Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

przemek1136 pisze:Peonio tak jak pisze Swagman odmiana Carpaticum rośnie nieco silniej i ma tak jak Twoja płatki z żółtymi plamkami. Podobno jest jeszcze L autumnale-śnieżyca jesienna.
Same dobre wieści o niej : zdrowa, silna, i urocza. Dokupię cebulek jesienią.Dziękuję wam za info.
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

co do tych żółtych plamek się nie zgodzę -różnica polega na tym ze śnieżyca w odmianie karpackiej ma zawsze 2 kwiaty na łodydze natomiast gatunek nominalny tylko czasem :idea: :wink:
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Sprawdzałem w trzech źródłach: B. Grabowska, T. Kubala "Rośliny cebulowe", D.G. Hessayon "Ekspert-rośliny cebulowe" oraz "Wielka encyklopedia Roślin Ogrodowych". Możesz się oczywiście Swagman z tym nie zgadzać ale var. (subsp.?) carpaticum ma jednak żółte plamki i niekoniecznie ma po 2 kwiaty na łodydze. Twój opis pasuje dokładnie do innej odmiany no ale to już inna bajka. Cieszę się, że jest nas kilka osób chcących ustalić prawidłowe nazewnictwo choć jest to trudne a i w poważnych opracowaniach zdarzają się błędy lub są poprzestawiane zdjęcia. Życzę miłego dnia! Przemek
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

Swagman pisze: co do tych żółtych plamek się nie zgodzę -różnica polega na tym ze śnieżyca w odmianie karpackiej ma zawsze 2 kwiaty na łodydze natomiast gatunek nominalny tylko czasem :idea: :wink:
Sądzę ,ze to info pomoże nam wyprostować treść sporu

Leucojum vernum L.

Występująca w naturze, na skraju górskie lasów bukowych Europy Środkowej, w tym w Karpatach.
Baniasta,bylinowa do 20 cm wysokości. Jajowate żarówki do 2 cm średnicy. Liście do 25 cm długości, 1,2 cm szerokości. Pędy kwiatowe do 30 cm długości.Kwiaty są pojedyncze lub podwójne, na długim ogonku, białe, zwiśniące, z przyjemnym zapachem. Płatki z zielonym lub żółtym kończą się. Owoce i nasiona.
W kulturze ogrodu od 1420.Gatunek posiada klasę, na przykład Karpatikum (Carpaticum), większe niż dzikie formy, i żółte plamy na płatkach.

Przeczytane i napisane w oparciu o :
http://flower.onego.ru/lukov/leucojum.html

Pozdrawiam , Beata
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

przemek1136 pisze: Sprawdzałem w trzech źródłach: B. Grabowska, T. Kubala "Rośliny cebulowe", D.G. Hessayon "Ekspert-rośliny cebulowe" oraz "Wielka encyklopedia Roślin Ogrodowych". var. (subsp.?) carpaticum ma jednak żółte plamki i niekoniecznie ma po 2 kwiaty na łodydze. Twój opis pasuje dokładnie do innej odmiany no ale to już inna bajka. Cieszę się, że jest nas kilka osób chcących ustalić prawidłowe nazewnictwo choć jest to trudne a i w poważnych opracowaniach zdarzają się błędy lub są poprzestawiane zdjęcia.
Mamy jasny teraz opis Leucojum vernum i jego podgatuku- Leucojum vernum var.carpaticum .

Wspominacie o jakimś krewnym- innym podgatunku -Leucojum vernum z dwoma kwiatami na łodydze, chcę prosić o więcej informacji , jeśli można? Może jego opis podaje Swagman- to moze jakiś jeszcze endemik karpacki ale tylko np.słowacki?

Pozdrawiam, Beata
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Beato odmiana carpatica tworzy 1-2 kwiaty na łodydze. Natomiast istnieje L. vernum var. vagneri i ona zawsze tworzy po 2 kwiaty na łodydze, bujno rośnie ale ma zielone plamki na płatkach. I starajmy się nie nazywać tego sporem tylko wspólną drogą w dojściu do prawdy. Myślę, że nikt z nas nie chce udowadniać, że on i tylko on ma rację. Ja szanuję poglądy innych choć czasami się z nimi nie zgadzam i choćby z tego powodu przestałem udzielać się w wątku warzywnym. Po co mam się wdawać w bezsensowne polemiki.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

A ja się będę upierał : http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Anie% ... a_wiosenna i http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Anie% ... a_karpacka :wink: można też z innej strony : http://botany.cz/cs/leucojum-carpaticum/ i http://botany.cz/cs/leucojum-vernum/ myślę ze zrozumienie tekstu nie będzie nastręczało problemu a jeżeli tak będzie to służę pomocą :wink:
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Opis: Trváca bylina, geofyt s prezimujúcou cibuľou, vysoká do 30 cm. Byľ je vzpriamená, dvojhranná. Listy sýtozelené, čiarkovité, vyrastajúce po 3–4, na konci tupé, vyššie ako stvol. Kvety vyrastajúce z pazuchy listenca, samostatne alebo po 2, zvončekovité, ovisnuté. Korunné lupienky obráteno vajcovité, biele, na vrchole so zúbkom so žltou alebo zelenkastou škvrnou. Plodom je guľatá tobolka. Kvitne od marca do apríla.

