Róże uprawiane w donicach i innych pojemnikach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Jak cicho..... Szkoda, bo to fajny wątek :(

A u mnie 15.11 wszystkie róże- poza Indigolettą, Lavaglut i sadzonkami rocznymi (te są w domu), pojechały na zimowisko- nieogrzewane ale bardzo widne. Tam będą sobie lulały do wiosny. Na balkonie donice róż i cyprysika owinięte w swetry, spódnice, agrowłókninę, ustawione na narożniku. W tym roku nowość do przetestowania: wbite w ziemię drabinki i plastikowe drążki robią za stelaż- stare rolety są na tym owinięte, tworzą kołnierz. Jak przyjdą mrozy, to ta konstrukcja będzie utrzymywała kopce. W ubiegłych latach kopczyki rozjeżdżały się przy podlewaniu, suma sumarum więcej ziemi było wokół donic niż w nich ;:223 Na drabinkach w razie silniejszych mrozów upnę agrowłókninę.
16.11: Mini kopczyki usypałam bo -7°. Natomiast właściwe kopcowanie będzie za kilka dni.

Jak tam u Was? Zabezpieczacie już swoje doniczkowe? Za odzew ;:180 ;:196
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Mam już tylko dwie, więc problemu nie będzie:) Poza tym mieszkam na Pomorzu, więc wyższe temperatury. Jeszcze nic nie robiłam.
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

:wit
Jak tam Wasze róże donicowe? Przygotowane na większe mrozy?

Ja na chwilę obecną o kołnierzykach z rolet mogę napisać jedno: super pomysł ;:108
Kiedy śnieg zasypał mi balkon, wzięłam łopatkę do odśnieżania i trochę śniegu rzuciłam na kopce (i do donic z cebulowymi). Kilka dni później była odwilż, śnieg w donicach stopniał i nawilżył ziemię (podlewanie z głowy, a przy stelażach z drabinek + agrowłókninie to było problematyczne). Kopce trzymane są w ryzach a rolety dodatkowo chronią prze mroźnym wiatrem. W przyszłym sezonie zimowym też je zastosuję ;:108

Do 1 marca tylko 38 dni ;:3 później z górki :lol:

Pozdrawiam cieplutko ;:196
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Na czym polegają te kołnierze z rolet?
Awatar użytkownika
Teeger
100p
100p
Posty: 141
Od: 12 lis 2016, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Arnhem

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Ja wam zaraz pokarzę jak się mają moje róże donicowe ;D
Oto moje dwie wariatki, co sobie kwitną w styczniu. Nie wiem dlaczego tak się dzieje.
Niby rzeczywiście w Holandii zimy nie są takie ostre jak w ojczyznie, ALE ostatnio mielismy bardzo zimne nocy z minusmami. No a tym wariatkom to nie przeszkadzało.
Obrazek

Obrazek

Reszta też jakoś żyje. Nie zrzucą pewnie liści do końca lutego, jak zazwyczaj. Mam nadzieję, że te w mniejszych doniczkach przeżyją nasze ostatnie mrozy. Ostatnio nawet śnieg się przez noc utrzymał! ;) :D

Pozdrawiam różomaniaczki i różomaniaków!
Zapraszam do mojego wątku:
Zielono w oczach - rośliny początkującej
Ewa
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

:wit
Sen zimowy przerwany :lol:
Meluzyno,
Kołnierze robiłam tak: w ziemię w donicy wbiłam drabinki i takie plastikowe drążki i na tym owinęłam rolety z okien. Spięłam w kilku miejscach spinaczami do bielizny, trzymają się, na wszelki wypadek podwiązałam sznurkiem. No i jak kopcowałam róże, to mi się ziemia nie osypywała na boki. Teraz są jeszcze owinięte agro. Jak na razie wszystko jest super, rolety są z gęstego materiału i dodatkowo chronią pędy. U nas mroźny wiatr dokucza, teraz np jest -5° a odczuwalna -12....
Tak to wyglądało z zewnątrz:
http://s2.ifotos.pl/img/IMG201811_qwearrn.jpg

