Żółknący,usychający trawnik, placki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
multihunter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc, coś doradzić? Dzisiaj wysypałem nawóz agrecol przeciw żółknięciu trawy, czy to coś pomoże?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Nie jestem specjalistą, ale moim zdaniem trawa została spalona nawozem.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Też mi się wydaje, że to skutek przedobrzenia z nawozami. Multihunter używałeś siewnika, czy sypałeś te nawozy z ręki? Jeśli z ręki, to by wyjaśniało miejscowe wypalone placki.
multihunter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

no właśnie z ręki.... ok, to już mamy wstępną diagnozę, a teraz mam pytanie. czy ta trawa jest do uratowania? czy będzie się jeszcze powiększać? czy na przyszły sezon trzeba dosiać nową trawę? albo nawet teraz.

Zdania zaczynamy wielka literą, a kończymy kropką :!: szarotka66
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Można wydłużyć czas podlewania, nadmiar wody przy tej pogodzie nie zaszkodzi, a przyspieszy wypłukanie ewentualnego nawozu. Przyczyną plam może być też mocz zwierząt (psy, koty itd jeśli mają dostęp do trawnika). W tym przypadku woda również pomoże.
severum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2016, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gdzie niegdzie suche źdźbła trawy

Post »

Witam. Prosiłbym forumowiczów o pomoc. Trawa posiana w zeszłym roku ma wiosne, rosła cudownie, nawożona, podlewana. W tym roku również. Jednak dwa tygodnie temu pojawiły się pomiędzy zielonymi, suche źdźbła trawy które strasznie szpecą cały trawnik. Jaka może być przyczyna.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Gdzie niegdzie suche źdźbła trawy

Post »

Odkrój wokół szpadlem taki placek i zajrzyj . Może pędraki, może turkucie? Może też być choroba grzybowa.
zielona+
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 lut 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stare Babice

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

multihunter - nie martw się, jeśli rzeczywiście przenawoziłeś, to początkowo będzie sucha trawa, ale po jakimś czasie odbuduje się i będzie super zielona kępka :)
severum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2016, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Dzięki, tak właśnie podejrzewałem że po przenawożeniu, w jednym miejscu troche mi się wysypało i wypaliło na amen :(. Ale powoli się człowiek uczy.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Witam :wit Podepnę swój trawnikowy problem pod ten temat. Otóż, nasz trawnik ma 3 lata, w tym roku z przodu domu zaczął się przerzedzać, żółknąć i straszyć prześwitami. Jest okropny. Na początku myslałam, że to kwestia płytkiej ziemi przy rancie (podmurówka kostki), bo tam było brzydko od początku. Ale ten szpecący pas się rozrasta i nie wiem za bardzo co robić. Wiosną cały trawnik został posypany nawozem wolnodziałającym. Wygląda to kiepsko, ale nie chciałabym ściagac tej części trawnika i robić nowego, mamy małe dziecko, które wszystko "zwiedza" i nie wiem jak mielibyśmy ocalić świeżo założony trawnik... ;:131

Nie wydaje mi się też, aby była to kwestia przesuszenia, bo sierpień w tym roku był bardzo mokry, a juz wtedy trawnik zaczął tak wyglądać. Chociaż prawdą jest, że to najbardziej słoneczna strona działki, praktyczni pełne słońce cały dzień... ;:218 Czy to wygląda na zwykłe przesuszenie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Moim zdaniem rolę gra rodzaj gleby. Na części bliżej chodnika gleba widocznie została zmieszana/nawieziona i zawiera mało próchnicy, szybko wyczerpały się składniki pokarmowe i zachwiany jest również system podsiąkania.Gleba jest uboga i zbita bo widać mech.
Na części bliżej iglaków mniej było widocznie ingerencji w naturalny układ gleby, spulchniona chyba tylko wierzchnia warstwa i dlatego trawa lepiej rośnie.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

No tak, to ma sens... A co mogę w tej sytuacji zrobić? Poza nawożeniem, oczywiście. Chociaz teraz juz chyba trochę późno na nawozy, w końcu prawie październik ;:131 Proszę, poradźcie.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Sytuacja się pogarsza... Teraz widzę, że u nas dzieje się to samo, co u sąsiadów. Zżółknięte place to dopiero początek, potem pojawiają się ptaki i wydziobują całą darń! ;:oj Co one tam wyjadają? Bo sądzę, że o to chodzi... Zakładając rabatę znalazłam parę pędraków :evil: Może o to chodzi? Co mogę zrobić? Pomóżcie ;:145



Myślę, że mogę pozwolić sobie na pokazanie jak to się dzieje u sąsiada, zobaczcie, masakra ;:202
Brak zdjęć,linki usunięte/Adm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”