Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Swoich wiśni jeszcze nie mam konkretnego przemyślenia dlatego pisze o przeznaczeniu ogólnym. :) W zasadzie do miesiąca wstecz chciałem mieć jedynie jedną wiśnie, ot tak żeby nie było że nie mam żeby mnie kusiło. ;:224

Wtedy padło na kolumnową Nana ale od początku były z nią problemy. Kiepsko rosła, obsychała jak inne drzewka z tego sklepu. Stąd przerzuciłem się na inny ale już z myślą bardziej na inne drzewa owocowe.

Ostatnio jednak ciocia przyniosła kilka butelek wina z wiśni i temat wrócił jak bumerang. :D Wiadomo, na razie będzie za mało by winko zrobić, wiec chciałem minimum trzy odmiany, by wrazie co jakaś była do podjedzenia wprost z drzewa.

Nie ukrywam zwiekszenia ilości na następną jesień albo za dwa lata, bo mam sporą reorganizacje działki.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

iwwa pisze: 30 paź 2020, o 21:54 A co sądzicie o wiśni Wróble ?
Też ją w tym roku szukałem i nie znalazłem jej nigdzie - co więcej szkółkarze o niej nie słyszeli a jeden nawet zapytał - skąd Pan żeś wyszukał takie odmiany? tego nigdzie nie dostaniesz..


Chęć zakupu motywowana była opisem z katalogu wiśni z instytutu w Skierniewicach w brzmieniu:

Pochodzenie: nieznane.

Miejsce wyhodowania: prawdopodobnie Czechy.

Drzewo: rośnie średnio silnie. Tworzy gęstą, rozłożystą koronę z lekko zwisającymi pędami. Jest wytrzymałe na mróz. Kwitnie średnio wcześnie, plonuje regularnie i obficie.

Liść: mały, wydłużony, ciemnozielony, o dość silnym połysku. Ogonek liściowy średniej długości, o silnym zabarwieniu antocyjanowym. Miodniki pomarańczowożółte, zlokalizowane u podstawy blaszki liściowej i na ogonku.

Zapylacze: prawdopodobnie odmiana samopłodna.

Owoc: średniej wielkości, o masie 5-6 g, kulisty, lekko spłaszczony na wierzchołkach, łatwo odrywający się od szypułki. Skórka czerwona, lśniąca. Miąższ czerwony, słodko-kwaśny, smaczny. Sok jasnoczerwony. Pestka średniej wielkości, okrągła. Szypułka średniej długości i grubości.

Zbiór owoców: najczęściej w trzeciej dekady lipca, podobnie do owoców odmiany Łutówka.

Podatność na choroby:
- drobna plamistość liści drzew pestkowych – mała
- rak bakteryjny – mała
- brunatna zgnilizna drzew pestkowych – mała.

Właściwości użytkowe: późna, plenna odmiana wiśni, przydatna do uprawy amatorskiej i towarowej na terenie całego kraju. Owoce są przydatne do bezpośredniej konsumpcji oraz do przetwórstwa.
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Wróble - widziana była na stare odmiany Gruczno.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Dzięki. Chyba tez nadal można ją tam kupić. Hmm.. jak coś wypadnie po zimie to zamówię do siebie. :)
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Baltazar, właśnie wpisałam w neta tę wiśnię i pokazało mi 2 szkółki, może warto się zainteresować :D
Baltazar pisze: 27 lis 2023, o 09:55
iwwa pisze: 30 paź 2020, o 21:54 A co sądzicie o wiśni Wróble ?
Też ją w tym roku szukałem i nie znalazłem jej nigdzie - co więcej szkółkarze o niej nie słyszeli a jeden nawet zapytał - skąd Pan żeś wyszukał takie odmiany? tego nigdzie nie dostaniesz..


Chęć zakupu motywowana była opisem z katalogu wiśni z instytutu w Skierniewicach w brzmieniu:

Pochodzenie: nieznane.

Miejsce wyhodowania: prawdopodobnie Czechy.

Drzewo: rośnie średnio silnie. Tworzy gęstą, rozłożystą koronę z lekko zwisającymi pędami. Jest wytrzymałe na mróz. Kwitnie średnio wcześnie, plonuje regularnie i obficie.

Liść: mały, wydłużony, ciemnozielony, o dość silnym połysku. Ogonek liściowy średniej długości, o silnym zabarwieniu antocyjanowym. Miodniki pomarańczowożółte, zlokalizowane u podstawy blaszki liściowej i na ogonku.

Zapylacze: prawdopodobnie odmiana samopłodna.

