Kroton - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
arti82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lis 2014, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Profilaktycznie już go dwa dni temu przestawiłem pod samo okno.

Ostatnie pytanie: czy to że te liście zmieniają barwę w kierunku sinej zieleni i brunatnego spodu nie świadczy o jakiejś chorobie grzybowej lub innej?
antares2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 11 mar 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kroton - więdnące liście

Post »

Witajcie.
Mam problem z moim krotonem. Nie mogę sobie z tym poradzić. Kupiłem go na początku roku. Stał sobie i rósł ladnie na parapecie okna od str. zachodniej. Podlewałem go jak ziemia była sucha tj. średnio raz na tydzień. Cieszyłem się, ze się zadomowił. Zaczął wypuszczać nowe galązki i listki. Trochę mnie to zdziwiło, że przestał rosnąć w górę (tak jak moje krotony, które miałem wcześniej) a zaczął na boki. Ale spodobalo mi się. Z czasem zaczął przypominać bardziej bonzai :) Wypuścił chyba ze cztery nowe gałązki na szczycie głównego pnia. Wszytkie nowe listki oprócz tych najstarszych byly zielone. To mnie też dziwiło. Ale pomyślałem sobie, że może taka jego uroda.

Ale mój niepokój wzbudził fakt, że ok dwa miesiące temu gdy przyszedłem z pracy zastałem swojego krotona prawie całego zwiędniętego. A że był to jak na październik dość słoneczny dzień, pomyślałem, że może słońce mu przez szybę za bardzo przygrzało. Przestawiłem do na ławę ok 3m od okna. Niestety stan krotona nie poprawiał się.

Kolejnym krokiem jaki podjąłem było więcej wody. Mówię sobie, może go przesuszyłem bo ziemie miał suchą i sypką. Jakiś czas podlewałem więcej niż do tej pory. Robiłem to zaraz, kiedy tylko ziemia na wierzchu była sucha. Niestety kroton nadal marniał w oczach.

Kolejną rzeczą jaką zrobiłem (to jakieś dwa tygodnie temu) to wyjąłem kwiatek z doniczki w poszukiwaniu robaków i w celu oceny stanu korzeni. Bałem się, że może gniją, że może przelałem kwiatek. Robaków nie znalazłem a stan korzeni nie świadczył o tym, że coś z nimi jest nie tak. Były białe cienkie, długiei wypełniały 3/4 doniczki.
Jako, że miałem już krotona na wierzchu to postanowiłem zmienić mu ziemię. Pomyślałem, że może jest już wyjałowiona. Dałem mu nową ziemię, uniwersalną.

Niestety minęło juz trochę od przesadzenia krotona a on dalej nic... tak wygląda w tej chwili:

Obrazek

Skończyły mi sie już pomysły co dalej mogę zrobić ;:110 Proszę was poradźcie co robić, co jest przyczyną tak złej kondycji mojego krotona i czy jest szansa aby go uratować?? Za wszelkie rady z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kroton - więdnące liście

Post »

Będę szczera do bólu - najlepiej go wyrzuć.
To może być grzybica systemowa. Kroton prawdopodobnie nie pobiera wody i nawet jeśli korzenie są ok, to prawdopodobnie coś się dzieje z wiązkami przewodzącymi.
Dobrym środkiem, ale nie przy takim zaawansowaniu choroby jest zastosowanie preparatu o nazwie Previcur.
antares2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 11 mar 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kroton - więdnące liście

Post »

A skąd się bierze lub wzięla ta grzybica systemowa? Czy mogłem jakimś działaniem sam do tego doprowadzić? Pytam żeby ewentualnie na przyszłość uniknąć błędów. choć z drugiej strony to nie wiem, kwiat kupiłem w sklepie i jak go przyniosłem to zaaklimatyzował sięz rósł. Potem z nie wiadomych dla mnie przyczyn zaczął marnieć. A może ktoś jakiś urok rzucił na niego, jest to możliwe?
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Co to za choroba na krotonie

Post »

Od jakiegoś czasu na moim krotonie pojawiła się jakaś wata czy coś temu podobne. Może to jakiś szkodnik? Jak sobie z tym poradzić? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co to za choroba na krotonie

Post »

Wygląda to na wełnowca i możliwe , że z nim do spółki przędziorek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18691
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Na 100% jest to wełnowiec. Będziesz musiała dokonać kilku oprysków właściwym preparatem. Ja używam Confidor.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Trzeba też oglądąć bryłe korzeniową pownieważ wełnowiec też może być na korzeniach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18691
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Dokładnie, zapomniałem o tym wspomnieć. :)
Oczywiście odseparuj tego krotona od innych roślin. Sprawdź też inne, jeśli stoi w ich pobliżu. Te szkodniki, jak większość zresztą lubi się rozprzestrzeniać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
napastuszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lip 2016, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

KROTON - SZKODNIKI

Post »

Witam,
Dostałam Krotona w prezencie. Nie znam się na roślinach, a tym bardziej na szkodnikach.
Nie mam dobrych warunków w domu do hodowli roślin. Bardzo mało światła wpada do mieszkania.
Zauważyłam na mojej roślinie pewne pasożyty, których nie umiem rozpoznać, a co za tym idzie, co z nimi zrobić.
Na liściach i łodydze są brązowawe kropki (nie mam pojęcia czy to są te szkodniki), zauważyłam też kokony na liściach i pod nimi, oraz łodygach.
Liście nie są moim zdaniem obgryzione, nowe liście są pokryte kokonami i brązowymi kropkami, ale nie widać na nich śladu uszkodzeń.
Obok krotona długi czas stał duży bonsai, na którym nie zauważyłam szkodników.
Proszę o pomoc.
Poniżej dodaje zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18691
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Wełnowiec.

Tutaj znajdziesz informacje, jak go zwalczać:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 5%82nowiec
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
napastuszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lip 2016, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Bardzo dziękuję :)
Przepraszam za powielanie wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”