Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dakszani
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 kwie 2013, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trawnik / trawa z rolki - jak to się robi?

Post »

Witam! a jajaj nie wiedziałam, że takie są problemy z trawnikami. Czytam Wasze posty, bo mnie czeka sianie trawnika od podstaw, myślałam, że gotowe trawniki z rolek kładzie się bez problemu i specjalnych wymogów a potem prezentują się pięknie, oczywiście pielęgnowane. Choć jeszcze nie zaczęłam tworzyć mojego ogrodu, to już nie mogę się doczekać... pozdrawiam
pawcio80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 cze 2015, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Trawnik z rolki usychają końcówki

Post »

Witam Serdecznie. Witam wszystkich. Mam problem. Założyłem trawnik z rolki, już się związał z podłożem. Zrobiłem pierwsze koszenie bo trawa miała juz powyżej 10cm i zauważyłem, że w niektórych miejscach końcówki trawy zaczynają brązowieć :( Czytałem, że może to być albo od koszenia trawnika w słońcu, lub, że może trawa w tym miejscu była dłuższa i została skoszona więcej niż 1/3 swojej wysokości, choć kosiłem trawę na max.wysokości kosiarki. Nie wiem teraz co mam robić, aby nie stracić trawnika. Co mam robić aby zahamować to brązowienie końcówek. W większości wszystko jest ok, ale są takie miejsca gdzie widać, że coś jest nie tak. bardzo proszę o poradę co robić. Pozdrawiam
pawcio80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 cze 2015, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik z rolki usychają końcówki

Post »

Obrazek Obrazek

-- 3 cze 2015, o 07:50 --

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik z rolki usychają końcówki

Post »

Jeśli nóż w kosiarce masz ostry to wydaje mi się, że to słońce przypaliło końcówki świeżo skosznej trawy. Kosisz rano, w południe czy wieczorem?
pawcio80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 cze 2015, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik z rolki usychają końcówki

Post »

Kosiłem wieczorem, ale wydaje mi się, że chyba nóż nie jest aż tak bardzo ostry. Jak sprawdzałem to jest dość ostry ale nie brzytwa. Czy musi być bardzo ostry czy wystarczy jak jest ostry?? Czy to, że tak końcówki usychają nie będzie miało wpływ na późniejszy wzrost?? Mam nadzieję, że wszystko wróci do normy, bo aż się boję gdyby miał uschnąć.
Ile czasu potrzebuje trawa z rolki aby dobrze się zakorzeniła, aby nie trzeba było ją podlewać codziennie? A jak z tym nożem do kosiarki, musi być brzytwa, czy wystarczy jak jest ostry?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik z rolki usychają końcówki

Post »

Ja swój nóż od kosiarki przeważnie ostrzę 5-6 razy w sezonie, więc przez większość czasu raczej nie jest aż tak ostry. A tak poza tym to dziś zauważyłem, że ja również mam lekko uschniete końcówki trawy. Nóż u mnie zdecydowanie wymaga ostrzenia, ale i pogoda nie pozwoliła trawie się zabliźnić po ostatnim koszeniu.

Polecam również poczytać wątki Ogrod2000 na temat pielęgnacji trawnika:
Ogród2000
Im częściej kosimy tym ładniejszy uzyskamy trawnik, nawet codzienne koszenie nie zaszkodzi, a ślicznie zagęści i wyrówna darń. Zawsze kosimy ostrym nożem, ostrzyć należy w miarę potrzeb nie rzadziej jak 2000m2. Trawnik po koszeniu zawsze zraszamy by uniknąć wysychania zranionych źdźbeł. Prawidłowo ścięty trawnik na końcu źdźbła powinien mieć "diabełka" czyli po jednym włosku na każdym końcu listka. Pędzelek oznacza, że mamy tępy nóż. Podobnie można tępy nóż poznać po kolorze ściętej trawy, zrobi się siwa, sianowata.
mateuszxxxx4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 maja 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik z rolki i problem po 2 miesiącach

Post »

Witam

Mam problem z trawnikiem:

Trawnik z rolki z porządnej firmy spod Poznania ( ścięty przy mnie i w ciągu 3 godzin był położony)
Ziemia 60 glina + 30 ziemia matka + 5 troszke torfu+ odkamieniona przez sito
Rozłożony 1 maja
Podlewany wedle zaleceń ilościowo oraz wieczorem lub rano (nigdy za dnia)
Ziemia pH sprawdziłem przed chwilą waha się między 5,5-7
Pięknie rósł skoszony 3 tygodnie po położeniu oraz trzy dni temu (kosiarka nowe noże ostre)
Trawnik (darń) przyrośniętą nie da się oderwać

niestety trawnik zaczął zasychać i żółknąc z lekka

Wczoraj zrobiłem aerację (buty z kolcami) + zasilenie nawozem TARGET z mikroskładnikami 1kg na 31m2


położony 1maja
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

pomocy nie wiem co już robić gdzie robię lub zrobiłem błąd ?
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: TRAWNIK Z ROLKI problem po 2 miesiącach

Post »

