pozazdrościć takiej szklarni i tylu ładnych krzaczków.
czas to .......ryba :)
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Tadeusz , widze że już część sadzonek powiązałeś , to pewnie te bardziej okazałe . Ale w razie przymrozku to jest kłopot z okryciem , chociaż szklarenka ma lepsze warunki niż tunel ...
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

bara8 pisze:Tadeuszu jestem pełna podziwu -ile ich tam masz ,? czy zacząłeś już ich pryskać mlekiem ?czy czymś może innym?.Moje pomidorki na razie przyzwyczajają się do zimnych nocy i apetytu ślimaków .W tą noc nie przykryłam ich włókniną bo wydawało mi się że jest ciepło -rano nie miałam czasu nawet dokładnie sprawdzić jak się czują .

Nie jestem zwolennikiem ochrony pomidorów przed chorobami grzybowymi za pomocą oprysków mlekiem , uważam że takie działanie w niewielkim stopniu opóźniają nadejście choroby, która z pewnością nadejdzie nie tylko do pomidorów rosnących w gruncie, ale też tych rosnących pod osłonami.

Jeżeli szklarnia jest intensywnie wietrzona, zachowa się odpowiednią gęstość roślin by powietrze swobodnie krążyło wokół roślin oraz dopilnuje się by liście pomidorów były zawsze suche, to nie potrzeba żadnej ochrony opryskując mlekiem( mleko nie jest środkiem grzybobójczym, zawarta w nim kazeina przylega do sadzonki pomidora utrudniając przedostanie się choroby do jego tkanki) .

Pierwszy oprysk robię w czerwcu, jest to oprysk miedzianem, następnie planuję oprysk zapobiegawczy przed chorobą w lipcu i sierpniu, taka ochrona przed chorobami grzybowymi jest w minimalnym zakresie i w zupełności wystarczy by pomidory padły nie na skutek choroby lecz jesiennych przymrozków.

Na Tym Forum przez ostatnie trzy lata obserwuję ochronę pomidorów za pomocą oprysku mlekiem, w zdecydowanej większości kończy to się ,albo padnięciem pomidorów w początkowej fazie zbioru owoców, albo intensywnymi opryskami, czym się da i kiedy się da, wtedy to dawka środka grzybobójczego niewiele ma wspólnego z planową ochroną rośliny przed chorobami.

Lepiej wcześniej zaplanować minimum ochrony za pomocą środków grzybobójczych , niż później działać pod wpływem emocji w chwili gdy nasza praca ulega nagłemu zniszczeniu.

Pomidorów w szklarni naliczyłem posadzonych 135 sadzonek, na sznurkach podwieszone są 20 sadzonek szczepionych pomidorów od zaprzyjaźnionego ogrodnika, pozostałem są mojego chowu.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

tadeusz48 pisze:...Na Tym Forum przez ostatnie trzy lata obserwuję ochronę pomidorów za pomocą oprysku mlekiem, w zdecydowanej większości kończy to się ,albo padnięciem pomidorów w początkowej fazie zbioru owoców, albo intensywnymi opryskami, czym się da i kiedy się da, wtedy to dawka środka grzybobójczego niewiele ma wspólnego z planową ochroną rośliny przed chorobami...
Tadeuszu o czym Ty piszesz. Ja od 10 lat w tunelu wykonuję opryski tylko mlekiem!! Przez ten okres nigdy nie użyłem chemii zwłaszcza w czasie zbiorów. Mleko zdaje egzamin jak przestrzega się pewnych zasad o których pisałem już kilkakrotnie.Nie każdemu chce się tych zasad przestrzegać i stąd dość często narzekania o nieskuteczności oprysków mlekiem.
Nawet jak piszesz "...minimum ochrony za pomocą środków grzybobójczych..." jest szkodliwa zwłaszcza w okresie zbioru owoców. Chcesz się truć to rób to ale nie namawiaj do tego innych.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Czy ktoś z Was wysadzał już paprykę do nieogrzewanej szklarni?
popiz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 gru 2009, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Wysadziłem paprykę dwa dni temu pod folię,ale na pierwsze dwie noce nie wyjmowałem z doniczek a dziś dałem już do gruntu. Odmiana Trapez i Robertina. Na razie maja się dobrze.
czas to .......ryba :)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Witaj ERAZMIE, o Twojej ekologicznej uprawie warzyw, już raz wymienialiśmy poglądy, nie chce do tego tematu wracać. Nikogo, nawet Ciebie nie namawiam do trucia się , jeżeli tak myślisz to jesteś w błędzie.
Nawet jak piszesz "...minimum ochrony za pomocą środków grzybobójczych..." jest szkodliwa zwłaszcza w okresie zbioru owoców.
Chciałbym byś, zamiast powtarzać niesprawdzone informacje przedstawił swoje lub innych dowody na szkodliwość stosowania środków grzybobójczych9(stosowanych zgodnie z zaleceniami i określonymi terminami), tylko konkretne a nie własne przekonania. Wiem że nie jesteś zwolennikiem stosowania środków chemicznych w uprawie roślin , ja też, ale jak mawiał pewien Pan Prezydent," nie chcę ale muszę".

Na Tym Forum na szczęście są ludzie rozsądni i potrafiący myśleć i to oni podejmują decyzje czy stosować środki ochrony roślin, i jeżeli tak, to jakie.
Awatar użytkownika
mata78
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 14 lip 2009, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie
Kontakt:

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

popiz pisze:Wysadziłem paprykę dwa dni temu pod folię,ale na pierwsze dwie noce nie wyjmowałem z doniczek a dziś dałem już do gruntu. Odmiana Trapez i Robertina. Na razie maja się dobrze.
Qrcze a ja jeszcze się boję trochę.
Pomidorki już od tygodnia pod folią i dobrze im tam :D , a papryka ciepłolubna i w nocy przy +4/5st. zniczami jestem w stanie podgrzać atmosferę do +7/8 st. dla pomidorów w sam raz a dla papryki trochę mało.
Nie mówię co dzieje się w dzień w folii bo przy odrobinie słońca - tropiki :;230 :;230 :;230
To mój debiut z foliakiem,ale już jestem zadowolona.
marti19
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 gru 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. Radomszczański

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

U mnie papryka już tydzień w foliiii... :)
pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kiedy do nieogrzewanego tunelu?

Post »

Buduje od wczoraj w pośpiechu coś pomiędzy tunelem foliowym, a szklarnią - kształt szklarni ale po folią... Chcę jutro posadzić tam: pomidory "malinówki", paprykę "ożarowską" i bakłażan "black beauty".
Myślę wybrać te największe rośliny. Siałem początkiem marca i część już pasuje wysadzić. Co myślicie? Temp w dzień u mnie sięga ostatnio ponad 20 st. a nocą ponad 10. Mam taki mały dylemacik, bo pomidory myślę że już się powinno dać, ale bakłążan i paprykę? Też? Poważnie nie wiem bo pierwszy raz w życiu uprawiam coś pod folią ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”