Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Po kolej.
1. Nie widzę w tym większego problemu. Na przyszłość sugeruję rozsypać wilgotne podłoże na dużej płaskiej powierzchni, ja do tego używam kuwet. Bardzo mokra ziemia o grubości warstwy około 2-3cm wysycha w zimnej piwnicy w tydzień. W pokojowej temperaturze będzie to trwało pewnie ze 2-3 dni. Wyparzenie podłoża zabiło całą florę bakeryją ale w przypadku sucholubnym roślin nie ma to większego znaczenia.
2. Nie wiem co to jest ziemia z Lidla albo z Biedronki. Trudno wymagać od nas byśmy byli omnibusami i dokładnie znali wszystkie podłoża dostępne we wszystkich sklepach, kwiaciarniach lub marketach. Zobacz jaki jest skład tych substratów i na tej podstawie podejmij decyzję o ich zakupie.
3. Brak dokładnych danych. Czy żwir jest z budowy czy piaskownicy czy ze żwirowni ma niewielkie znaczenie. Ważniejsza jest jego granulacja. Nie są pożądane w większych ilościach drobiny mniejsze niż 1mm, jeśli tego jest dużo należy cześć takiego pyłu odsiać. Sitko z drobnymi oczkami można kupić praktycznie wszędzie. Z drugiej strony żwir o granulacji większej niż 2mm też nie jest najlepszy, bo korzenie będą miały problem z pobieraniem substancji odżywczych. Także wielkość roślin ma znaczenie. Im mniejsze roślinki tym podłoże powinno mieć mniejsze ziarna. Im większe rośliny z grubszymi korzeniami tym poszczególne elementy podłoża mogą mieć większą średnicę.
4. Kolejne nieprecyzyjne określenie. Wg mnie jeśli średnica ziaren jest nie większa jak 5mm to raczej jest ok. Ja nie używam keramzytu, bo go nie lubię ale to pewnie moje osobiste uprzedzenie.
5. Sukulent sukulenowi nie równy. Kaktusy to także sukulenty. Jeśli pod pojęciem sukulnet rozumiesz np. Lithops to tu podłoże powinno być jeszcze bardziej mineralne niż dla typowych kaktusów. Zatem napisz, o jaką grupę sukulentów Ci chodzi to może będzie szansa Ci coś na ten temat napisać. Ogólnie nie wiązałbym terminu przesadzenia z ilością humusu w nowym podłożu. O przesadzaniu raczej decyduje roczny rytm życia roślin a nie co w substracie się znajduje.
6. Należy usuwać możliwie dużo korzeni, zwłaszcza tych drobnych. One zazwyczaj umierają zimą poprzez zasuszenie. Roślina pobiera substancje odżywcze nowo przyrastającymi włośnikami a nie starymi korzeniami. Zatem należy usunąć całą drobnicę a pozostawić grube, stare korzenie tworzące podstawę systemu. Oczywiście, jeśli jest rzepa nie można jej uszkodzić. Po usunięciu nadmiaru korzeni roślina potrzebuje około tygodnia do dwóch na zagojenie ran. Po tym czasie można zacząć ją podlewać.

Przede wszystkim nie piszesz, w jakim podłożu obecnie są Twoje rośliny. Jeśli podłoże jest jeszcze przyzwoite i mogą w nim wytrzymać jeszcze jeden sezon to może odpuścić sobie teraz wariactwo z ich przesadzaniem. Jeśli masz rośliny kwitnące wczesną wiosną np. rebucje to przesadzanie na wiosną zakłóci ich kwitnienie. Jeśli masz rośliny przechodzące okres spoczynku latem np. lobiwie to można wtedy je przesadzić. Ja przesadzam rośliny przez cały sezon, robię to w przerwach między podlewaniami. Ważne, by usuwać roślinę ze starej ziemi gdy jest ona sucha i zachować rygor odczekania około tygodnia między przesadzeniem a następnym podlaniem roślin. Dla mnie zimowe przesadzanie jest zwyczajnie wygodne, bo wtedy mam na to czas.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Cześć
Jak przesadzacie sukulenty ze sklepu, które zostały posadzone w nieodpowiedniej ziemi?
Zazwyczaj można wybrać trochę ziemi nieprzerośniętej przez korzenie, ale znaczna część zostaje, co wtedy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

