Drutowce

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
dez_old1
1000p
1000p
Posty: 1759
Od: 10 maja 2009, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Drutowce

Post »

Może to wylęg ponieważ w odchodach gołębich(również w kurzych) jest sporo jaj tych drutowców...dlatego ważne jest by przed użyciem takiego obornika namoczyć go na kilka dni w wodzie.
Awatar użytkownika
Piotr-eko
50p
50p
Posty: 89
Od: 11 wrz 2009, o 01:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Drutowce

Post »

Jesienią,a nawet wiosną mam dużo zgrabionych liści jabłoni,lipy i dębów nie palę tak jak robią to inni tylko rozrzucam je przed orką na polu,może w ten sposób ich się za pomogłem..
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Drutowce

Post »

witam. odświeżę trochę "wspomnienia". Póżną jesienią miałem z nimi przykre spotkanie. Córka zakupiła sobie do kwiatów kilka woreczków pomiotu ptasiego, ale jeden jej został. Gdy jesienią był potrzebny okazało się, że w nim jest pełno żółto-brązowego robactwa. Po przesianiu i zważeniu /ok.3120g/ spróbowałem Pyrinexem, ale nawet 30% stężenie nic nie pomogło. Ginęły dopiero po trzech dniach,a przecież była to zalewa nie oprysk. Podałem wagę, gdyż przez cały czas dziwłem się idealnie gładkimi ziemniakami - ani jednej dziurki. To była najskuteczniejsza pułapka jaką kiedykolwiek zastosowano na tego szkodnika choćby przypadkowo. pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
bratciszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 3 cze 2007, o 19:54

Re: DRUTOWCE

Post »

Koniec ery z dobrymi preparatami na drutowce .Może ktoś ma jakieś dobre pomysły na te uciążliwe robactwo. Dobry był DURSBAN ale długa karencja . Proszę o podpowiedź o preparatach dobrych na te robale i krótka karencja .
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: DRUTOWCE

Post »

No cóz, faktycznie ubywa preparatów a co za ty idzie i substancji aktywnych. Dursban w kapustnych na 21 dni karencji, to wcale nie mało biorąc pod uwagę długość okresu wegetacji tych roślin. No i w zależności o jakie szkodniki glebowe chodzi można jeszcze walczyć innymi środkami.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
jerrysia26
50p
50p
Posty: 68
Od: 2 kwie 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mielec, Nowy Jork, US

Post »

Witam!

Mam pytanie do forumowiczów. Kilka dni temu przekształcałam kawałek starego trawnika w warzywnik. Usunietą darn wyrzucilam do kompostnika. Jak sie pózniej okazało (podczas przekopywania) ziemia w warzywniku jest zainfestowana przez pedraki i drutowce. Moje pytanie jest nastepujace. Co teraz zrobic z kompostnikiem, ktory rowniez (przez moja niewiedze) zostal "zainfekowany" przez te robale? Kompostnik jest nowy, dopiero zaczynaja sie rozkladac skladniki. Ziemi jeszcze nie ma. Nie moge sobie darowac, ze przez wlasna niewiedze moglam zmarnowac caly kompostnik. Rosze o rade !!!

Dziekuje
Magda
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pędraki i drutowce w kompostniku

Post »

