Różanka Fridy

Zablokowany
Awatar użytkownika
majka411
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13236
Od: 12 sie 2009, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ogród k/Wyszkowa

Re: Różanka Fridy

Post »

:wit Danusiu
jak znajdziesz chwilkę wstaw zdjęcia. Chętnie pooglądamy co kwitnie w ogrodzie. ;:196
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Re: Różanka Fridy

Post »

ja też Danusiu proszę o zdjątka przez te remonty prawie nie jeżdzę tamtą stroną, mnie też czekaja małe zmiany w ogródku
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Różanka Fridy

Post »

W tym roku zarządziłam rewolucję ogrodową (dawno nic się nie działo) i właśnie realizuję. Czasu na fotki już mi nie zostaje. Najpierw były plany i przymiarki, później wyznaczyłasm termin rozpoczęcia, II połowa września, ale ... po powrocie z pracy w czwartek czekała mnie niespodzianka - prace ruszyły, bo trafił się pomocnik. Mój młodszy syn zaoferował pomoc w czwartek i sobotę. Okazało się, że był także w niedzielę, bo też praca trwała. Poszła do przesadzenia całkiem duża rabata różana, w jej miejsce będzie trawnik. Radosny duecik, czyli mój mąż i syn wykopali róże oraz większość roślin towarzyszących, ułożyli stos, obsypali korzenie ziemią i przystąpili do oczyszczania miejsca pod trawnik, wykopując wszelką drobnicę, w tym mnóstwo cebul wszelakich. Przy okazji 90% metryczek poszło do ogniska jako niepotrzebne śmieci, więc większość róż mam NN. We czwartek wróciłam z pracy późno i wykończona, więc do ogrodu wyszłam by pochwalić i tylko trochę pomarudzić. Przesadziłam jedną roślinę, ot, żeby nie było, że nic nie zrobiłam. Róże czekały do piątku, do mojego powrotu z pracy. A potem to już maraton, nawet niedziela mnie nie powstrzymała, a i tak nie dałam rady wszystkich posadzić na nowe miejsce. A dzisiaj nie mogę się ruszać. Miesce na trawnik oczyszczone, wyrównane, teraz musi się "uleżeć", potem trawa. Mąż jest za trawą z rolki, ja za siewem, nie mam pojęcia czyja opcja wygra. Raczej ustąpię, bo pielęgnacja trawnika to zajęcie męża.
Do przesadzania, a raczej rozsadzania celem poluzowania, mam jeszcze sporo. Rabata cienista przy lesie jest do poprawki, rabata pod dębami również, rośliny "wchodzą" na siebie, głównie hosty i hortensje ogrodowe, a w innych miejscach pustki, bo coś wypadło. Do całkowitej przebudowy jest rabata pod brzozami. Nie mam pojęcia kiedy to zrobię, zapewne część pracy przełożę na wiosnę.

Wyrosły mi w różnych dziwnych miejscach ciemierniki z nasion, nie mam pojęcia, czy można je ruszać, poradźcie proszę.
I jeszcze problem, z jakim roślinami je łączyć? U mnie są z hostami, ale hosty je teraz zakrywają, wręcz przyduszają. Może żurawki byłyby lepszym towarzystwem?
Pozdrawiam serdecznia, Danuta
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Re: Różanka Fridy

Post »

Danusiu ciemierniki mogą rosnąć w zacisznych półcienistych miejscach u Joasi widziałam pięknie kwitnące pod brzozą , ja swoje zakupiłam na wiosnę więc nic więcej nie mogę powiedzieć na razie
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
majka411
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13236
Od: 12 sie 2009, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ogród k/Wyszkowa

Re: Różanka Fridy

Post »

:wit Danusiu plany bardzo duże.... szarpnęłaś się jednocześnie aż na tyle zmian ;:173
Na czym stanęło z trawką.... posiana? Będzie nowa rabatka różana ;:138
Pomocnicy, to fajna sprawa, ale ........ znając właśnie takie i podobne przypadki wolę sama przy różach popracować. W najgorszym wypadku proszę tylko o pomoc jeżeli czegoś nie mogę uradzić. Co słychać, czy prace się posuwają? Teraz jest ładna pogoda można działać. ;:196
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Różanka Fridy

Post »

