Pompa ogrodowa, ale jaka ?Jaką polecacie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Najprostsze narzędzia są czasami najlepsze. W ostatnich latach nic się w pompach nie zmieniło. Jeżeli dysponujesz kwotą nie mniejszą niż 500 zł to może coś kupisz co Ci pomoże nawadniać działkę. Pompy ze wschodu są bardzo dobre pod warunkiem że nie pobierają razem z wodą-piasek. Ja swoim zbudowałem rodzaj szubienicy i na niej za pomocą linki stalowej wieszam na odpowiednią głębokość, z dolnym poborem wody jest tylko w części zanurzona, z górnym poborem wody, zanurzona jest całkowicie lecz tylko kilka cm. pod wodą. Moje służą mi już od 7-8 lat i nie mam z nimi problemu. Dużo wydajniejsza - nawet o połowę więcej jest pompa z górnym czerpakiem wody- pisze na niej że podnosi wodę do wysokości 70 metrów. od tej z dolnym czerpakiem wody która ma podnosić wodę do wysokości 50 metrów. Te 70-tki są podobno( jak mówił mi sprzedawca z targu) produkcji białoruskiej, te słabsze są produkcji ukraińskiej. Od rzeki do krańca działki mam do 100 m i obydwie pompy dostarczają wodę, zraszacze pracują bez problemu( oczywiście 50-ka widać że jest mniejsze ciśnienie) Tyle co mogę Ci przekazać w oparciu o swoje doświadczenia. Pozdrawiam Tadeusz.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam do mojego ogrodu "Ranczo Nokły-Tadeusz48"
michalp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 kwie 2007, o 21:58

Pompa jaką polecacie

Post »

Witam .

Mam problem, na mojej działce o pow. 3a mam studnie o głebokosci ok 3m. Dno studni jest zasypane kamieniami, słup wody ok 50-60 cm. Zastanawiam sie czy nie bedzie lepiej wykonac nową studnie abisyńską czy próbowac czyscic starą (nie da sie do niej wejsc gdyz ma ona srednice ok 50cm). Od działki jakies 20-30 metrów dalej plynie rzeczka. Czy opłacalne byłoby kupno pompy spalinowej (nie ma prądu.) i ciągniecie węzem wody z rzeczki? Koszt studni ok 550zł. Koszt pompy ok. 500zł razem z węzem. Prosze o porade co robić.

Edit: Woda do studni napływa bardzo wolno. A ja nie mam czasu siedziec na działce 3h i czekac na wode.

Pozdrawiam MichałP.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Na dłużej sprawdzają sie prostsze rozwiązania :roll:

Z tą spalinową pompą to teoretycznie wygodnie:

tylko kupić sprzęt, 30 m węża oraz zbiornik na wodę, aby mieć zapas na tydzień i grawitacyjnie wodę po działce rozprowadzać ( zbiornik oczywiście ze 2 metry nad ziemią ).

Ale po wszystkim trzeba zabezpieczyć pompę przed złodziejami - to może być największy minus tego rozwiązania :?
michalp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 kwie 2007, o 21:58

Post »

Działka teraz jest podlewana tylko 2 razy na tydzien. Wiec mysle ze jakby była pompa mogłaby byc podlewana tez 2 razy w tygodniu tyle ze wiecej wody. Takze zbiornik odpada.
Prosze innych o porade. Działka jest ok 500m od mieszkania takze transport pompy nie byłby utrudnieniem.
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Ja osobiście wybrałbym pompę spalinową, ponieważ woda w rzece zawsze będzie, a ze studnią rożnie bywa np. możesz trafić na mało wydajną żyłę i możliwe, że nie będzie starczać do twoich potrzeb. Jeśli chodzi o pompę, a nie chcesz jej dźwigać to zamontuj dwa kółka pompowane o średnicy około 15-20cm i uchwyt do ciągnięcia. :)
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2811
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pompa ogrodowa, ale jaka ?

