Skalniaczek rojnikowy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Właśnie o niego mi chodziło - Jovibarba sobolifera = Sempervivum soboliferum = Jovibarba globifera.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Pospolity na pewno jest ;:7 ;:7 w każdym sklepie ogrodniczym w jakim byłam wszędzie były takie same sadzonki...dziękuję za rozpoznanie, teraz wiem jak się rozetki nazywają ;:196
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Zakwitł pierwszy rojnik
Obrazek

Obrazek

i rozchodnik:
Obrazek

Postępy na rojnikowisku:
Obrazek
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Anna11 pisze:Rozchodnik' Cristatum ' wyrósł strasznie wysoki...jak przekwitnie czy można go przyciąć :?:
Można - te pędy, które kwitły.
_fox_ pisze:Mateo Ty to porozsadzaj póki czas bo za chwilę będzie to tak wyglądać
Wiem, jeszcze parę lat temu u mnie też tak to wyglądało :) Ale na razie muszę powiększyć skalniak i powsadzać rośliny żeby się nie męczyły w donicach, a jak już będzie wystarczająco dużo przestrzeni to będę je stopniowo rozsadzał żeby zrobić miejsce rozrastającym się kępom.
Jak myślicie, co się najlepiej nadaje do zapełnienia miejsca między kępami? Drobne kamyki, żwir, keramzyt, piasek, piasek z ziemią?
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Wydaje Mi się ,ze najlepiej wyglądają drobne kamyki.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Jurku, będę musiał jak najszybciej zrobić mniej więcej tak jak piszesz, bo przez tą pogodę jaka jest w ostatnich dniach zaczynają mi gnić niektóre rojniki :( Jednak piasek wymieszany z torfem, chociaż jest przepuszczalny to zbyt dobrze trzyma wodę.
Zrobię w tej ziemi zagłębienia pomiędzy posadzonymi roślinami i wysypię je żwirem albo keramzytem, żeby to ściągało i odprowadzało nadmiar wody.
Sprawdzi się to rozwiązanie?
Bo już mi od kilku dni parę rojników zgniło, w tym jeden czerwony pajęczynowaty którego miałem tylko w 2 egzemplarzach, na szczęście z wieloma młodymi, które oby się zachowały...
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

_fox_ pisze:Anno ja tam wolę te tradycyjnie wznoszące się wulkany przed zakwitnięciem :)

Obrazek
Fox mam pytanko do CIEBIE :)
Mam takiego podobnego rojnika ale bardziej to Mi chodzi o to że po bokach wypuszcza nowe sadzonki (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) ;:131 no moje pytanie brzmi tak - jak się go rozmnaża?
Tzn.urwać tą sadzonkę i wsadzić do ziemi i już ? Czy jakoś to inaczej trzeba zrobić? ;:219
Oj bo tak się zastanawiam,a wolę zapytać żebym nie zrobiła jaiegoś głupiego błędu bo szkoda by mi było ;:145 żeby sadzonki mi się zniszczyły ... z góry dziękuję za odpowiedzi!!!!
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Reniusiu..Wystarczy je oderwać i wsadzić do ziemi.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Mateo .Ten torf to nie było najlepsze rozwiązanie.On jest ciężki i trzyma wilgoć.Rojniki muszą mieć jak najlepszy drenaż.Pod nimi nie może być zbyt długo wilgotno.Dlatego zaczynają gnić.Jak najwięcej żwiru i kamyczków.U Mnie też bardzo dużo padało, ale wszystkie rojniki rosną zdrowo.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

reniusia20 pisze:Mam takiego podobnego rojnika ale bardziej to Mi chodzi o to że po bokach wypuszcza nowe sadzonki (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) ;:131 no moje pytanie brzmi tak - jak się go rozmnaża?
Tzn.urwać tą sadzonkę i wsadzić do ziemi i już ? Czy jakoś to inaczej trzeba zrobić? ;:219
Oj bo tak się zastanawiam,a wolę zapytać żebym nie zrobiła jaiegoś głupiego błędu bo szkoda by mi było ;:145 żeby sadzonki mi się zniszczyły ... z góry dziękuję za odpowiedzi!!!!
Zaczekaj aż urosną i zaczną puszczać z boku korzonki (w zasadzie o tej porze już powinny) - jeśli są wyrośnięte to możesz spokojnie oderwać i posadzić.
semper pisze:Mateo .Ten torf to nie było najlepsze rozwiązanie.On jest ciężki i trzyma wilgoć.Rojniki muszą mieć jak najlepszy drenaż.Pod nimi nie może być zbyt długo wilgotno.Dlatego zaczynają gnić.Jak najwięcej żwiru i kamyczków.U Mnie też bardzo dużo padało, ale wszystkie rojniki rosną zdrowo.
Niestety brakuje mi zarówno dużych kamieni, jak i tych drobnych. Muszę po nie specjalnie jeździć nad rzekę. Piasku też mam mało.
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Mateo,Semper dzięki za informacje!!! ;:180 ;:180 ;:180 no proszę to takie proste a Ja tak się zastanawiałam i nie wiedziałam czy oderwać czy też nie ;:219 ale dzięki Wam wiem już co i jak!! ;:333 A na jesieni jak oderwę i posadzę to wszystko będzie okay??
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Jesienią też możesz :) Grunt żeby zrobić to nie za wcześnie, żeby były już wyrośnięte i zdolne do samodzielnego wzrostu, ale też nie za późno żeby się zbytnio nie gniotły. U mnie część rojników (szczególnie te o mniejszych rozetkach - pajęczynowate, wełniste, pospolite itp.) nadaje się już do podziału.
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

A to muszę poczekać do jesieni bo na razie to nie mam jak ich tam posadzić a jeszcze sadzonki mi podrosną troszki bo malutkie sa ...: )
Ziemia wymieszana z piaskiem i takim małym żwirkiem będzie odpowiednia by posadzić na nich rojniki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”