Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Nie wzeszła mi marchew na najwcześniejszy zbiór.
Będę jeszcze mieć na jesienny zbiór i do przechowania, ale chciała bym zasiać jeszcze jakąś na szybszy zbiór.
Jaką odmianę teraz zasiać żeby można było ją zacząć zbierać pod koniec czerwca?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

tulipanka Może Ci ta marchew jeszcze wzejdzie, zależy jakie ma warunki. Co do odmian to na pierwszy siew wybieram wczesne odmiany o krótkim okresie wegetacji. Fajna była Karotka i Touchon ,ale w tym roku tylko była w sklepie z wczesnych Jagna i Bolero więc takie posiałam.
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Dziękuję telimenka.
Bolero akurat mam to jeszcze dziś ją wsieję.
Za bardzo kombinowałam z tą marchwią i chyba przekombinowałam. Porobiłam redliny żeby urosła mi na glinie ładna długa i strasznie mi tę redliny przesychałay.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Jeszcze nie stosowałam , ale czytałam że alkohol zmywa woski z nasion , które
blokują kiełkowanie . Mam zamiar zrobić próbę . Teraz ciągle pada to powinny
szybko kiełkować . Nasiona wysiewam w mały rowek by mi woda nie spływała
przy podlewaniu .
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

tulipanka Redliny warto zrobić szerokie i posiać na każdej redlinie 2 rządki marchwi w odstępie ok.15 cm. W międzyrzędzia, czyli rowki między redlinami żeby utrzymać wilgoć, można nałożyć ściółki (trawa, chwasty, słoma, liście). Całość okryć białą włókniną aż do wschodów. Ja jeszcze na włókninę dałam folię jak siałam w marcu, ale teraz mogłyby się siewki uparzyć jak słońce wyświeci. Jak masz miejsce to posiej na innym zagonku marchew, bo jest jeszcze duża szansa, że te wcześniej posiane jak dostaną wilgoci(deszczu) to wzejdą i będą wcześniejsze od dzisiejszych siewów. Mi przynajmniej tak się zdarzyło, że potem ta niby co nie wzeszła, szybciej wyrosła między świeżo posianymi i był kogiel-mogiel na całym zagonku.
anulab Ja też robię nieco głębszy rządek i po siewie jest troszkę niżej od reszty. Lepiej trzyma wilgoć i podczas podlewania woda nie spływa na boki (mniej wody się nadźwigam i chwasty wolniej rosną między rządkami bo mają sucho). A jak marchewka podrośnie to wyrównam podsypując korzenie, aby nie zieleniały.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

:wit Obsypywanie korzeni marchwi to dobry pomysł , gdyż dodatkowo zabezpiecza
przed połyśnicą marchwianką . Loty połyśnicy odbywają się 2 razy w sezonie -
druga połowa maja i na przełomie lipca . Dzisiaj ustawię tablice lepowe , a może lepiej
okryć włókniną ?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

anulab Tablice lepowe nie odłowią wszystkich muszek połyśnicy marchwianki. Ich się wystawia w celu orientacji. tzn. jeżeli się jakieś muszki złapią to znak, że zaczęły buszować. W dużych plantacjach wówczas idą opryski w ruch. Ale w naszych małych ogródkach chyba każdemu zależy na ekologicznych warzywach. Można muszkom połyśnicy zablokować dostęp, okrywając zagonki siatką lub cieniutką włókniną. Albo podlewać wyciągiem z czosnku i cebuli lub innym ziołem którego aromat dezorientuje muchówki i utrudnia im znalezienie marchwi po zapachu. Okrywanie i opryski stosujemy przez ok. 3 tyg. w czasie nalotu muchówek.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

21 Kwietnia wysiałem marchew BERLIKUMER 2 -PERFEKCJA GOF na taśmie. Po ilu dniach powinna zacząć wschodzić.
Pozdrawiam Andrzej.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Jeżeli mają wilgotną ziemię to max. 3-4 tyg. od siewu powinny zacząć wschodzić. Wysiałam (drugą turę)1 maja. Średnio wczesne Lenka i Nantes5 wzeszły po 2 tygodniach. Nasionka zwykłe siałam. Ja ma lekką ziemię, szybko się nagrzewa, natomiast w cięższej ziemi i zimnej wschody mogą być później.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Marchewki z rozsady, wyrywam po kolei jak leci. W szklarni zrobiło się bardzo tłoczno. Z jednej strony marchew z drugiej kalarepa zawalają pomidory posadzone pomiędzy nimi.
Obrazek
Obrazek
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Kiedy najlepiej przerwać marchewkę? Chodzi mi o wielkość. I czy ta wyrwana wsadzacie z powrotem w inne miejsce?
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Mi marchewka z taśmie z biedronki nie wykiełkowała. Siałam miesiąc temu.... Chyba nic już z niej nie będzie.... Jak myślicie?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Darek26 Ja przerywam jak mają ok. 2-3 cm i dokładnie widać wschody. Jak jest większa to wyrywając nadliczbowe roślinki, podrywa się korzonki tym co zostają, osłabiając ich. Najlepiej robić przerywkę w pochmurny dzień. Tej z przerywki ogólnie nie warto przesadzać - to nie to samo co marchewka z rozsady wysiana ekstra w doniczce . Chociaż jakby się bardzo postarać, np. widelcem wyciągać siewki z dużą częścią korzenia i od razu przesadzać do pulchnej i wilgotnej ziemi, to może i z tej przerywanej by się udało coś uchować ;:173 .
piekara114 Myślę, że po miesiącu powinny się już pokazać wschody. Chociaż była gdzieś dyskusja, że nasiona z taśmy i otoczkowane dłużej wschodzą. Ja tylko raz posiałam rzodkiewkę na taśmie i też długo wschodziła w dodatku bardzo rzadko.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”