W tym wątku, do którego przeniosłem Twój post znajdziesz odpowiedź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

W jakie doniczki przesadzacie kaktusy? Może gdzieś o tym było, ale nie mogę znaleźć.
Trafiłam w necie na dobre doniczki dla kaktusów z długim korzeniem, takie 7x7x10 w sam raz wielkość,
ale niestety nie do kupienia.
Są natomiast większe 9x9x14. To już zdecydowanie za duże.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Z tego co pamiętam to jeśli chodzi o doniczki dyskusja dotyczyła głównie plastikowe/gliniane i okrągłe/kwadratowe :s)
Są do kupienia w necie doniczki 7x7x9cm.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Jedna sztuka 2 zł ;:oj ;:oj
To wobec tego kupię styropianowe kubeczki do kawy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Ja używam tych 7x7x9cm dla roślin z rzepami. Są super. Brakuje mi trochę większych, takich 8x8x9. Mam dużo roślin posadzonych w 8x8 ale one są za niskie, mają jakieś 6cm wysokości.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

No i mam kubki do kawy papierowe, znakomite, za grosze.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Pytanie jaka trwałość. No i okrągłe, więc summa summarum na ciut krócej wystarczą 8)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Niekoniecznie, w kubku papierowym już trzeci rok rośnie haworcja limifolia i ma się b.dobrze i haworcja i kubek.
Kubki są wielkości ok.300 ml więc w sam raz. Na próbę już jednego przesadziłam, ponieważ ziemię dawałam nową dwa lata temu,
więc teraz wymieniam podłoże na nowe i pięknie się zmieściło. Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

witam
mam pewien problem z przesadzanie roślin i może ktoś z was spotkał się z czymś podobnym. Oczywiście znam wszelkie prawidła związane z przesadzaniem. Po przesadzeniu rośliny cieniuję około tygodnia, potem daję je na docelowe miejsce w szklarni, oczywiście nie podlewając jeszcze przez około dwa tygodnie. Po tych przykładowych trzech tygodniach podlewam delikatnie (nie na całość) tak aby roślina delikatnie się napiła (choć zwykle tego napicia nie widać po takim podlaniu) i dopiero po kolejnych 2 tygodniach podlewam na całego czyli tak aby cała doniczka była nawodniona. Zawsze jest ten sam schemat (oczywiście dotyczy on tylko części z przesadzanych roślin) - widać że roślinki pięknie piją wodę, aż do czasu kiedy niestety robią się matowe miękkną i zaczynają gnić.

Zastanawiałam się czy przyczyną nie jest to że z początku roślina się nawadnia ale nie jest jeszcze w stanie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci który przez około tydzień zalega w doniczce i dlatego efekt końcowy jest jaki jest?
Jedynym rozwiązaniem byłoby podlewanie ich na pół gwizdka przez cały sezon, albo posadzenie ich jeszcze w luźniejszym podłożu które jeszcze szybciej przeschnie. No chyba że jest to naturalne zjawisko w tym sensie że zwyczajnie część się przyjmie a część nie i nic z tym nie bardzo da się zrobić, w końcu są to rośliny.

Dodam jeszcze tylko, że mowa o przesadzaniu roślin w obecnym terminie czyli gdy rośliny są w okresie wegetacji, jeżeli przesadzane są w zimie lub pod koniec okresu wegetacji to problemu nie ma.

czy macie jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Jakie to rośliny?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Głównie meksykańskie gatunki Turbinicarpus, Epithelantha, Lop...., A. asterias itd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”