Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Marcioch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 maja 2006, o 22:03

Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Witajcie. Wiecie może od czego i dlaczego porobiły sie takie liście co to za choroba?? bo normalne liście maliny wyglądają całkiem inaczej :idea:
Obrazek Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A nie było gdzieś w pobliżu oprysku herbicydem?
Pozdrawiam Andrzej.
Marcioch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 maja 2006, o 22:03

Post »

nie chyba nie było :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A liście zachowują jędrność czy więdną?
Marcioch pisze:nie chyba nie było :wink:
Chyba czy na pewno?
Pozdrawiam Andrzej.
Marcioch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 maja 2006, o 22:03

Post »

nie no na pewno nie było
Marcioch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 maja 2006, o 22:03

Post »

nie no te liście nie więdna, raczej rosną, ale wyglądaja całkiem inaczej niż liśc normalnej maliny
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Żółkną licie malin na nowych przyrostach

Post »

Liście tegorocznych przyrostów malin owocujących na pędach 2-letnich, mające już powyzej 120 -130 cm , nagle zaczęły bardzo szybko / w ciagu poprzedniego tygodnia / żółknąć. Żółknięcie jest bardzo intensywne przechodzące na bokach liści niemal do bieli. Liście nie więdną, mają prawidłowy kształt , maliny rosną dalej i są na grubych pędach. Rosnące przed nimi na tej samej grządce maliny , które będą w tym roku owocować są intensywnie zielone i nie żółkną . Maliny były dwa razy nawożone na poczatku maja w okresie początkowego wzrostu Fructusem i tuż przed kwitnieniem okolo 3 tygodnie temu Azofoska w zalecanych dawkach. Podlewam w czasie upałów raz w tygodniu z rana bezpośrednio na system korzeniowy . Co moze byc przyczyna tak intensywnego zółnięcia nowych liści ...liście na niższych piętrach są intensywnie zielone. Przypomniałem sobie jeszcze , ze okolo 10 dni temu / koniec kwitnienia - początek fazy zawiązków / wykonałem oprysk Euparenem zmiesznym z wyciagiem z czosnku i cebuli.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Żółkną licie malin na nowych przyrostach

Post »

ANTOŚ pisze:... wykonałem oprysk Euparenem zmiesznym z wyciagiem z czosnku i cebuli.
A w jakim celu zrobiłeś tą mieszaninę?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Re: Żółkną licie malin na nowych przyrostach

Post »

Ponieważ miałem na truskawkach trochę pleśni i przędziorków ...poczytałem na Forum i w Potradniku Ogrodniczym ...no i w efekcie stworzyłem samoistnie / to był chyba mój błąd / taka mieszankę ...a dodatkowo gdzieś jeszcze wyczytałem , że wywar z czosnku ponoć działa podobnie jak ekologiczny środek SPRUZIT 04 EC także na kwieciaka i kistnika malinowca / a pojawiły sie na moich malinach te małe chrabąszcze /oraz na mszyce i przędziorki / a mam ich sporo / bo maliny rosną w pobliżu renklody uleny... Na moje szczęście i moich malin ten oprysk był tylko jednorazowy...
Ale mam już dobrą wiadomość ...
Od mojego pierwszego wystąpienia na Forum .../ przez ponad tydzień nie było odpowiedzi na ten temat w dziale PORADY OGRODNICZE , DZIAŁKOWE - więc skopiowałem go tutaj / minęlo już kilka dni i ...nowe przyrosty malin odzyskały swój soczysty zielony kolor ...
Erazmie ...a wg. Ciebie co było przyczyną tego chwilowego żółknięcia i zbielenia brzegów blaszek liściowych .... Przy okazji dzięki serdeczne za zainteresowanie tym tematem ...no i bardzo bym chciał poznać gdzie popełniłem błąd lub błędy.
Erazmie... / ale także i do INNYCH SPECJALISTÓW na Forum / tak na przyszłość mam pytanie ...W jakim okresie należy stosować SPRUZIT 04 EC lub inne ekologiczne preparaty , wywary ,wyciągi, gnojówki itp. aby skutecznie ochronić maliny przed robaczkami w owocach ...Czy jeszcze teraz w okresie dojrzewania już pierwszych malin można jeszcze stosować bezpieczne opryski .
Posiadam spory zapas suszu i zielonego jeszcze wrotycza, skrzypu, piołunu , mniszka lekarskiego i pokrzyw ......Czy coś z tego mogę wykorzystać jeszcze w tym sezonie ? [/quote]
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Żółkną licie malin na nowych przyrostach

Post »

ANTOŚ pisze: Posiadam spory zapas suszu i zielonego jeszcze wrotycza, skrzypu, piołunu , mniszka lekarskiego i pokrzyw ......Czy coś z tego mogę wykorzystać jeszcze w tym sezonie ?
Możesz opryskiwać, gdy zachodzi potrzeba (dotyczy wszystkich preparatów) ale nie łącz z "chemią" oraz kilku preparatów roślinnych razem. Niie wykonuj oprysków w słońcu (najlepiej wieczorem). :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Re: Żółkną licie malin na nowych przyrostach

Post »

Dzięki ....za rady ...tak też powinno i od dzisiaj będę czynił...Pozdrawiam ANTOŚ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pamiętaj jednak, że nie zawsze preparaty roślinne są skuteczne w 100%. Nie zwiększaj też zalecanych dawek bo może to mieć odwrotny skutek. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Ela50
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 wrz 2006, o 20:37
Lokalizacja: SUWAŁKI
Kontakt:

Malwy - Choroby i szkodniki

Post »

proszę o poradę , chcę w tym roku na mojej działce posiać malwę ,ale mam obawy czy rdza z liści malwy nie przenosi się na inne rośliny , jaki jest środzek od tej rdzy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”