Problemem u Ciebie może być glina, która nie przepuszcza wody i skł. Pokarmowych. Ziemia pod trawnik powinna być lekka i przepuszczalna.
Obserwuje taki trawnik na glinie na swoim osiedlu ile by nie nawiezli i ile wody by nie lali to i tak wygląda źle, bo z podłoża robi się beton, który nie przepuszcza w głąb.
Na pierwszy rzut oka to ta trawa jest głodna, należy ją nawieźć, poza tym wydaje mi się, że za nisko ją kosisz. Jeśli nie poprawi się po nawożeniu i podniesieniu wysokości koszenia, to w Twoim przypadku kupiłabym aerator rurkowy i rozlużniła glebę, ale nie piaskiem, bo w połączeniu z gliną zrobi się jeszcze większy beton, tylko drobnym żwirem.
Aga
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

Witam!
jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość.
Mam zapytanie odnośnie mojego trawnika który założyłem z rolki pod koniec maja tego roku tzn. trawa ładnie się przyjeła na całości, nie ma placów, żółtych pól itp.
Jedyne co mnie zastanawia to mniejsza gęstość trawy w miejscu mniej narażonym na słońce (nie dość, że jest mniejsza gęstość to gleba w tym miejscu jest cały czas wilgotna - jest to najniższy punkt trawnika). Ziemia pod trawnikiem została dobrze przygotowana (bez chwastów, skopana, wyrównana i posypana nawozem na wzmocnienie korzeni). Ziemia jest dość ciężka, mało przepuszczalna, podlewam co 2-3 dni wieczorami po ok 30min. Pod koniec czerwca posypałem nawozem uniwersalnym do trawników NPK.
Zatem pytanie czy zastosować jakiś środek (jaki?) na rozkrzewienie się trawy oraz czy nie zmniejszyć częstotliwości podlewania czy może poczekać aż trawa sama się rozkrzewi?
Jeżeli potrzeba wstawię foto w dniu jutrzejszym.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

Może podpowiem,żebyś zajrzał do innych tematów dot pielęgnacji trawnika?
Bo jak wynika z wypowiedzi użytkowników forum w sprawie trawnika z rolki - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=14
pielęgnacja niczym nie różni się od pielęgnacji trawnika z wysiewu nasion.
Przyczyn Twojego zaniepokojenia może być wiele,nieprawidłowo przygotowane podłoże chociażby,a
zastoina w miejscu które jest newralgiczne u Ciebie powoduje gnicie trawy w tym miejscu.
Również jakość położonej rolki stąd trawa rzadka i wymaga dosiania
Uzyskanie dobrej darni to również wynik grabienia całej powierzchni trawnika,jest to zabieg pobudzający trawę do krzewienia się podobnie jak jej cześte koszenie.
O pielęgnacji trawników znajdziesz na forum wiele
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=10197
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

Trudno trochę bez zdjęcia, ale jeśli trawa z rolki, to była odpowiednio zadarniona i rozkrzewiona.W cieniu na ciężkiej glebie, regularnie stale i zbyt mocno nawadnianej mogło dojść do częściowego obumarcia przez co wygląda na przerzedzoną.W tych pustawych miejscach zacznie się pojawiać mech.Trudno coś poradzić, na cięższych glebach w cieniu (i nie tylko) zaczyna rosnąc mech, albo jeśli wystarczająco światła, to wysiewają się w pustych miejscach masowo stokrotki.U mnie na trawniku w takim miejscu był tylko mech, stokrotka i jaskier rozłogowy.Została posiana trawa do cienia, ale i tak dość marna jest.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

dzięki za podpowiedź i odesłanie do cennych informacji.

Wyczytał tam, że przy ciężkiej glebie może być problem z przepuszczalnością stąd "zastoina". Przegrabie cały trawnik (potęże 50m2 trawy :) ) i przejadę areatorem rurkowym oraz ograniczę podlewanie i zobaczymy jakie będą efekty.

Jeżeli ktoś zna środek którym mogę wspomóc "rozkrzewienie" i można go zastosować w obecnej porze roku to proszę o konkretny produkt.

Mchu w miejscach przerzedzonych nie ma, na obumarcie też mi to nie wygląda jednak prześle foto może będzie łatwiej.

Niepokojące jest zastoina (prawie błoto, szlam) dlatego przegrabie, areator + ograniczenie podlewania. O efektach poinformuję.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: Trawnik z rolki - pielęgnacja

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Witam,

wczoraj porobiłem fotki trawnika więc załączam. Spójrzcie proszę i doradźcie czy czymś się wspomóc w obecnej porze roku (środek chem., nawóz, aerator, wygrabianie itp.) aby zagęścić trawę i pozbyć się przeschniętych placów (foto 1-4). Przypomnę że trawnik wykonany z rolki w maju tego roku, nawóz na potasie posypano przed rozłożeniem trawy + pod koniec czerwca wieloskładnikowy, podlewany intensywnie co ok. 3 dni wieczorem, ziemia ciężka słabo przepuszczalna. Trawa w niektórych miejscach jest bez zarzutu, gęsta zielona, bez suchych źdźbeł (foto 6).
Z góry dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”