To opis ze strony do której mnie odesłałeś. Myślałem, że jesteś troszeczkę poważniejszy. Przerywam z Tobą dyskusję w tym temacie. I coraz poważniej zastanawiam się nad sensem udzielania się na forum, bo widzę, że dla wielu ważne są tylko osobiste ambicje. Wikipedia niestety zawiera wiele nieprawdziwych lub mylnych informacji.
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

przemek1136 pisze:
Myślałem, że jesteś troszeczkę poważniejszy. Przerywam z Tobą dyskusję w tym temacie. I coraz poważniej zastanawiam się nad sensem udzielania się na forum, bo widzę, że dla wielu ważne są tylko osobiste ambicje. Wikipedia niestety zawiera wiele nieprawdziwych lub mylnych informacji.
To ja wycofałam się Przemku,od rana, z powodu zarzucania mi przez twą osobę niesłusznie -niezdrowych ambicji- a słowo spór - użyłam jako formę wyrażenia "tzw. Burzy Mózgów" w dyskusji i dokonałam wyłuszczenia sedna tematu.
Proszę "nie łap" mnie więc za słowa.
Wiem , dopiero po czasie, ze w wyniku nieczytania kilku twych postów popełniłam wg Ciebie gafę co do twej osoby.
Wybacz, korzystałam z treści książek , bo nie żeby udownić, ze jestem mądrzejsza, wręcz odwrotnie bywa me działanie.
Wymuszam na pytających znajomych, by mieli odwagę na błędach własnych działań zdobywać praktykę- wiem sama ,ze kto pyta ten błądzi .
Więcej nie chcę zadrażnień,to ostatnia ma wypowiedz w temacie cebulowych.
Pozostawiam linki do tematu-

http://www.floralimages.co.uk/pacisautum.htm

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... x.php/Acis

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... p/Leucojum

Pozdrawiam , Beata
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Jezeli do mnie byly skierowane slowa przemka to odpowiem innym cytatem
Poddruh Leucojum vernum subsp. vernum, ktorý rastie v ČR a na západe Slovenska, sa odlišuje od tochto východokarpatského poddruhu menším vzrastom a menšími kvetmi, v populácii karpatského poddruhu je výrazne vyššie zastúpenie dvojkvetých jedincov
:wink: z drugiej strony ni rozumiem skąd te emocje toż ja wcale nie mam zamiaru udowadniać ze to ja mam akurat rację a nie ktoś inny- chciałem tylko zauważyć ze z tymi 2 kwiatami na łodyżce miałem trochę racji :wink:
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Beato jeżeli wzięłaś to do Siebie to przepraszam bo w żadnym stopniu nie dotyczyło to Twojej osoby(chodziło o wątek warzywny). A szczerze mówiąc to uważam, że dzięki Tobie, ale również i dzięki Swagmanowi wielę skorzystałem i wiele będę mogł jeszcze skorzystać. Wskazane linki czy odwołania do literatury są dla mnie cennymi informacjami, które próbuję sklejać w całość. Niestety często te informacje są niespójne a czasami nawet sprzeczne a wtedy gubię się w tym wszystkim. Myślę, że emocje już troszeczkę opadają i możemy przystąpić do dalszej współpracy. Jeszcze raz przepraszam Waszą dwójkę a na pojednanie proponuję cebulki irysków (no ale niestety dopiero jak zaschną). Śnieżycą niestety nie dysponuję.
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

;:24
Tak, opadły emocje, a my możemy chociaż spróbować nauczyć się dyskutować, długo zastanawiałam sie gdzie i w czym leży problem i wychodzi ,ze w naszej nadgorliwości działania i sposobie postrzegania działań swoich i innych osób.
Przekazując info wiedzy , musimy wyłączyć emocje i zrozumieć, ze ktoś ma swoja racje - to zostawiam go w spokoju! , niech to przeżyje sam i zmieni zdanie na dany temat, zachowując asertywność, czego nam wszystkim życzę, niezależnie od treści tematu. :)

Nie gniewam się , ale wracam do swego ogródka,tam moje miejsce pracy i działania.
Pozdrawiam serdecznie , Beata
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

jak nie masz śnieżycy to jakieś cebulki karpackiej i letniej mogę podeslać po okresie wegetacji :idea: :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”