Owoc: średniej wielkości, o masie 5-6 g, kulisty, lekko spłaszczony na wierzchołkach, łatwo odrywający się od szypułki. Skórka czerwona, lśniąca. Miąższ czerwony, słodko-kwaśny, smaczny. Sok jasnoczerwony. Pestka średniej wielkości, okrągła. Szypułka średniej długości i grubości.

Zbiór owoców: najczęściej w trzeciej dekady lipca, podobnie do owoców odmiany Łutówka.

Podatność na choroby:
- drobna plamistość liści drzew pestkowych – mała
- rak bakteryjny – mała
- brunatna zgnilizna drzew pestkowych – mała.

Właściwości użytkowe: późna, plenna odmiana wiśni, przydatna do uprawy amatorskiej i towarowej na terenie całego kraju. Owoce są przydatne do bezpośredniej konsumpcji oraz do przetwórstwa.
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Przyznam się że obsadziłem gęsto już cały teren. Teraz czekam co przetrwa zimę i pewnie jesienią uzupełnię ogród. Ale dzięki za info! :wink:
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Rozumiem, jak coś wypadnie, będzie miejsce...,ja wczoraj zdecydowałam się na zakup Wróble czy Wróbla 😂😂😂
Pozdrawiam serdecznie !
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

.... a pewnie wypadnie patrząc na te mrozy i jesienne sadzenia. :wink:
Awatar użytkownika
tommy46
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 lut 2020, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

gienia1230 pisze: 30 wrz 2023, o 20:36 Kamil, tez poczekam jeszcze jeden rok i zdecyduje co z ta niby groniasta. Nawet jednego owocka nie spróbowałam, sąsiadka się napatoczyła, wiecznie głodna. I chyba ta wisienka wyleci, bo bardziej mnie interesują czeresniowisnie niż wiśnie. Kolumnowe, bo bardzo mi się podobają i takie w necie szukałam. Znalazłam dwie kolumnowe odmiany w jednej szkółce ;Carmine Jawel, słodka wiśnia, owocuje koniec czerwca, waga 4 gramy , ooo malutka i chyba pomyłka w określeniu wagi. Druga odmiana to Caroline, owocuje w lipcu owoc około 16 gram. I trzecia odmianę Piemont w innej szkółce, brak szczegółów. Groniasta kolumnowa tez widziałam .
I teraz pytanie; miał ktoś już taka kolumnowa wisienkę ? I jakie doświadczenia? Te Drzewka tanie nie są , warto czy nie warto?
W Polsce można kupić kolumnową wiśnię Jachim ze znanej szkółki Lubera
https://www.lubera.com/images/1200/Saeu ... Jachim.jpg
Wroniarz pisze: 30 wrz 2023, o 22:30 Z posadzonych na wiosnę dwóch wisienek Carmine Jewel jedna miała w połowie czerwca kilka owoców średniej wielkości o ciemnym kolorze, z barwiącym sokiem i małą pesteczką. Smakowała mi jednak gorzej od Łutówki i Pandy (wyczułem jakieś posmaki apteczne).
Nie jest to wiśnia kolumnowa, lecz odmiana karlowa pokroju krzaczastego. Wymaga dłuższej obserwacji, na razie nie dosadzam.
Bo nie ma czereśni, wiśni, śliw, brzoskwiń, nektaryn, moreli czy grusz kolumnowych. Kolumnowe są tylko jabłonie.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Widziałeś grusze Obelisk i Condora?
Może nie tak jak jabłonie pochodnie Wijcika ale też trzymają pokrój.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
tommy46
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 lut 2020, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Tych odmian nie mam i chętnie bym zobaczył zdjęcia ale prawdziwych a nie to co można znaleźć w sieci
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Tommy46, to ma być ta kolumnowa wisienka z tej znanej szkółki Lubera:

Obrazek
A co to będzie to się okaże 🤔.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Ja też kupiłem w ubiegłym roku wiśnię kolumnową.. po pytaniu czy orientuje się Pani jaka odmiana.. otrzymałem odpowiedź że "wiśnie kolumnowe nie mają odmian - jest jedna odmiana, wiśnia kolumnowa" ;:173 i w oczach miała że dała by się za to pociąć.. mimo wszystko kupiłem bo miała bardzo ładny pokrój i wyglądała zdrowo.

Gieniu Ty masz tam spoko szkółkę niedaleko: Zielińscy - Mokre 1a, 39-209 Zasów. Tak mi się przypomniało. Całkiem spory wybór wszystkiego. Warto zajrzeć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”