Werbena jednoroczna(Verbena ×hybrida )-uprawa,pielęgnacja,choroby

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Werbena jednoroczna(Verbena ×hybrida )-uprawa,pielęgnacja,choroby

Post »

Wiem, wiem, werbena jest rośliną jednoroczną, ale obie moje werbeny czerwone tak ładnie się rozkrzewiły (tylko dlaczego najlepiej rosną od września, czyżby wcześniej miały za dużo słońca i za mało wody???) i kwitną do dziś, że chciałoby się je przetrzymać jakoś i wysadzić do ogrodu na wiosnę. Ale czy to w ogóle możliwe?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Werbeny w stanie dzikim są bylinami. W naszym klimacie wymarzają i dlatego uprawia się je jako jednoroczne. Ale można przecież je przechować i traktować tak jak pelargonie. Werbena ma wiele odmian- najlepiej się przechowują odmiany zwisające. Łatwo je rozmnożyć wsadzając ułamany pęd do wody./ Rabatowe rozmnaża się z nasion, a zwisające wegetetywnie /.
Obrazek
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Nelu to jak dokładnie przetrzymać tę werbenę bo mam taką samiuteńką jak Ty i szkoda mi jej wyrzucić :cry:
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Nie mam pojęcia, ale ja bym spróbowała dokładnie tak jak przechowuje się pelargonie :D
Basia na pewno doradzi
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Ja przycięłam/ tak jak pelargonię/ i trzymałam w chłodnej /nie zimnej/ piwnicy, przy oczywiście okienku.Podlewana wtedy co i inne kwiaty trzymane w piwnicy zimą.

Można też w sierpniu zrobić z rośliny sadzonki i dalej traktować jak wyżej.
/sadzonki tniemy z pędów bocznych/

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ja na razie wykopałam z ziemi w ogrodzie, wcisnęłam do sporej doniczki, przycięłam kwiaty, podlałam co nieco i ustawiłam w nieogrzewanym pokoju przy oknie. Ale to na działce i obawiam się, że przez zimę będę tam np. co miesiąc i roślinki będą miały za mało podlewania. A wstawić do wiadra z wodą chyba nie można. No cóż, zobaczymy, może się uda :)

A jak się nie uda, to ... sadzonki kosztowały 1,50 :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Nela ma rację. To najlepszy sposób przechowywania. Kto jednak nie dysponuje chłodną i widną piwnicą może zrobić w sierpniu sadzonki i posadzić do doniczek już w domu. I trzymać ją jak inne pokojowe. Najlepiej na parapecie. W końcu marca odrobinę przyciąć. końcówki ucięte posadzonkować, a roślinę matkę po minięciu przymrozków postawić na honorowym miejscu bo będzie wówczas już piękna i kwitnąca.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Nalewka..na przyszły rok powiem ci czy werbena może przezimować w gruncie..ponieważ moje rosnące na działce (w gruncie) też jesienią pięknie kwitły do pierwszego mrozu przeniosłem je do szklarni..teraz nadal kwitną a pędy przyległy do ziemi i puściły korzenie..mam zamiar dobrze je okryć i zobaczę czy przetrwają zimę..myslę że tak bo ziemia w szklarni nie zamarza więc pod pierzynką powinny przeżyć..
w piwnicy na pewno można je przechować bo te o których mówię były właśnie z tamtego roku..
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Basia pisze:Nela ma rację. To najlepszy sposób przechowywania. Kto jednak nie dysponuje chłodną i widną piwnicą może zrobić w sierpniu sadzonki i posadzić do doniczek już w domu. I trzymać ją jak inne pokojowe. Najlepiej na parapecie. W końcu marca odrobinę przyciąć. końcówki ucięte posadzonkować, a roślinę matkę po minięciu przymrozków postawić na honorowym miejscu bo będzie wówczas już piękna i kwitnąca.
Tak dokładnie robiła moja Babcia, piękne miała potem werbeny :D
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Werbena

Post »

Siejąc werbenę nasiona przykrywa się ziemią czy nie?
Kaśka
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Ja w zeszłym roku przykryłam bardzo cieniutką warstwą. Wzeszły ślicznie :D
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
klaudzia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 sie 2007, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

czy te kwiaty pachną intensywnie? :))
Początkujaca ogrodniczka ;)
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Moim zdaniem , nie pachną intensywnie.
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”