Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Daj znać za jakiś czas co tam u niego słychać :)
Kawał dobrej roboty. Sama nie zrobiłabym tego lepiej.
Awatar użytkownika
mrlethal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2020, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

Niedawno zakupiłem Skrzydłokwiat. Bardzo pięknie kwitnie, ale niedawno kwiaty zaczęły brązowieć jak na zdjęciach. Myślę, że to normalne, ale niepokoi mnie to, że dzieje się to też z kwiatami mniejszymi, mniej (moim zdaniem) rozwiniętymi. Czy to normalny proces przekwitania? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A spryskiwałaś kwiaty?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mrlethal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2020, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Spryskiwałem całą roślinę wodą, więc tak - kwiaty też zostały zroszone. Czy to przez spryskiwanie ich wodą? Jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje i dlaczego łodygi, na którę są kwiaty zaczynają żółknąć. Czy obciąć taki kwiat?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wolno spryskiwać kwiatów!

W ogóle spryskiwanie liści jest całkowicie bezcelowe, bo nic a nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Kwiaty oczywiście do odcięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mrlethal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2020, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To brązowienie jest wynikiem spryskiwania czy to naturalny proces? Spryskiwanie w każdym poradniku jest opisywane jak sposób zapewniania odpowiedniej wilgotności, stąd moja decyzja o spryskiwaniu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Napisałem chyba wyraźnie. Nie spryskuje się kwiatów, bo to pierwszy krok do załapania przez nie choroby grzybowej, a nie żaden naturalny proces...
A podnoszenie wilgotności powietrza poprzez spryskiwanie, to mit powtarzany przez różne poradniki, ale nie mający poparcia w rzeczywistości. Wystarczy kupić zwykły wilgotnościomierz powietrza i zmierzyć wilgotność przed spryskiwaniem, tuż po i po jakiejś godzinie czasu. Zobaczysz wtedy, że wilgotność spada szybko do wcześniejszego poziomu.
Żeby jakoś podnieść wilgotność powietrza na w miarę stały poziom to trzeba zainwestować w nawilżacz powietrza, który będzie włączony przez większość doby.
Jednak w przypadku skrzydłokwiata w okresie wiosna - lato jest to zbyteczne. Jedynie w okresie jesienno-zimowym, przy włączonym grzejniku, gdy wilgotność powietrza spada poniżej około 50% dobrze jest włączać nawilżacz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adam2012
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 kwie 2020, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A jaka według Was jest optymalna wilgotność powietrza dla roślin doniczkowych? Czy np. wilgotność na poziomie 60% będzie ok dla skrzydłokwiatu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dla Skrzydłokwiata wystarczy około 50%, jednak wszystko zależy od temperatury otoczenia, im wyższa (powyżej 20 stopni) tym powinna być wyższa wilgotność powietrza. Najgorszy okres dla roślin tropikalnych jednak jest okres grzewczy, gdy powietrze mocno wysusza się od grzejnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adam2012
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 kwie 2020, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 czy na miejscu przy oknie północnym gdzie natężenie światła jest ok. 2000-2500 lx jest szansa na wychodowanie jakiejś roślinki? Możesz coś polecić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamila55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2020, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skrzydłokwiat problemy

Post »

Witam,
Mam problem z skrzydłokwiatem, mianowicie zauważyłam pleśń na torfie, był kupiony jakieś 2 tyg. temu w kwiaciarni, i mi podarowany na prezent urodzinowy. Ogólnie stan jest dobry, liście są sztywne, nie sprawia problemów wizualnych.
Małe listki, które wypuszcza u dołu zaczynają brązowieć (nie wszystkie), tak samo jest z kwiatostanem (musiałam odciąć 2 kwiaty, ponieważ już wyglądały marnie, a kolba czerniała).
Przesyłam zdjęcia, i bardzo proszę o pomoc, co zastosować (czytałam o specyfiku z grejpfruta), czy to przez tą pleśń na torfie tak się powoli niszczy?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Takiego kwiatka jeszcze nie miałam ;:oj ;:138
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”