A tak od środka, tu jeszcze przed kopczykowaniem:
http://s6.ifotos.pl/img/IMG201811_qwearre.jpg

Ewka, zazdroszczę takich widoków... U mnie noce były po -17° ;:224
Owiń jakąś pianką albo kocami te donice, szkoda róż. Bo pędy to przetrwają takie delikatne mrozy ;:108


Ciepłe pozdrowienia przesyłam ;:168
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Fajnie:) Niestety, nie mam niepotrzebnych rolet, ale od lat przechowuję w tradycyjny sposób i jakoś zawsze przetrwały zimę. Bardzo gruba folia, którą kilkukrotnie okręcam donicę + gazetki reklamowe+ głęboki karton i to wszystko :D Zostały mi tylko trzy donice, więc w tym roku nie mam żadnego problemu z ilością materiałów do zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Teeger ;:oj cudo! Zazdroszczę ci takich "wariatek" w zimie. Moje marzenie, ale nigdy nie udało mi się takich znaleść :(
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

No i to znowu ja, tym razem mam prośbę: doradźcie co mam robić :?

U mnie temp od kilku dni sporo powyżej zera, od wczoraj jest od +6° w nocy do +12° po południu. Prognozy na najbliższe dwa tygodnie to termiczne przedwiośnie, z jedną nocą -5°, reszta nocy to około 0°. W ciągu dnia ma być około +8°
Róże są poowijane zimową agrowłókniną. Przedwczoraj do nich pozaglądałam żeby podlać, a tam noski jak paznokieć :shock:
Jeszcze nigdy nie byłam w takiej sytuacji. Co mam robić? Poodwijać je z tej włókniny i tylko ją lekko narzucić od przodu żeby ich słońce nie przypaliło, czy nie tykać, niech sobie siedzą poowijane.
Boję się, że mi zaczną rosnąć albo zaparzą się w tych becikach :? Zawijanie z powrotem w razie mrozu to nie problem.
Awatar użytkownika
Jarek86
100p
100p
Posty: 157
Od: 26 lip 2015, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łask

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Moim zdaniem nie tykać, niech sobie siedzą poowijane :) róża może dostać szoku :) Takie jest moje zdanie :)
:)
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Jarku, dziękuję ;:108
Poczekam do 15 lutego, po tym terminie prognozy powinny się wyklarować. Jak będą szły wyże, to kołderki zostaną.
Awatar użytkownika
Allhambra
100p
100p
Posty: 190
Od: 17 lip 2012, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: blisko morza...strefa 7a,Pomorze

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Róże na dworze mają noski na pół paznokcia, niektóre czerwone oczka, trzy w garażu wybujałe pędy , cienkie i zółtawe, nawet z pączkiem kwiatowym. A niektóre śpią.
Sylwia
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

+15° w cieniu...
Pościągałam dziś włókninę, kopczyki zlikwidowałam w 1/2 wysokości. Inaczej nie dałabym rady podlać panienek :roll:
Kołnierze z rolet też ściągnięte. Zostały za to sweterki na donicach, bo nie wierzę że już nie będzie incydentów zimowych. Róże ruszyły z mini listkami ;:oj
Tyle dobrych wieści... W beczce miodu musi być łyżka dziegciu, no a jakże :twisted: Czerwona spleśniała pod agrowłókniną, dosłownie ma białego grzybka na kolcach :evil: Ech......... Żałuję, że nie ściągnęłam tych becików wcześniej, teraz to po ptokach.
Oprysk chemią absolutnie nie wchodzi w grę, w mieszkaniach sąsiadujących z moim jest w sumie trójka malutkich dzieci. No i dwa koty 8-) Będzie okazja by znowu kupić Biosept (mam nadzieję, że tym razem nie trafię na zepsutą dyszę). W razie niepowodzenia popryskam wodą utlenioną ;:134

https://s2.ifotos.pl/img/IMG201903_qwaxasa.jpg

https://s10.ifotos.pl/img/IMG201903_qwaxaap.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”