Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Trzeba ewentualnie powycinać te kładące się i słabe w środku oraz poskracać o 1/4 wszystkie tegoroczne przyrosty. Dzięki temu krzew się rozkrzewi. Jeżeli nie przytniemy zbiory w latach następnych będą skromniejsze. Krzew czerwonej porzeczki bez cięcia przestanie wybijać nowe pędy i się zestarzeje. Dlatego co roku należy wyciąć choć jeden pęd 10 cm nad ziemią sprowokuje to krzew do wybić a przy okazji prześwietlimy krzew. Co roku wycinamy też pędy kładące się. I to wszystko.https://youtu.be/iC5jRRDLxkY tu film czego się spodziewać po takim cięciu jak pisałem.
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Właśnie nowych pędów z korzeni mam bardzo dużo. Starsze pędy mają dużo bocznych szczególnie w białej porzeczce.

Piękne zbiory. :!:
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Czy boczne przyrosty też się skraca?

Ile pędów zostawić?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Skracamy roczne silne przyrosty, również boczne jak są długie. Ma to jeden cel, wytworzenie mocno owocujących pędów 3 letnich. Ile pędów tego nie liczę ale koło 10-12 z tego 6 może 8 to te najcenniejsze 3 i 4 latki. Na krzewie powinny być pędy roczne, dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie i pięcioletnie. Główne plony zbieramy z 3 i 4 letnich. Młodsze pędy to następne pokolenie a 5 latki to dodatek zwiększający plon.
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Witam, na porzeczce czarnej mam rdze wejmutkowo-porzeczkową. Jak to zwalczać? Owoców dawno nie ma liście już opadają. Dodam że opryskałem to środkiem cabrio duo bo taki miałem..
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Najlepiej wymienić krzew na nowszą odmianę. Ja mam Titanię , Tihope, Gofert. I nie ma żadnej rdzy. Jedyny w tym roku problem to popalenie owoców przez słońce.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Zastanawiam się nad Tihope. Jak ona wypada w porównaniu do Titanii? Gdzieś widziałem tabelkę w której podawano, że plon i masa owoców z Tihope w porównaniu z Titanią jest o ok 40-50% większy. Rzeczywiście jest aż taka różnica?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Tihope jest wysoki do 180 cm i ma duże owoce nawet do 18 mm(przynajmniej u mnie) ale przeważnie mają koło 14-15 mm. Wyższy plon wiąże się się z większą masą jagód i wielością krzewu. Ja zrobiłem druty po bokach bo się kładzie. Wadą jest podatność na poparzenie owoców przez słońce. W tym roku połowa opadła zjarana przez 38 st i palące słońce. Z 4 Tihope zebrałem tylko 6-7 kg. Rok temu z 15 kg. Czyli prawie 4 kg z krzewu 4 letniego. Ta odmiana szybko rośnie dość zdrowo i wystarczy jeden oprysk by pozbyć się mszyc i potem już nie wracają wolą inne krzewy. Dla porównania mam 2 krzewy 10 letnie n/n i te dają 2-2.5 kg owoców co rok. Z czerwonej porzeczki można uzyskać nawet 6-7 kg.
Niedawno wywaliłem krzewy 30 letnie po dziadku jeszcze i te już bardzo słabo owocowały pomimo cięcia jak należy.
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Te porzeczki mają ok 7 lat i nigdy rdzy nie miały dopiero teraz. Odmiany niestety nie znam.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Proszę Was o podpowiedź. Chciałem przyciąć porzeczki i agresty (nie zdążyłem niestety w fazie księżycowej), ale czy mogę je ciąć w takim stanie wegetacji czy zostawić już do cięcia po owocowaniu?
Porzeczka czarna Titania i agrest
ObrazekObrazekObrazekObrazek
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Widzę, że ładnie u Ciebie ruszyła już wegetacja. U mnie jeszcze pąki. Jeśli chodzi o cięcie to według mnie możesz śmiało ciąć tym bardziej że wycinać będziesz najstarsze najmniej produktywne pędy zarówno u porzeczki czarnej jak i agrestu oraz pędy pokładające się na ziemi. Wcześniejsze cięcie spowoduje wyrośnięcie młodych pędów, które będą owocować w latach kolejnych. Czekanie z cięciem do zbiorów sprawi, że będziemy mieć krzak o rok starszy bez młodych przyrostów, czyli jesteśmy o rok w plecy.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

O, dziękuję Ci za rady. :) Przytnę zatem, gdy będzie dzień bez opadów. No i czas już na pierwsze opryski.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Zakwitła Jonkheer Van Tets. Drugi rok po posadzeniu. Przez ostatnie dni bardzo wyskoczyła, w oczach się rozwijała.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”