Jałowiec - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Jałowiec mi usycha

Post »

Witam i bardzo proszę o pomoc - podsycha mi jałowiec. Nie wiem co mu jest ani jak mu pomóc. Nie zauważyłam żadnych szkodników, czyżby miał za sucho??? Co prawda rzeczywiście go nie podlewałam, ale przy tej pogodzie dostaje sporo wody deszczowej. Co robić????

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Grzegorz B

Post »

Kasiu, trudno powiedzieć co jest przyczyną podsychania :( . U mnie też podsychał jałowiec i inne drzewka iglaste od środka ku zewnętrznej części krzewu. Wszystkiego próbowałem i nic. I wiesz co zrobiłem, usunąłem wszystkie suche igiełki i czekam co będzie dalej. Jak na razie dalej nie podsycha :wink: Słyszałem, że to może zależeć od wieku drzewa, które wraz z wiekiem traci igły od wewnętrznej strony lub od suszy lub od przesadzenia. Nawet jeśli w początkowej fazie nieusychał, to nie znaczy, że nie odczuł przesadzania i może w późniejszym okresie troszkę podeschnąć.

Kasiu oskub, go z tych suchych igieł to nie będzie tak nieprzyjemnie wyglądał :wink:

Może jeszcze ktoś Ci poradzi.

Zobacz jeszcze tutaj, może coś znajdziesz http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1631
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Grzesiu, dzięki za odpowiedź. rzeczywiście, oskubię go z tych igiełek. I chyba podsypię go nawozem przeciw brązowieniu igieł (na opakowaniu napisane jest, że można używać przez cały czas) - może co pomoże.
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

to chyba jest Juniperus squamata 'Meyeri' mój też dołem podsycha to normalne zjawisko u senilnych odmian.
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

To rzeczywiście jest jałowiec łuskowy "Meyeri". Mam też drugiego w innej części ogródka i wygląda niestety tak samo. A wczoraj obejrzałam jałowca Blue Alps i w środku, od pnia, wygląda tak samo. Mówisz, że to normalne? A co to znaczy odmiany senilne?
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Senilne tzn starcze (już małe sadzonki kwitną i owocują) w zasadzie mnożona wegeataywnie roslina ma tyle lat co pierwsza, niektore odmiany mają już nawet po 150 i więcej lat. Juniperys squamata 'Meyeri' urodził się w 1914r.
Grzegorz B

Post »

kasia176 pisze:Grzesiu, dzięki za odpowiedź. rzeczywiście, oskubię go z tych igiełek. I chyba podsypię go nawozem przeciw brązowieniu igieł (na opakowaniu napisane jest, że można używać przez cały czas) - może co pomoże.
Kasiu, ja taki nawóż stosuję tylko trzy razy do roku. Dwa razy wiosną w dwutygodniowych odstępach i raz na jesień. Częstsze nawożenie nim wydaje mi się zbędne, tym bardziej, że zasilam iglaki zwykłymi nawozami.

A u jałowców, takie podsychanie igieł to normalne zjawisko, a w wewnątrz rośliny to standard. Więc należy wziąć rękawice i oczyszczać rośliny z tych suchych igieł, bo z czasem mogą powodować choroby.

Jest to dość nieprzyjemne, bo strasznie kują :evil:
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Xipe, dzięki za poszerzenie moich horyzontów wiedzowych :D Nie wiedziałam, że mam u siebie takie staruszeczki :D

Grzesiu, przestaję się zatem martwić. Tego nawozu (ani innych) nie używałam pod nowo posadzone iglaczki, bo gdzieś czytałam że nie należy tego robić. Dziś oskubałam jałowca, posypałam mu nawozu przeciw brązowieniu igieł i sowicie podlałam. Teraz wygląda tak:

Obrazek
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Grzegorz B

Post »

Kasiu, świetnie wygląda. Z czasem zgubi wszystkie te dolne igiełki, ale taki też będzie wspaniały :wink:
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Można pomyśleć o formowaniu :idea:
Sama się zastanawiam (też mam takiego jałowca) tylko muszę sie podszkolić w tym zakresie .
Grzegorz B

Post »

Mnie się wydaje, że nadaje się on do formowania, ale ja na razie się tego nie podejmę, bo mi zawsze żal ciąć takie drzewka. Gosiu, może jak troszkę poczytam, to przekonam się do formowania iglaków i wtedy... :wink: A za ten czas, może już Ty swojego uformujesz, to będę miał od kogo zgapić, jeśli oczywiście pozwolisz, a i rad myślę nieposkąpisz :wink:
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Widziałam w szkółce uformowane takie jałowce(przy okazji cyknę fotki) bardzo mi się podoba i jest to alternatywą przy problemie wypadania igieł .
Jeśli uda mi sie posiąść umiejętność formowania to chętnie sie z Tobą Grzesiu podzielę tą wiedzą .
Przy najbliższej bytności poproszę właścicielkę szkółki o kilka wskazówek ,to miła osoba i na pewno chętnie podpowie jak to robić.
Grzegorz B

Post »

Świetnie Małgosiu, może wreszcie coś się uda uformować, bez szkody dla rośliny :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”