Post »

Moi drodzy - tak sobie czytam o tych pompach. Ja mam w ogródku pompę głębinową Flora nie pamiętam teraz jaki typ, ale na bank nie 1200 W bo to jest pompa do wody czystej. Polecam wybrać inny typ ale do wody brudnej, wtedy jest mniejsza szansa na jej uszkodzenie. Pompy ze wschodu są bardzo dobre - hydroforami wschodniej produkcji babcia mojego P. pompowała wodę ze studni do domu a pompa była niezniszczalna - i po kilkunastu latach używania znalazła swojego amatora w postaci złodzieja - złomiarza.
Przy wyborze należy pamiętać żeby pompa była głębinowa lub żeby był to hydrofor bo inaczej nie będzie ciśnienia (nie ma go w pompie zatapialnej). Należy tez zwrócić uwagę na nominalną wysokość podnoszenia - lepiej jak jest większa ale nie zawsze ma to znaczenie, gdyż liczy się faktyczna różnica poziomów w trakcie jej pracy. Proponuję też zamontować pompę za pomocą plastikowych opasek np. w koszu plastikowym - uchroni ją to przed uszkodzeniem i dodatkowo zabezpieczy przed dostającymi się w jej bezpośrednie sąsiedztwo zanieczyszczeniami.
deca87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2013, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pompa na dzialke

Post »

Witam. Mam pewien problem. Jako, ze jestem zielony w tym temacie postanowilem sie tu zarejestrowac i zasiegnac rady fachowcow wiec mam nadzieje, ze pomozecie. Sprawa sie przedstawia tak. Od 2 lat mam dzialke 3 ary. Mam na niej pompe (abisynke) ale znudzilo mi sie juz podlewanie wszystkiego konewka i co chwile napelnianie beczki woda. Chcialbym zamontowac u siebie pompe hydrofor(choc niekoniecznie). tzn abisynke zostawic(rura z ziemi wychodzi na 80cm), jedynie pod nia zrobic wyjscie do pompy aby byla i abisynka i hydrofor. I tutaj sendo sprawy. Jaka pompe polecacie tzn parametry, czy musi to byc hydrofor czy moze byc jakas inna. Na co zwrocic uwage przy wyborze pompy i w ogole jak sie do tego zabrac :oops: . Aha dodam, ze nie mam pojecia na jakiej glebokosci jest wkopana rura z abisynka poniewaz kiedy kupywalem dzialke studnia byla ja jedynie dokupilem abisynke do niej. Z gory dziekuje za podpowiedzi nie znecajcie sie zbytnio nad tym ze jestem w tym temacie zielony ;:124
blizniak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 4 lis 2010, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pompa na dzialke

Post »

Witam kolegę. Myślę, że ważnym elementem w doborze pompy jest określenie głębokości poboru wody (wysokość podnoszenia pompy). Związane to jest z doborem określonej mocy pompy co przedkłada się później na ciśnienie końcowe dyszy podlewającej.
Następnie musisz wybrać rodzaj pompy. Myślę, że ten link pomoże http://www.leroymerlin.pl/porady/ogrod/ ... l1495.html . Zestaw hydroforowy możesz wykorzystać dodatkowo do zasilania domku na działce lub innych celów. Wadą zestawu jest zamknięcie działki na zimę. Trochę waży i trochę zajmuje miejsca. Chyba, że działki na zimę nie zamykasz?
Jak mowa o podlewaniu proponuję pompę przenośną do podlewania. Odkręcasz abisynkę, wkręcasz trójnik i abisynkę zakładasz na trójnik. Do wolnego odejścia z trójnika wkręcasz kawałek rurki (można kupić już nagwintowany dowolnej długości) lub łącznik, następnie zawór zwrotny i ... proponuję kran z automatycznym łączem (tak jak szybkozłączki do węży ogrodowych). Do pompy też montujesz "elementy łączne" zakończone szybkozłączką. Możesz teraz zwykłym wężem do podlewania (lepiej zastosować wąż trochę lepszej jakości) łączyć pompę szybko i bez wysiłku w każdej chwili w razie potrzeby. Pamiętaj musisz zwracać uwagę (kiedy nie będzie podawać wody lub zmniejszy się ciśnienie podawania) na szczelność połączeń w szybkozłączkach. Przy nieszczelnych będzie zasysać powietrze zamiast wody co następnie skutkuje szybszym zużyciem łopatek wirnika. Pompa bez wody nie powinna pracować.
Oczywiście możesz wybrać inne rozwiązanie podłączenia lub inną pompę. Link powinien pomóc.

