Tulipanowiec-choroby.szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
tyska89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tulipanowiec - problemy

Post »

Tulipanowca kupiłam w tym roku, w czerwcu. Miał już 1m wys. Do tej pory rósł bardzo dobrze, wypuszczał wiele nowych liści. Ok tydzień temu, po opadach deszczu jego liscie zaczęły obsychać, aktualnie wyglądają fatalnie a na dodatek są lepkie. Czy ktoś może mi pomóc w rozpoznaniu tej choroby, ponieważ bardzo zalezy mi na tym drzewku. Dodam jeszcze że tulipanowiec rośnie w doniczce ponieważ na działce trwają jeszcze roboty budowlane i chciałam go posadzić w docelowym miejscu dopiero wtedy, kiedy roboty sie skończą.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co się dzieje mojemu tulipanowcowi?

Post »

Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co się dzieje mojemu tulipanowcowi?

Post »

Poparzony/ lub też za sucho w sumie korzeń nie domaga i jak rośnie w donicy to może już ją przerósł.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Tulipanowiec usycha

Post »

Witajcie! Pod koniec lata mój tulipanowiec zaczął tracić liście - powoli wszystkie zaczęły usychać. Miałem nadzieję że na wiosnę wszystko wróci do normy i powoli się odrodzi. Jednak nie - zauważyłem pęknięcia na korze i sprawdziłem gałązki, są suche w środku. Pękniętą korę dało się łatwo oderwać i powstał widok jak na zdjęciach. W niektórych miejscach pod korą znalazłem z 8-10 malutkich białych gąsieniczek (jakieś larwy?) które zrobiły ze 4-5 dziurek w pniu. Pytanie czy to robaki zabijają mi drzewko (lub już zabiły) czy coś innego uszkodziło korę a robaki weszły już na uszkodzoną tkankę. Czy takie drzewko jest do odratowania (pozostała część kory wygląda na żywą - zieloną). Pomalować czymś miejsce gdzie była kora?
Obrazek
Obrazek
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Wykop i spal.
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Wykopać to nie wykopie bo ma za głębokie korzenie. Czy drzewko już w tym momencie jest na straty czy jeszcze poczekać co się będzie działo? W najgorszym przypadku zetnę nisko i może puści jakiś nowy pęd nad korzeniem...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Napisz coś więcej o ziemi, sposobie uprawy, ewentualnych zabezpieczeń zimowych, o tych gąsienicach... Ile lat ma ten Tulipanowiec?
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Tulipanowiec jak kupowałem miał chyba ok 2 lata, u mnie rósł z 6 lat. Zabezpieczany tylko pierwszej zimy. Tą ciężką 3 lata temu przeżył bez problemu. Ogólnie roślina bez problemowa dlatego zdziwiłem się tym co się stało. Może te robaki przeżyły lekkie zimy i narobiły zamieszania wewnątrz. Robaki to takie białe gąsieniczki (larwy)2-3mm długości. Siedziały w dziurkach pod miejscem gdzie rosną gałęzie (na zdjeciu gałęzie już ścięte). Widziałem że u kolegi tulipanowiec odbił od korzenia po całkowitym złamaniu...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Nie spotkałem się jeszcze ze szkodnikami na Tulipanowcu. Co oczywiście nie świadczy, że ich nie ma... Ale moim zdaniem drewno było już martwe i wtedy zalęgły się w nim larwy. Jeżeli chcesz walczyć to najpierw należało by je wytruć... Ale ciężko jest powiedzieć, czy jest co ratować.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Czy brak kory jest z południowo-zachodniej strony?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Mój 3 lata temu jak było -32 o strony południowo zachodniej też podmarzł , ale był starszy i kora na pniu grubsza . U mnie zrobiło się to może 80 cm długie , na 10 szerokości .U Ciebie pewnie też podmarzło ,ale kora cieńsza i pewnie dlatego w ten sposób . Ja tak miałam z magnolią , miała wiele pędów i w lecie liście były jakieś mało rozwinięte a kora się nie trzymała , tylko jeden pęd był jako tako , musiałam wszystko wyciąć a ten jeden pęd ratować maścią bo też się okazało ,że zrobiło się pęknięcie . Będziesz musiał jednak wyciąć tego swojego tulipanowca bo nic z niego nie będzie , u mnie po pierwszym złamaniu korony od szyjki korzeniowej zaczęło wyrastać dużo odrostów więc jest szansa ,że u Ciebie też tak będzie , chyba że jest to forma szczepiona , ale na pewno go nie wykopuj tylko poczekaj .
Beata
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

SLIMI pisze:Tulipanowiec jak kupowałem miał chyba ok 2 lata, u mnie rósł z 6 lat. Zabezpieczany tylko pierwszej zimy. Tą ciężką 3 lata temu przeżył bez problemu. Ogólnie roślina bez problemowa dlatego zdziwiłem się tym co się stało. Może te robaki przeżyły lekkie zimy i narobiły zamieszania wewnątrz. Robaki to takie białe gąsieniczki (larwy)2-3mm długości. Siedziały w dziurkach pod miejscem gdzie rosną gałęzie (na zdjeciu gałęzie już ścięte). Widziałem że u kolegi tulipanowiec odbił od korzenia po całkowitym złamaniu...
On biedny po prostu usechł :( tegoroczna zima była sucha, jesienią też nie było zbyt mokro.
Tulipanowiec jak magnolia musi się przygotować do zimy, a gdy zima nie ma śniegu trzeba go podlać. Jeśli korzenie są głęboko, a po tylu latach powinny być może odbić, ale okazu z niego już nie będzie.
Pozdrawiam Paweł
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tulipanowiec usycha

Post »

Wydaje mi się że wyschnięcie jest najbardziej prawdopodobne bo lato rzeczywiście było suche a obok mam studnie z których brałem wodę do podlewania innych roślin (liści miał bardzo dużo więc pewnie za dużo wody przez nie stracił). Pewnie za bardzo obniżyłem poziom wody w gruncie a korzeń nie był aż tak rozwinięty jak myślałem i mógł się przesuszyć. Mimo wszystko poczekam z miesiąc co się będzie działo a gdyby działo się niewiele to zetnę nisko i zaczekam na odrosty (pewnie coś puści bo raczej nie był szczepiony)...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”