Jaki duży ten kompost masz? I jak bardzo chce ci się w to angażować, bo sprawa wygląda tak, jeśli są w tej darni to są też i w glebie, wszystkich nie zlikwidowałaś, drutowce i pędraki trzeba likwidować w czasie systematycznych prac, przekopywanie , spulchnianie itd, są naturalne sposoby , np zakopywanie ziemniaków z przeciągniętą nitką, żeby było widać gdzie są , albo np wysadzenie rozsady sałaty , one niechybnie do niej się dobiorą, chemia to na własną rękę, jeśli naprawdę zależy ci na tym kompoście to możesz zrobić gorącą fermentacje, zależy jakimi dysponujesz materiałami, najlepszy jest świeży obornik koński, możesz też skorzystać ze świeżo skoszonych jakiś motylkowych, może być słoma z dodatkiem np kurzaka, obornik mieszasz ze słomą, motylkowe wystarczy , że polejesz wodą , jak się zagrzeje wrzucasz na to swój kompost i potem jeszcze jedna warstwa obornika ze słomą , możesz dla pewności przykryć folią od góry, ale żeby był dostęp powietrza, uzupełniać straty wody, jeśli sformujesz pryzmę mniej więcej półtora na półtora metra to w środku osiągniesz temperaturę powyżej pięćdziesięciu stopni, do tego amoniak, nie ma możliwości żeby przeżyły, sporo pracy ale jest możliwe.
Awatar użytkownika
jerrysia26
50p
50p
Posty: 68
Od: 2 kwie 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mielec, Nowy Jork, US

Re: Pędraki i drutowce w kompostniku

Post »

Witam,

Dziekuje za informacje. Problem polega na tym, ze dostep do obornika konskiego mam ograniczony ze wzgledu na to ze mieszkam w NY a tu nie jest latwo dostac obornik. Podjade do pobliskiej stadniny i zapytam... Na kompostniku nam zalezy bo to fajna sprawa. Moj maz uwaza ze najlepiej byloby dodac wapna i poczekaz az wapno wszystko "przezre". Chyba najmniej z tym jest zachodu. A i pozniej tez moge ta ziemie przebrac i przesiac w poszukiwaniu robakow. Prosze tylko powiedz czy pomysl z wapnem jest ok i kiedy po zastosowaniu wapna mozna uzywac ziemie i czy w ogóle taka ziemia bedzie sie nadawala do czegokolwiek? A moze odchody kurzecie? Sa tu jakies farmy moze tam tez zapytam. Prosze o rade, ktora opcja jest najmniej klopotliwa.

PS. Jezeli pedraki sa na calym trawniku (a sa) to jaka mam pewnosc ze nie przedostaja sie do kompostnika od dolu? Kompostnika sama zbilam z kilku destek - taka skrzynka ok 1.5x1.5m

Jeszcze raz BARDZO dziekuje za informacje i pozdrawiam
Magda
a__h
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2015, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drutowce, sprężyki

Post »

Witam

W ogródku zadomowił mi się w tym roku Robal.
Zjadł wszystko co spotkał, a ja spotykałam go w każdej dziurze którą wykopałam.
Czym jest i jak się go pozbyć skutecznie na zawsze?

http://aehorodecka.vixo.pl/foto/DSCN0569.JPG
http://aehorodecka.vixo.pl/foto/DSCN0570.JPG
http://aehorodecka.vixo.pl/foto/DSCN0571.JPG


Zamieniam zdjęcia na linki do nich. Były wstawione w zbyt dużym rozmiarze.
bab...
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Robal

Post »

Masz drutowce lub inaczej sprężyki. Na ich temat możesz przeczytać na FO lub w necie.


Pozdrawiam, Francik
Francik
a__h
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2015, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robal

Post »

francikrecz pisze:Masz drutowce lub inaczej sprężyki. Na ich temat możesz przeczytać na FO lub w necie.


Pozdrawiam, Francik
Bardzo dziękuję, poczytam :)
wies
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 mar 2015, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam
Na działce ok 8 ar uprawiam warzywa i mam kilka drzewek owocowych. Moje warzywa , a głównie ziemniaki i marchew zaatakowały drutowce i pędraki.Oczywiście podgryzają także truskawki i inne krzewy. Czy jest jakiś chemiczny środek do zwalczania tych robali? Pytałem w sklepie ogrodniczym , powiedzieli że są środki ale na duże areały.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drutowce i pędraki. Pomocy!

Post »

nie próbowałem specyfików, ale przeglądajac internet to wymieniany jest:
- Dursban 480 EC
- Biomass sugar
- Ema5 z wrotyczem
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”