Powodzenia
Bliźniak
deca87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2013, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompa na dzialke

Post »

No wlasnie... jak okreslic glebokosc poboru wody?? Domyslam sie, ze to bardzo wazna kwestia aby pompa spelniala swoje zadanie i zeby bylo cisnienie na wezu tak jak piszesz. Pomysl z trójnikiem to dobry pomysl a nawet bardzo dobry i chyba zrobie tak jak radzisz( nie bedzie to chyba zbyt skomplikowane). Pompa jest mi potrzebna glownie do podlewania roslin no i trawy. Sporadycznie do innych celow. Jaki rodzaj pompy ty bys doradzil? Wiem, ze to banalne ale chcialbym zeby pompa byla w miare dobra i w miare przystepnej cenie
blizniak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 4 lis 2010, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pompa na dzialke

Post »

Spróbuj tak. Musisz odkręcić abisynkę, weź zwykły sznurek, dowiąż do niego coś ciężkiego żeby weszło do rury (może to być zwykła nakrętka od śruby coś innego) i wpuść do środka. Jak sznurek przestanie być wciągany przez ciężarek to znaczy, że "nakrętka" jest na dnie. Masz już orientacyjną wysokość.
Odnośnie pompy. Proponuję pójść do najbliższego sklepu gdzie sprzedają pompy - tam dobiorą tobie parametry i jakąś polecą. Sprawdź ceny pomp takich parametrów w internecie i supermarkecie (może być leroy, praktiker, castorama lub obi) Wybierz model najlepiej takiej marki co ma serwisy w Polsce.
Tak naprawdę, ja kupuję tanie sprzęty w supermarkecie, mam 2 lata gwarancji i jak mam awarię oddają bez problemu kasę nawet przy 2 latach. Nie umiem polecić Tobie określonej marki, po prostu nie wiem.
Spróbuj tak jak napisałem. Czasami za niewielkie pieniądze nawet najtańsze produkty pracują kilka lat.

Pozdrawiam
Bliźniak
deca87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2013, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompa na dzialke

Post »

dziekuje. Bardzo mi pomogles :uszy
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pompa na dzialke

Post »

chciałbym zwrócić uwagę, iż hydrofor nie zawsze ma siłę pompować wodę - czyli ssać.

Przeciętny hydrofor daje ciśnienie 3,5 bar: czyli pcha wodę na wysokość 35 m. Nie oznacza to, że będzie potrafił z takiej głębokości zassać.
Hydroforu nie da się zatopić w studni.

Należy doczytać w instrukcji obsługi z jakiej głębokości może zasysać. Czasami możliwe podciśnienie w podawane barach (atmosferach w dużym skrócie). Łatwo to przeliczyć na głębokość: przyjmuje się że 1 bar = 10 m.

Rozważ czy potrzebny będzie Tobie hydrofor czy pompa zatapialna. Hydrofor ma tą zaletę, przy mniejszym a częstym rozbiorze wody - że nie włącza się co chwilę. (ma zbiornik w którym gromadzi się woda pod odpowiednim ciśnieniem). Jednak, gdy chodzi tylko o podlewanie ogrodu, to czasem pompa zatapialna wystarczy. Tyle że One nie lubią gwałtownej zmiany przepływu.

Te słabsze pompy zatapialne mają wydajność max 300l/min i wysokość podnoszenia 8-10 m (piszę o produktach marketowych za 60-300 zł). Oznacza to, że przy różnicy wysokości 4 m (między zwierciadłem wody (a nie dnem studni) a poziomem wylotu) ich wydajność może spaść także o połowę. W niekorzystnej sytuacji, można je wykorzystać do zasilania hydroforu, a hydrofor będzie dawał główną "siłę" ciśnienie w wężu do którego przyzwyczailiśmy się z wodociągów.

Każda pompa powinna mieć wykres wydajności. Niektóre mają bardziej płaskie, inne strome, zależnie czy nastawiona była na wydajność w l/min czy na ciśnienie przy założonej mocy silnika.
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: pompa na dzialke

Post »

U mnie pompę elektryczną do abisynki podłączyłem tak
Obrazek
Trójnik, zawór zwrotny i dalej do pompy.Mam też zawór do zalewania pompy wodą.
Woda jest okolo 3 m poniżej poziomu gruntu.Pompa jest oddalona od ujęcie 5 m.
Do podlewania ogódka 300m2 całkowicie mi wystarcza pompa WZ250
pozdrawiam
Kazik
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”