Przepisy na syropy lecznicze

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aldi42
100p
100p
Posty: 118
Od: 8 wrz 2011, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Anielin

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Może były mokre? Ja też nastawiłam, pierwszy raz. Sąsiad mi powiedział, żeby zrywać w słoneczny dzień, bo jak będą mokre to syrop nie wyjdzie. :roll:
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Zrywałam w zeszłą sobotę, gdy był upał... :( Na pewno nie były mokre...
W ogóle spotkałam się z 2 opcjami:
- trzymać w ciemnym miejscu przez 7 dni,
- trzymać na parapecie przez 2-3 tygodnie
Jak wy robicie?
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Nie zdarzyło mi się, żeby syrop z sosny spleśniał. Ale za to 2 lata temu sfermentował. Myślę, że zerwane wtedy pędy może były wilgotne? Nic mi się nie kojarzyło nietypowego z czasem zbierania pędów.
Od tamtej pory dodaję troszeczkę spirytusu do gotowego syropu.
Awatar użytkownika
wrigley
500p
500p
Posty: 697
Od: 5 mar 2009, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Wpisuję się do wątku, żeby mi nie umknał:)
W ubiegłym roku za namową jednej z Forumek zrobiłam syrop z czarnego bzu -rewelacja! Wyszedl mi słoj 5L, w tym roku zamierzam porcję powtórzyć, bo uwielbiam zimą wypic przed pójściem do pracy gorącą herbatę z 3 łyżeczkami bzowego syropu. Do tego podczas przeziebienia podaję go 5-o letniemu synkowi.

Natomiast w tym roku zrobiłam, a raczej sam się właśnie robi syropek z przyrostów świerka. Nie doczytałam wczesniej w internecie, że powinnam zrobić z sosny, ale świerk ponoć też dobry. Przesypywałam naprzemiennie warstwę przyrostów cukrem i odstawiłam na słoneczny parapet. Słój przykryłam gazą i czekam. Dziś gdzieś wyczytałam, że niektórzy trzymają go w ciepłym i ciemnym miejscu - także Szamanko - są dwie wersje, ja trzymam się tej drugiej.

:wit
***Ola***
Moja odskocznia
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

alize, mój syropek niestety się nie udał... może w przyszłym roku... Na szczęście mam 3 słoiczki syropu z gotowanych pędów sosny, więc przynajmniej to mi zostało ;)
A ile tego bzu narwałaś skoro wyszlo Ci aż 5 litrów (!) syropu?? ;)
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Pora na syropki z kwiatów czarnego bzu,bo już pięknie kwitnie :D
Awatar użytkownika
wrigley
500p
500p
Posty: 697
Od: 5 mar 2009, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Przepis od Hani-Kajbar;)

30 szt.kwiatów kiści rozwiniętych - może być trochę więcej.
6-7 cytryn - cytryny muszą być umyte i sparzone.
2 - 3 kg.cukru
3 kwaski cyrtynowe
3 -4 litry wody przegotowanej zimnej.
kwiaty odciete od kiści wkładam do słoaj, przesypuję cukrem i na to kładę pokrojone plastry cytryny ze skórką, posypuję kwaskiem cytrynowym i tak na przemian. Zakręcam słój, potrząsam i odstawiam na 24h. Potem wlewam wodę i odstawiam na 2-3 tygodnie w chłodne miejsce. Mieszam od czasu do czasu. Po tym czasie zlewam sok do sloików i rzymam w lodówce.

-- Pn 04 cze 2012 20:13 --

Pestko - u nas bez ma jeszcze zielone kwiaty, pewnie z tydzień, dwa i będę mogła zrobić syropek.
***Ola***
Moja odskocznia
Awatar użytkownika
sylwia75
100p
100p
Posty: 169
Od: 19 lut 2012, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Ja też od paru lat robię syrop z kwiaty czarnego bzu,u nas w domu zastępuje cukier praktycznie cały rok. Jak pestka napisała-już najwyższa pora na zbiór-baldachy się pięknie otwierają i pachną,nie wiem czy też tak robicie,ale my zbieramy przynajmniej w 3 słoneczny dzień,delikatnie żeby jak najmniej cennego pyłku uciekło.Jak na złość co chwilę pada,a tu słoiczki już przygotowane czekają ;:65
Pozdrawiam Sylwia
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Sylwia75,
a czy to, że stosujecie ten syropek zamiast cukru przekłada się jakoś na wasze zdrowie? w sensie: czy rzadziej chorujecie, rzadziej łapiecie jakieś infekcje?

Jak przechowujecie takie syropy? Czytałam, że niektórzy w chłodnym miejscu, inni w temperaturze pokojowej.
Czy nie pasteryzowany syrop zepsuje się w temperaturze pokojowej?
Awatar użytkownika
wrigley
500p
500p
Posty: 697
Od: 5 mar 2009, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Ja robię wszystko dokładnie tak jak podałam w przepisie,od wczoraj stoją u mnie w kuchni 2 pięciolitrowe sloje. :heja Za jakieś 3 tygodnie przeleję syrop do słoików, butelek i włożę do lodówki.
***Ola***
Moja odskocznia
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Z pamiętnika młodego zielarza :lol: a czy ktoś próbował zalać chaber alkoholem i co mu wyszło ? bo dawno dawno temu trafiłem na przepis na chabrówkę :) coś dobrego i rzadkiego bo coraz mniej tego kwiecia a w tym roku wysypało :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
wrigley
500p
500p
Posty: 697
Od: 5 mar 2009, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

Osobiście chabrówki nie znam, ale znalazłam na stronie Maji w Ogrodzie inny przepis na syrop z czarnego bzu:


Składniki:

- 60 baldachów kwiatów,
- 2 litry wody,
- 1 kg cukru
- sok z 10 cytryn.

Sposób przyrządzania:

Robimy syrop z cukru i wody z dodatkiem soku cytrynowego i zalewamy nim kwiaty.

Po 48 godzinach odcedzamy, zagotowujemy. Syrop przelewamy do butelek, każdą zalewamy łyżką spirytusu, zakręcamy i bez pasteryzacji stawiamy w piwnicy.

Taki syrop może stać nawet dwa lata.


A jeśli ktoś chce uzyskać napój gazowany, to gotowy syrop rozcieńcza się wodą, doprawia do smaku i po jakimś czasie ? zależnie od temperatury otoczenia ? płyn gazuje.
***Ola***
Moja odskocznia
Awatar użytkownika
sylwia75
100p
100p
Posty: 169
Od: 19 lut 2012, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Przepisy - na syropki zdrowotne

Post »

kochani trudno powiedzieć jak to się przekłada na nasze zdrowie,mogę powiedzeieć że nie narzekamy na jakieś nawracające się infekcje górnych dróg oddechowych.Na pewno jest bardzo smaczny i zdrowy bo bez chemii,lepsze to niż picie soków w kartonach.Im jestem starsza tym więcej przykładam wagę do tego co piję i jem,i nie wygląda to bynajmniej tak,że na warzywniaku oglądam każde jabłko czy jest idealne,tylko z wdzięcznością zrywam u przyjaciólki ,,nieidealne''ale pewne nie pryskane prosto z drzewa.Przed chemią się nie obronimy,ale świadomie możemy po prostu ograniczać... ;:131
Pozdrawiam Sylwia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”