Prace ciągle trwają, właściwie nie ma dnia przerwy, z wyjątkiem niedzieli. Miejsce pod trawnik jest gotowe, ale nie obyło się bez problemów. Po usunięciu roślin, lampa wkomponowana w rabatę do trawnika nie pasowała. Przesunięcie jej zajęło sporo czasu i trudu (lampa sieciowa, przewody poprowadzone poniżej miejsca zamarzania gruntu, czyli prawie metr). Jest nowa rabata różana - kolorowa z bylinami i przebudowana z konieczności rabata różana żółta (dużo róż wypadło), jest rabata krzewowo-bylinowa oraz nowa rabata półcienista a także nowoobsadzona rabata dwubrzozowa (słoneczna i sucha). Jest uporządkowany jagodnik, czyli zabiedzone krzewy porzeczek i borówki amerykańskiej wydobyte z lasu i posadzone w nowym miejscu. Las na porzeczki "wszedł". Może będą owocować?
Starałam się wykończyć brzegi rabat oraz obsadzić "placki" po roślinach (albo nie polubiły miejsca, albo odwiedził je kret). Do uporządkowania (trzeba rozrzedzić) została rabata cienista na skraju lasu, tam są mocno rozrośnięte hortensje i boję się je ruszać, rabata różana "czerwona" i wielka rabata przed domem (witająca) oraz dokończyć rabaty pod dębami. Raczej nie uda się wszystko w tym roku.
Dzisiaj znów mam pomocnika i we dwóch z mężem mają uporządkować żwirowisko, czyli zdjąć żwir, oczyścić go, oczyścić i wyrównać miejsce pod żwirowisko, rozłożyć i umocować włókninę, rozsypać żwir. Jeśli żwiru mału, dokupić.
Ufff ... ;:223
Awatar użytkownika
majka411
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13236
Od: 12 sie 2009, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ogród k/Wyszkowa

Re: Różanka Fridy

Post »

:wit Danusiu...... czytam co u Ciebie się dzieje i za głowę się łapię ;:oj
Tyle zmian na tylu rabatach, a na koniec jeszcze ten żwirek ;:oj zdejmowanie czyszczenie o.... kurcze to musi być dopiero robota ;:173
Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie zaprezentujesz nam poszczególne rabatki.
Bardzo jestem ciekawa jak one wyglądają.
Życzę Ci dobrej pogody na dokończenie prac w ogrodzie. ;:333
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Różanka Fridy

Post »

Majka, ja sama się dziwię skąd mam tyle siły i uporu. Mam nadzieję, że w pełni nowego sezonu będę zadowolana i moje szaleństwo zadowoli się niewielkimi poprawkami.
Żwirowisko gotowe. Pomocnik się nie stawił (wytłumaczył sie ważnymi sprawami), więc mąż zrobił wszystko sam.
Wczoraj porządkowałam jedną z rabat pod dębami, co wiązalo się z przesadzaniem rozrośniętych host i pokaźnej hortensji ogrodowej. Przy okazji musiałam odrobinę przesunąć cisa (niezbyt wybujały) i wreszcze przesadziłam ciemierniki, które były zupełnie zarośnięte hostami, wręcz wplątane w korzenie. Pozyskałam niewieki jałowiec kolumnowy, bieczaczek rósł, a raczej wegetował wciśnięty między dużą tuję a niski stary jałowiec. Na razie przebywa w hotelu, czyli wiaderku na chwasty. Dzisiaj znajdę mu miejsce. Cieszy mnie deszcz, dobrze zrobi roślinom po przesadzaniu.
Pozdrawiam, Danuta
Awatar użytkownika
majka411
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13236
Od: 12 sie 2009, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ogród k/Wyszkowa

Re: Różanka Fridy

Post »

:wit Danusiu w sumie dobrze, że masz taki zapał do zmian. Zrobisz to na jesieni, a wiosną
będziesz podziwiać swoje nowe pomysły. Ja też wszystkie zmiany wolę robić na jesieni.
Tym bardziej, że one na początku wyglądają na demolkę, a dopiero wiosną zaczynają
pokazywać swoje piękne oblicza.
Powodzenia Danusiu, żeby udało Ci się wszystko pokończyć jeszcze tej jesieni. ;:196
Awatar użytkownika
JLG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2198
Od: 15 mar 2009, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ząbki k. Warszawy

Re: Różanka Fridy

Post »

Wooow, ale zmiany. Prostuję, że u mnie ciemierniki faktycznie rosną pod brzozą, ale raczej przy kompostowniku :;230 i też mam je posadzone hostami, na razie jeszcze nie zarośnięte...
linki Lesi
aktualny
Pozdrawiam ciepło - Joasia
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Różanka Fridy

Post »

Zakończyłam ostatecznie demolkę jesienną, reszta, już znacznie mniejsza - wiosną. Dzisiaj zostało założone nawodnienie trawnika, więc finisz.
Róże jeszcze kwitną, skromnie, ale zawsze to miło, czekają na zimowe okrycia.
A ja zadbam o ręce, do wiosny powinnam osiągnąć biel atlasu i miękkość jedwabiu, no i pazurki słusznej długości oraz przepięknej urody i kształtu. Ot, takie tam marzenia ogrodniczki.
Pozdrawiam, Danuta
Awatar użytkownika
majka411
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13236
Od: 12 sie 2009, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ogród k/Wyszkowa

Re: Różanka Fridy

Post »

:wit Danusiu, dużo zrobiliście, ;:138 teraz tylko wiosna niech szybko zawita.....a, to takie marzenie. :D
Masz kilka miesięcy, to łapki i pazurki doprowadzisz do perfekcji. :;230
April
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7817
Od: 8 lut 2012, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Różanka Fridy

Post »

Poczytuję sobie historię powstania ogrodu, bardzo ciekawa. Wielki upór i determinacja. Sporo ciekawych różyczek o których rozmyślam w długie jesienne wieczory :D
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”