Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja wysiałem flexiforta w poniedziałek. Dzisiaj wysieję arbuza. Na razie to tylko próba. :)
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2131
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Zaszczepiłem na nim tydzień temu melony, do uprawy pod folią. Kiełkowanie 10/10, dam znać czy coś się przyjęło.
Wcześniej szczepiłem ogórki na figolistnej. Pierwsze różnice jakie zauważyłem, to że przy Flexifort robi się szybko pusta w środku łodyga, oraz że w warunkach ograniczonego światła wyciąga się, w przeciwieństwie do figolistnej.

Kilka zrazów zaraz po szczepieniu straciło turgor i nie odzyskuje go bez względu na temperaturę i wilgotność.
Czy takie szczepy mają szansę, czy można już je wyrzucić?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Szczepi ktoś metodą japońską ? Macie jakieś sprawdzone narzędzie/sposób do przekłuwania podkładki ? Strugałem sobie drewniane patyczki, ale często pęka mi łodyga. Nie wiem czy patyczki za grube czy może łodyga za cienka. Trochę mi się to wszystko powyciągało. Nie posiadam lamp.


youtu.be/MZ9goudaABA

EDIT: Tak sobie patrze kolejny raz na ten film. Czy oni to nacięcie robią w poziomie czy w pionie ? Ja robiłem w poziomie. W poprzek łodygi i to chyba był błąd.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja szczepię po japońsku.
Mam wystrugane dwa drewniane patyczki - jeden cieńszy, drugi grubszy i stosuję je zamiennie w zależności od grubości łodyg podkładki i zrazu. Łodygi czasem pękają ale to jeszcze nie tragedia - takie po prostu dodatkowo klipsuję.
Przy wyciągniętych podkładkach jest problem ze szczepieniem dlatego stosuję od kilku lat lampy.
Co do samej techniki szczepienia to raz: otwór staraj się robić tak, aby nie rozszczepić łodygi, dwa: rób ten otwór pod kątem i tak, aby przebić delikatnie łodygę z boku, trzy: staraj się tak ciąć zraz, aby liścienie z podkładką były "na krzyż" i cztery: wsuwaj zraz w podkładkę tak, aby cięcie było skierowane w dół i zraz delikatnie wyszedł z boku przez to przebicie (tak jak na tym filmie YT co pokazałeś).

Właśnie wschodzi mi pierwsza tura podkładek Flexifort, dziś i jutro wykładam do moczenia nasiona arbuzów.
alors
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2022, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Jakiś czas temu w netach widziałem filmik na którym facet zamiast patyczka (rozpycha łodygę) używał wierteł do metalu (1, 1.5 oraz 2 mm). Ot kręcił wiertełkiem w palcach i robił otworek. Czas to sprawdzić...
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja będę próbował, którymś ze śrubokrętów płaskich precyzyjnych, z zestawu który mam. Będę mógł dobrać sobie dobrać sobie odpowiedni rozmiar do sadzonki.

Tylko niestety dopiero wczoraj wysiałem podkładki, mam nadzieję że nie jest jeszcze za późno :)
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

wujeksam pisze: 11 kwie 2023, o 13:08 Ja będę próbował, którymś ze śrubokrętów płaskich precyzyjnych, z zestawu który mam. Będę mógł dobrać sobie dobrać sobie odpowiedni rozmiar do sadzonki.
Że też ja na to wcześniej nie wpadłem :idea: :roll: Za proste chyba było... Muszę przetestować...
wujeksam pisze: 11 kwie 2023, o 13:08 Tylko niestety dopiero wczoraj wysiałem podkładki, mam nadzieję że nie jest jeszcze za późno :)
Nie jest. Ja drugą turę wysieję gdzieś za 5-7 dni.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

wokan Dzięki za obszerną odpowiedź. O śrubokrętach też właśnie myślałem. Ktoś już nawet o nich wspominał. Zapytam raz jeszcze dla pewności: Gdy przebijam podkładkę to płaska końcówka śrubokrętu ma być w poziomie ? Czyli w poprzek łodygi ?
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Moje przeszczepy stoją pod kloszem drugi tydzień i zauważyłem, że podkładka odrasta. Tego się nie spodziewałem. Ciąłem na tyle mocno, że na kilku podkładkach ponacinałem liścienie i wisiały na włosku. Może powinienem dłużej poczekać ze szczepieniem aż liście podkładki podrosną. Było by mi wtedy łatwiej je wyciąć. Pytanie jak długo można wstrzymywać się ze szczepieniem ? bioy coś pisał, że łodyga szybko się robi pusta w środku. Rozumiem, że to problem ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13675
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Jak tam wasze szczepienia?

Ja przyznam że zaspałem. ;:223 Mogłem w święta wysiać podkładki. Jakoś mi czas ucieka przez palce ostatnio. ;:173
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja też zaspałem, tzn wysiałem prawidłowo, ale ktos przykrecił temperature w piwnicy na 12°C więc idzie to powoli.
Zrobiłem próbne szczepienie i 1 z 3 Śremskich na figolistnej żyje ale wypuszcza korzenie przybyszowe, nie wiem co z tym dalej

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

bioy pisze: 26 mar 2023, o 09:29 Pierwsze różnice jakie zauważyłem, to że przy Flexifort robi się szybko pusta w środku łodyga, oraz że w warunkach ograniczonego światła wyciąga się, w przeciwieństwie do figolistnej.
Po jakim czasie ta łodyga robi się w środku pusta ? Zastanawiam się jak długo mogę czekać ze szczepieniem. Odrastają mi wszystkie podkładki. Może gdybym dłużej poczekał to łatwiej będzie mi to wyciąć.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2131
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ciężko stwierdzić, bo zaledwie raz szczepiłem na figolistnej i raz na Flexiforcie. Napisałem to licząc na wymianę doświadczeń.
Nie mniej jednak 14 dni od wysiewu łodygi były ok na wszystkich 10 sztukach, 4 dni później już 3 na 4 były puste.
Może inne czynniki miały na to wpływ, nie wiem.
Jutro będę szczepił arbuzy na Flexiforcie, również 14 dni od siewu, to zobaczę jak to wygląda.
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”