Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Inaczej (i prościej): ziemię należy wymieszać ze żwirkiem lub pelitem (czyli inaczej "rozluźniaczem") przed wsypaniem do doniczki.
Oprócz tego na dno doniczki można dać np. warstwę keramzytu jako drenaż.
Pozdrawiam
G.
wielki32
100p
100p
Posty: 134
Od: 15 sie 2010, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam skrzydłokwiata sensation. Wypuszcza młode liście, ale są one dziwne, tak jakby nie były rozwinięte do końca. Zdjęcie poniżej. Są one małe, mniejsze od starych, pogięte itp. Co może być przyczyną że te nowe liście tak wyglądają, stare liście są duże ładne. Dostałem go rok temu, przesadziłem do większej doniczki, podlewanie raz w tygodniu, zraszany co jakiś czas. Nawóz średnio raz na 2-3 tygodnie. Co robię nie tak że takie ma liście.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Nie podlewamy roślin cyklicznie co do dnia. W przypadku Skrzydłokwiata wtedy jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
2. Podłoże beznadziejne, nie sadzimy do samej ziemi uniwersalnej bez uprzedniego wymieszania z rozluźniaczem. Posadź do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1.
3. Nawóz mineralny do roślin zielonych co około 2 tygodnie, żaden Biohumus, miesiąc po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sabara
50p
50p
Posty: 50
Od: 15 lis 2023, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skrzydłokwiat a stanie na parapecie okna

Post »

Dzień dobry jest to po części podobny temat do tego viewtopic.php?p=6393293#p6393293 gdzie pytam o jakiś podobne kwiaty do tytułowego.

Jednak tutaj mam pytanie, od niedawna dopiero zajmuję się skrzydłokwiatem, postawiłem je na parapecie okna. Widziałem że liście zaczynały żółknąć - pewnie od nadmiaru słońca. Jak zabrałem je dalej od okna to ponownie się zazieleniły.

Czy u Was też one nie mogą stać na oknie, czy może jednak to nie chodziło o nadmiar światła ale coś innego ?

Zżółkły tak w lipcu - sierpień. Po odstawieniu do dziś (listopad) się zazieleniły już ponownie. Ale czy to znaczy że nie mam ich stawiać na oknie? Jak jest z tym u Was?
Pozdrawiam Sandra.
Asiulaa1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 mar 2024, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A mam pytanie, bo mój skrzydłokwiat nie chce puszczać kwiatków, kwiatki pojawiają się tylko od wielkiego święta, ale jak już to zazwyczaj 1 sztuka.
Wypuszcza tylko piękne zielone liście, skrzydłokwiat jest w ziemi do roślin zielonych.
Mam pytanie, co można zrobić, żeby kwiatki puszczał?
Czytałam w internecie o różnych cudach typu podlewanie wodą z cytryną, z cukrem lub fusami z kawy....
Mam też pytanko, czy używać do tego kwiatka nawozu do roślin zielonych czy do kwitnących?

Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nic nie potrzeba, a zwłaszcza jakichś magicznych wynalazków, typu rady cioci Halinki.

Wystarczy nawożenie nawozem do roślin kwitnących na przemian do zielonych. I spróbuj mu dać jaśniejsze stanowisko, jeśli stoi dalej od okna.
Skrzydłokwiaty tak mają, jedne kwitną chętniej, inne rzadziej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”