Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Niestety ja jestem zmuszona sadzić/siać wzdłuż, umiejscowienie ogródka nie pozwala mi na inną opcję, ponieważ przy rotacji rabatek pomidory zacieniałyby zbytnio resztę roślin (a słońca po 16 u mnie jak na lekarstwo przez wielkie drzewa sąsiada).

Poszerzyłam przed chwilą tegoroczną marchewkową grządkę, jest teraz 2x większa i w przyszłym roku posłuży jako miejsce pod ogórki :wink: (przy koszeniu jedynie się męczę tamtym miejscu manewrując między porzeczkami, a więcej ziemi pod warzywka zawsze się przyda :lol:, tylko teraz muszę uzupełnić ziemię zalać gnojówką i przysypać słomą :roll: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
jucia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 sie 2015, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

W skrócie o sąsiedztwie warzyw- uprawie współrzędnej i allelopatii : wiem tyle, że warzyw o podobnym pokroju, podobnych korzeniach, podobnym tempie wzrostu nie sadzi się obok siebie, żeby zwyczajnie sobie nie przeszkadzały. Najłatwiejsze w uprawie są: rzodkiewka, sałata, buraki, też liściowe, szczypiorek, koperek, cukinia, rabarbar. Zielone warzywa mogą rosnąc nawet w cieniu. Marchew najlepsza jest o krótkich korzeniach (napotykając kamienie rozwidla się). A pomidory moim zdaniem warto mieć, choćby to było trudne;)
Poniżej link do strony, gdzie opisano sporo zależności między roślinami/ allelopatia:
Proszę o zapoznanie się z Regulaminem forum- mod./jokaer.

Teraz moje pytania:
Czy topinambur to dobry pomysł? Podobno jest ekspansywny, czy da się go hodować w zadołowanej skrzyni?
marzenia: planuję 3 podwyższone grządki, jedna z pomidorami, 2 mieszane: warzywa o barwnych ogonkach i liściach + aksamitki i nagietki + czosnek dla postrachu +zioła, jak tymianek i szałwia :). Boję się tylko, że nie każde warzywo nadaje się na gęste nasadzenia, żeby nie wlazł jakiś grzyb z braku wentylacji.
technika: na spód siatka (czy to konieczne, żeby gryzonie nie podjadały? Szczerze jeszcze nie widziałam pogryzionych warzyw), 6 palików, stare deski, nie impregnowane ( wytrzymają choć 5 lat???), na dno rozdrobnione gałęzie, na to liście, nierozłożony kompost i na wierzch ziemia przemieszana z rozłożonym kompostem. Ktoś to testował?
inne: cukinia na starej pryzmie kompostowej, fasola tyczna Blauhilde, groch, obok groszek pachnący dla zwabienia zapylaczy :)
"By rozum był przy młodości, nigdy takiej obfitości"
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Deski jeśli nie chcesz impregnować możesz potraktować palnikiem, naturalna metoda a przedłuży żywotność desek, siatka jest wskazana aby nie tylko nornice nie zaglądały w rabatki ale i krety nie robiły szkód szukając dżdżownic :wink: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”