Jałowiec - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Januszszcz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 mar 2016, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Jałowce choroba

Post »

Witam,

Przeczytałem watek ale nie za bardzo mam odpowiedź w moim przypadku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Plan mam taki, oczyścić środek z uschniętych igieł, i bym czymś opryskał. na grzyby pewnie i może przędziorka. Pytanie czy już teraz - styczeń - pryskać.

jak uważacie? bedę wdzięczny za wszelkie rady.
Szkoda by było te jałowce zmarnować
pozdrawiam

Janusz
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowce choroba

Post »

Najlepiej od razu napalmem - pomoże na wszystko ;)
A tak na poważnie to ja bym najpierw się upewnił co jest powodem, a dopiero potem dobrał ewentualny lek.
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Witam,

Jak wszyscy tutaj również i ja zaobserwowałem, że coś jest nie tak z moimi jałowcami. Posiadam trzy takie drzewka na tym ze zdjęć objawy widać najbardziej.

Z tego co czytałem to albo jakiś licinek albo grzyb. Końcówki uschnięte przełamywałem i nie udało mi się zauważyć aby wysypywały się odchody larw więc chyba to nie to pierwsze więc skłaniał bym się, że to jakiś grzyb. Czym to najlepiej spryskać i kiedy powinny pojawić się jakieś efekty (bo jak ich nie będzie to może jednak to te larwy licinka)? Na grzyba posiadam aktualnie Proplant, niebawem dojedzie Amistar i Topsin, dla wzmocnienia wszystkich moich drzewek kupiłem jeszcze Biosept Active.

Wszystkie drzewka pryskałem wczoraj na przędziorka. Ile powinienem odczekać aby móc wykonać ponowny oprysk? Czy to na grzyb, czy to na jakieś robale?

Przed chwilą przeglądałem jeszcze te jałowce no i... Chyba jeden problem odnaleziony tylko nie wiem co to jest. Nie wiem co w tym roku się dzieje, że na różnych drzewkach są różne robale :/

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Kiedy to zostało zasypane? Korzenie cierpią pod tym kamieniem, bo jałowce lubię przewiewną glebę.Wzrusz płytko ziemię i wymień na korę, a jeśli jest włóknina to usuń.Jałowiec ma przecież rodowód leśny, a tam kamień mu korzeni nie uciska, tylko lekka ściółka.
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Kamień jest od początku czyli od trzech lat i tak jest przy każdym drzewku. Miałem właśnie plany aby w tym roku odsunąć te kamienie, wyciąć bardziej włóknine i posypać korą. W szkółce w której kupowałem wszystkie drzewka powiedzieli mi, że kamienie ok pod warunkiem, że będą odsunięte od pnia i nie będą go dotykały. Ale chyba co kora to kora.
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Dysponuję niestety tylko takim zdjęciem. Czy jest szansa na podstawie tej fotki żeby określić co może być temu jałowcowi i jak go ratować?

Obrazek
olusia_20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2020, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prosze o pomoc jałowce pleśń grzyb ?

Post »

Dzien Dobry, mam problem z jalowcami. Mam skarpe na ktorej iest ok 50 jalowcow ok 4 letnich. Ostatnio zauwazylam ze zaczynaja brazowiec i odkrylam, ze pod spodem maja taki nalot (zdjecia) na razie nie jwst on na wszystkich jalowcach ale widze ze stopniowo zaczyna sie pojawiac. Prosze o pomoc co zrobic aby je uratowac
Obrazek

Obrazek
sarritaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 gru 2020, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jałowiec Blue Arrow jak go ratować?

Post »

Witam :) bardzo potrzebuję pomocy.... Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem i nie wiem jak mam ratować Jałowce... Dokładnie 13 maja tego roku posadziliśmy ok 50 szt Jałowca Blue Arrow
Na pierwszym zdjeciu Jałowce w dniu zakupu

Obrazek

A teraz w grudniu wyglądaja tak :

Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek

Po posadzeniu zostaly po miesiacu podlane rozrobionym mocno florovitem a w sierpniu(bo wtedy zaczeliśmy widzieć że coś im zaczyna dolegać) produktem na zielenienie igieł specjalnym dla iglaków.

Bedę bardzo wdzieczna za pomoc
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Normalnie podejrzewałbym, że w zimie zwyczajnie uschły z braku wody. Ale skoro zaczęło się w sierpniu to może fytoftoroza? W internecie są opisy jak ją rozpoznać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Zbyt duże, mają obcięte korzenie, by się zgrabnie mieściły do niewielkiej doniczki.Nie miały prawa się przyjąć tak wykopane i potraktowane.Starsze jałowce źle znoszą przesadzanie i uszkodzenia korzeni.Najlepiej kupować małe w doniczkach i sprawdzać bryłę korzeniową czy wyrośnięta w danej doniczce.
wojtek89r
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 maja 2021, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychające się końce tuii

Post »

Tuje mają 9 lat,od kwietnia zaczęły usychać końcówki gałęzi,proszę o pomoc w celu ustalenia przyczyny

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Usychające się końce tuii

Post »

Nie pamiętam co to za choroba, ale pamietam że zapobiega sie jej Miedzianem zależnie od pogody- od końca marca lub w kwietniu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychające się końce tuii

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”