Akebia pięcio /trzylistkowa

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
kolceros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 paź 2012, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Owszem zakwitła w drugim roku, ale niestety nic się nie zawiązało.
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

A to owocki mojej akebi :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

I jak smak ? ;:oj
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Geniodekt w smaku są słodkie ,taka słodka galaretka ,przy pestkach lekko gorzkie.Pestek całe mnóstwo.
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Ile ma już lat (tzn. w którym roku zaczęła owocować) ?
Nie przemarza Ci ? :)
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Pierwsze owoce miała zaraz w drugim roku po posadzeniu.Teraz ma około 8 lat.Czasem przemarzają tegoroczne pędy ale i tak ją mocno przycinam więc dla mnie to żaden problem.Od pierwszego owocowania zdarzały sie lata ,że w ogóle nie zawiązywała żadnych owoców.Nie mam pojęcia od czego to zależy.
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
Awatar użytkownika
andreas74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 sie 2014, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno Wlkp

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Czy akebia potrzebuje jakiś szczególnych warunków do owocowania czy to po prostu jej "urok" że owocuje z zaskoczenia
Poniżej moja 3 letnia Akebia.Wysokość ok 4-5 metrów. Kwitnie bardzo obficie a owocków brak. nie była przycinana nigdy.
Puszczona jest na starej "martwej" śliwce :)
Obecnie pędy z powodu braku podpór zwisają lub wracają tą samą drogą w fół

zimuje bez niespodzianek owinięta tak do około 70-90 cm wysokości włókniną i słomą

Obrazek

Obrazek
Andrzej :)
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Akebia rzadko zawiązuje w naszym klimacie owoce, ale twoje stanowisko jest jak widzę słoneczne i ciepłe. Rzadko kiedy pamiętamy, że akebia wprawdzie nie jest rośliną dwupienną, ale kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się w nieco innym czasie i rzadko dochodzi do samozapylenia. Tak więc należałoby dokupić drugą sztukę. Ale pomysł z akebią na martwej śliwce bardzo mi się podoba, wygląda egzotycznie i ciekawie. Chciałem tak zrobić z gruszą, ale ona ożyła niczym zombie i wypuściła setki dzikich wilków- pnącze by chyba tego nie wytrzymało :roll:
Awatar użytkownika
andreas74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 sie 2014, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno Wlkp

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Dziękuję.Cieszę się że mój pomysł się spodobał.Moja śliwka też po roku zaczęła się buntować.W stan spoczynku pomogłem jej Roundup-em.W rozwidleniach kilku głównych gałęzi nawierciłem tak około 15 cm głębokości otworki i zalałem go roundupem i tak jak stało tak stoi teraz piąty sezon.
Może troszkę off-topic ale w podobny sposób wykorzystałem drugą schorowaną i ledwo żyjącą śliwkę na której obecnie mieszka sobie milin amerykański

milin rok temu na wiosnę w tle pnie się akebia
Obrazek

a po półtora roku już udaje ładne drzewko
Obrazek

dół starej śliwy na pustym pniu zadomawia się Hedera.która zaplata puste miejsca.Trzeba tylko jej pilnować by szła pod pędami milinu bo zauważyłem że skutecznie potrafi przydusić do pnia cienkie odrosty milinu

Obrazek

Obrazek

Jest też na mojej działce "martwa" czereśnia która daje lokum Hederze

wracając do tematu Akebii mam pytanie na ile atrakcyjne są owoce. W poczekalni mam jeszcze starą gruszę i ma być ona podstawą Wisterii.Po przeczytaniu informacji od Geniodekt i zapylaniu Akebii mam dylemat czy posadzić drugą Akebię ( moja ma zadołowane kilka pędów z nadzieją ukorzenienia) czy odpuścić sobie owocki i poświęcić gruszę i puścić na niej Wisterię.

pozdrawiam
Andrzej :)
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

To akebii trzeba dać tak 2-3 lata na to, aby się rozhulała? Dobrze wiedzieć, właśnie zaczyna się 3 rok i mam nadzieje, że w tym roku przekroczy zeszłoroczne magiczne 5 cm przyrostu ;:218
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

To chyba złe stanowisko.. Ja sadziłem wczesnym latem i do jesieni przyrosła o około metr na kilku pędach. Teraz próbuję zmusić ją, by ostatecznie zrzuciła zeszłoroczne liście i zaczęła wypuszczać nowe. Chyba nie będzie z tym problemu, bo pąki są już napęczniałe.
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Coś podejrzewam, że raczej powodem było zbyt częste korzystanie z "pazurków" w celu spulchnienia ziemi, i dotlenienia korzeni i pewnie trochę naruszyłam korzenie i to ja spowolniło. Trochę zaniechałam moich szaleństw z "pazurkami". U mojej akebii również są zeszłoroczne liście a dodatkowo też zauważyłam świeże pąki, więc raczej będzie teraz dobrze - tym bardziej, że rok temu dość długo czekałam na pierwsze liście. A co do stanowiska to ma słońce do godziny 13 - 13.30 a później cień i jeszcze pod wieczór może otrzymać parę promyków zachodzącego słońca. Jest osłonięty od strony północnej i wschodniej a to w obawie przed przemarzaniem. Jest w miarę blisko ściany więc ma ciepło od nagrzanej ściany.
Poza tym wydaje mi się, że to też jest kwestia tego iluletnią roślinę się kupiło. Ja mam tendencję do zakupu młodych sadzonego, bo uważam, że szybciej i łatwiej się przyjmują. ;:218
Myślę jednak o przesadzenie na ścianę południową, ale ostatecznie podejmę decyzję, jak tylko ocenię siłę rozrostu akebii. Jeśli się rozhula to ją zostawię tam gdzie jest - jeśli nie, czeka ją przeprowadzka.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Akebia pięciolistkowa

Post »

Kilka miesięcy temu oglądałem program "Rok w ogrodzie".
Fachowiec, pan Marczyński tłumaczył, że aby akebia pięciolistkowa
dobrze owocowała, potrzebuje drugiej akebi, ale innej odmiany.
Obok akebi pięciolistkowej, należy posadzić np. akebie trójlistkową.
Pozdrawiam. Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”